Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Столичната община ще предоставя павилиони на хора с увреждания за търговска дейност

Георги Колев
Снимка: Радио София

Столичната община ще отпуска павилиони на пазарите в София на хора с увреждания, които развиват търговска дейност. Това съобщи пред Радио София председателят на Съюза на инвалидите Георги Колев.

"Да извършват търговска дейност, било то предлагане на артикули, които произвеждат, картини или нещо друго. Тепърва предстоят разговори. Поканата е отправена и към трите съюза – и на слепите, и на глухите, т.е. една доста голяма група от хора ще могат да се възползват. Предстои ни среща в общината да разговаряме точно какви са изискванията – дали човекът трябва да е регистриран като едноличен търговец или най-обикновени хора, които произвеждат например мартеници, картини или други артикули“, обясни Колев.

Той добави, че към 31 декември 2024 г. членовете на Съюза на инвалидите в България са 27 312 души, от които 3489 са в трудоспособна възраст.

"От тях 2143 лица са работещи, т.е. около 60%. Статистиката в страната, която е от Агенцията по заетостта, е малко по-различна. Към края на 2022 г., 6,3% са били безработните, а към края на 2023 г. – 7,1%.“, посочи Георги Колев.

По думите му процентът на работещите трудноподвижни хора в страната е изключително нисък – около 21%, в сравнение с другите европейски държави. В Скандинавските страни този процент е около 60%. Той добави, че една от най-важните задачи, за да бъдат заети повече от трудоспособните хора с увреждания, е първо да имат възможност да се образоват.

"За да се образоваш трябва да имаш достъпни училища и университети. За да стигнеш до тях, трябва да имаш достъпна архитектурна среда и достъпен транспорт. През последните 20 години нещата се подобряват значително. В големите градове работодателите се отнасят с разбиране към хората с увреждания“, каза Георги Колев.

"Според степента на образованието си намират работа. Сред хората с увреждания има много IT специалисти, счетоводители, библиотекари. Има и доста работодатели, у които има залегнали стари стереотипи, че хора с увреждания не могат току-така да се уволняват, а трябва с разрешение на Инспекцията по труда. Това отпадна като норма. Казвам го пред всички работодатели – да не притесняват. Още през 1992 г. това отпадна като норма“, уточни председателят на Съюза на инвалидите.

Той добави, че единствено за работещи, които по време на своята трудова заетост са придобили определен вид заболявания, които са описани в Наредба 2, се изисква разрешение от Инспекцията по труда и могат да бъдат преместени да извършват по-лека трудова дейност, обясни Георги Колев.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Онлайн и на пл. "Славейков"- за хора със страст към музиката

Общност, място за хора със страст към музиката и срещи . Тези думи може да се кажат за клуб, дискотека или Музикалния театър. Но всъщност това е импровизираната дефиниция за OffBeat Radio на един от създателите му - звукорежисьорът от програма "Хоризонт" на БНР Георги Чунчуков . Този месец онлайн медията навършва точно 2 години от..

публикувано на 06.03.25 в 14:25

Френският институт в България празнува Франкофонията с богата програма от културни събития

През месеците март и април 2025 г., Френският институт в България ще отпразнува Франкофонията с богата програма от събития. Френският език традиционно се празнува по целия свят с различни инициативи, каза пред Радио София Клодия Калво - заместник-съветник по сътрудничеството и културната дейност и аташе по образователно сътрудничество...

публикувано на 06.03.25 в 13:55

18-годишнo момиче от Перник е било отвлечено с автомобил

18-годишно момиче, което работи на бензиностанция при АМ "Струма", е било отвлечено от мъж, неин приятел, с когото се познавали и живеели заедно отскоро, съобщиха от Областната дирекция на полицията в Кюстендил. Извършителят е задържан. По случая е образувано досъдебно производство. Снощи в РУ Дупница е получен сигнал за отвлечена..

публикувано на 06.03.25 в 12:37

Над 4000 студенти от 150 държави кандидатстват за летен стаж в българския INSAIT

Над 4000 студенти от елитни университети от целия свят са подали документи за кандидатстване за летен стаж в Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет “Св. Климент Охридски”. Сред тях има медалисти от национални и международни олимпиади, както и носители на различни награди и признания в техните..

публикувано на 06.03.25 в 12:35
Снимката е илюстративна

Подготвени родители - спокойни бебета

Международното висше бизнес училище в София ще бъде домакин на третото издание на форум "Спокойни бебета" . Инициативата обединява родители, бъдещи майки и водещи специалисти в грижата за най-малките. Форумът цели да подкрепи младите семейства с ценни знания, практически съвети и вдъхновение, уверяват организаторите. Ще се проведе..

публикувано на 06.03.25 в 12:26

Гражданската енергийна общност – гаранция за фиксирана и дълготрайна цена на електроенергията

"Гражданските енергийни общности" е темата на поредното издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и "Соларна академия - България". Гражданската енергийна общност е вид кооперативност между различни битови, бизнес потребители, заедно или без общината, на електроенергия, обясни д-р инж. Веселин Тодоров от "Соларна..

публикувано на 06.03.25 в 11:48

Пореден бойкот срещу големите търговски вериги и банките

Четвърти бойкот на големите търговски вериги е обявен за днес. За втори път ще има бойкот и срещу банките. Според бившият омбудсман Мая Манолова, масовото намаление в супермаркетите през миналия четвъртък е пряк резултат от бойкота. 70% от всичко, което беше продадено в този ден, беше на промоция, докато в Западна Европа делът на..

публикувано на 06.03.25 в 08:11