Програмата е създадена от Лавинния център на Юта, САЩ и e утвърдена като национален стандарт за основна лавинна подготовка в Северна Америка. Програмата е преведена на български език със съдействието на BOARD RIDER - Спортен Клуб по сноуборд и хавайски сърф.
Лектори на събитието ще бъдат Северина Митева - планински водач и част от екипа на Тийн Лавинистика към БАССЕС и Симона Камберова - ски учител.
"В случая обучението е специално предназначено за деца и младежи, защото те всъщност са една от рисковите групи. Знаем, ставаме тийнейджъри, вече можем да се качваме сами в планината, да караме ски и сноуборд. И в курортите има терени, които са лавиноопасни и отвътре ни дърпа едно чувство, че искаме там да се пуснем", разказва Северина Митева. Тя допълва още, че има начин да се предпазим и това е, когато знаем.
Основни организатори на "Как да се предпазим от лавина" са Фондация "Николай Додов" - двама родители, които са загубили сина си в лавина.
"Тяхната фондация е създадена, за да могат да се проведат колкото се може повече такива обучения. Те двамата имат толкова много енергия и толкова много се вълнуват, че това ще се случи в България", споделя Северина.
Във второто издание на "Форум" тази седмица д-р Галя Манчева и Ирина Илиева бяха провокирани и коментираха следните теми: Кое създава идентичността ни като българи ? Уникалните богатства и качества на родината като местоположение, ресурси, традиции, хилядолетната история, постиженията на хората. Какво (не) правим за славата на България? Според..
Какво трябва да направят жените, за да запазят по-дълго здравето си? Катя Василева разговаря по темата с д-р Васил Бранков - специалист по акушерство и гинекология и репродуктивна медицина . Разговорът започна хронологично – от най-младите, през теми за здравното образование – превенция, фертилитет, преминаването на дамите през..
В София се провежда 38-то общо събрание на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ), където местна и централна власт влизат в общ диалог за основни приоритети и предстоящи задачи в контекста на редовно правителство, но и на редица предизвикателства наследени от миналите години. Кое е най-важното от днешния диалог между..
В Световния ден на енергийната ефективност неправителствени организации призоваха публичните институции да прекъснат с кампанийността при обновяването на жилищния фонд в България и да се премине към работеща и постоянно действаща система, така че да се създадат условия за планиране и прогнозиране на целия процес. Експертите от..
Басистът Веселин Веселинов-Еко и пианистът Милен Кукошаров са сред утвърдените джаз музиканти у нас. Двамата съмишленици предизвикват себе си в редица импровизации в музиката. Те разказаха в предаването “Радиокафе“ за “Приключение в света на огледалните молекули “ – музикална интерпретация на молекулярно ниво. “Аз намирам..
Първото в България фрийрад ски и сноуборд състезание, което дава възможност за участие на деца и младежи, няма да изневери на практиката и тази година отново очаква всички малки скиори и сноубордисти, които искат да се включат в надпреварата в дълбокия сняг на Витоша. Витоша X Lines ще се проведе за девети пореден път. “Имаме девет категории за..
Понятието феодализъм и съвременните му интерпретации ще бъдат представени на дискусия на 6 март 2025 г., от 13.00 ч. в зала "Акад. Иван Евстатиев Гешов“ в централната сграда на БАН. Събитието се организира като част от дейностите по проект "Исторически хамелеони“, реализиран от Института за балканистика с Център по тракология при Българската..