До 11 април продължава записването за тазгодишното издание на Националната олимпиада по орнитология за ученици между пети и осми клас.
Първият кръг ще се проведе на 12 април онлайн в платформата Kyoso, съобщиха организаторите от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП).
За участие във втория кръг, който ще се проведе на живо, ще бъдат поканени първите 20 ученици, показали най-добър резултат от теста на 12 април. Те ще бъдат информирани лично от организаторите. За победителите от финалния кръг ще има специални награди, подкрепящи интереса към орнитологията.
Желаещите да участват могат да се подготвят, като прочетат информации на сайта на БДЗП за птиците, видовете у нас, за включените в Червената книга и др.
"На миналата олимпиада в първия кръг бяха се записали около 150 деца. Вторият кръг беше в Пловдив – припомни пред БНР-Радио София Елица Иванова от БДЗП. – Винаги финалният кръг се провежда на място, което е важно за нас или за опазването на околната среда изобщо. Една от причините е, че състезателите трябва да разпознават птици. През тази година финалът ще е в град Маджарово, където е нашият природозащитен център Източни Родопи."
Сега голяма част от активистите и експертите на БДЗП са минали през първите проведени олимпиади по орнитология. Участниците в състезанието обикновено има изследователски дух, който надхвърля интереса към птиците като хоби.
В България се срещат над 440 вида птици, вметна Елица Иванова. Страната ни е на второ място в Европа по разнообразие.
Всичко, което е необходимо за явяване на орнитоложката надпревара, е на сайта на дружеството организатор.
Надежда Герова разговаря с Елица Иванова, но ни среща и с миналогодишният победител в олимпиадата – 15-годишният Михаил Балабанов.
Познайте коя е неговата мечтана професия.
Чуйте повече по темата в звуковия файл.
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..
Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..
Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..
Витоша да е място, което софиянци да могат да посещават целогодишно, за да прекарват пълноценно време сред природата и да спортуват. Място, в което децата, ще бъдат ски- и сноуборд шампиони, ще могат да се развиват. Това са част от идеите, които кметът Васил Терзиев е заложил в своята „Визияза Витоша“ . Петте ключови елемента на..