Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Народния театър "Иван Вазов"

Актьорът Антон Радичев отбелязва 50 г. на сцената с пиеса на Оскар Уайлд

В спектакъла „Колко е важно да бъдеш сериозен (Години по-късно)“
Снимка: Божидар Марков

Актьорът Антон Радичев ще отбележи 50 години на сцената с юбилейното 50-о по ред представление "Колко е важно да бъдеш сериозен (години по-късно)" в Народния театър "Иван Вазов" тази вечер.

Постановката, която се играе от почти 7 години на камерната сцената "Апостол Карамитев" е режисирана от Бойко Илиев и е продължение на класическата пиеса на Оскар Уайлд.

Юбилейното представление ще подари на публиката вечер, в която един от доайените на театралното изкуство у нас - Антон Радичев, ще отбележи своя 50-годишен творчески път именно в ролята, която от години играе с любов и вдъхновение, както признава самия актьор.

На сцената му партнират Емануела Шкодрева, Вяра Табакова, Кирил Кавадарков, Цветан Пейчев и Владислава Николова.

Антон Радичев Снимка: Ани Петрова

  • Антон Радичев завършва ВИТИЗ „Кръстьо Сарафов“ през 1974 г. в класа на проф. Филип Филипов. От същата година е в състава на Народен театър „Иван Вазов“, където дебютната му роля е Протасов в „Деца на слънцето“ от Максим Горки. Сред ролите му в театъра са още: Любомир в „Големанов“ от Ст. Л. Костов, Сизобрюхов в „Унижените и оскърбените“ по Ф. М. Достоевски, Гурин в „Бяг“ по Михаил Булгаков, Хаджията, Хаджи Смион, Каракалпаков, Варлаам Копринарката в „Хъшове“, „Под игото“, „Двубой“ и „Чичовци“ от Иван Вазов, Дончо в „Зидари“ от П. Ю. Тодоров, Петлето, Великов, Иван Гамаша в „Опит за летене“, „Януари“ и „Суматоха“ от Йордан Радичков, Амфореас в „Борци“ от Стратис Карас, Кръстан във „Всяка есенна вечер“ от Иван Пейчев, Фигаро в „Сватбата на Фигаро“ от Бомарше, Епиходов във „Вишнева градина“ от А. П. Чехов, Наг в „Краят на играта“ от Самюел Бекет, Шериф Томас в „Човекът, който прави дъжд“ от Н. Р. Неш, Гастоне в „Призраци в Неапол“ от Едуардо де Филипо, Венко в „Почивен ден“ от Камен Донев, Мъжът в „Рейс“ от Станислав Стратиев, Пържени яйца в „Женитба“ от Николай Гогол, Корбачо във „Волпоне“ от Бен Джонсън, Алджи в „Колко е важно да бъдеш сериозен (Години по-късно)“ от Том Томас.
    Много и запомнящи са ролите му в киното и телевизионни спектакли.
    През 2023 г. е удостоен с Награда ИКАР за изключителен принос към българския театър.
По публикацията работи: Ерол Емилов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Близо 60 хиляди четвъртокласници на национално външно оценяване по БЕЛ

Над 59 000 четвъртокласници, включително и ученици със СОП, се очаква да се явят на национално външно оценяване по български език и литература. Началото е в 10:00 часа. Тестът ще проверява знания и умения за прилагане на основни правила на българския книжовен език, четене и разбиране на текстове, функциониращи в комуникативната практика,..

публикувано на 03.06.25 в 06:45

За какви инициативи младите софиянци са готови да бъдат доброволци?

Младите софиянци са готови за доброволчески инициативи в областта на социалната подкрепа, екологията, културата и грижата за животни, показва допитване, организирано от дирекция "Спорт и младежки дейности" и Клъстер "Мехатроника и автоматизация" в рамките на проект SKYLA, съобщиха от Столичната община. Дейността на новия доброволчески отряд..

публикувано на 02.06.25 в 16:29

Откриват детски кът на Терминал 2 на Летище "Васил Левски"

Детски кът ще бъде официално открит на летище “Васил Левски“ Терминал 2 на 3 юни от 12.00 часа. Той е изграден в партньорство с Представителството на Европейската комисия в България. В откриването ще участват Рихард Кюнел – директор в генерална дирекция “Комуникации”, отговарящ за Представителствата на Европейската комисия и комуникацията в държавите..

публикувано на 02.06.25 в 15:26

Столичната община осигурява допълнителен градски транспорт за Задушница

Столичната община осигурява допълнителен градски транспорт за Задушница тази събота, На 07.06.2025 г. Столичната община организира допълнителен градски транспорт по повод Задушница, съобщават от пресцентъра на Столичната община.  Разкриват се, както следва: временна трамвайна линия № 7А с маршрут кв. "Манастирски ливади-запад" – кв...

публикувано на 02.06.25 в 14:14

Децата вече могат да галят и хранят малки животни в центъра на София

Градски ушат шоурум - Г.У.Ш. отскоро радва децата в Борисовата градина. Това е пространство, в което малчуганите могат да галят и хранят малки животни, а в съседство е манежът, където могат да яздят понита. Теренът е бивш актив на "Софийски имоти“, за който Столичният общински съвет взе решение район "Средец“ да го облагороди. "Тук имаше..

публикувано на 02.06.25 в 11:02

Над 2000 пощи ще обменят левове в евро безплатно след влизането ни в еврозоната

Над 2000 пощенски станции в малки населени места ще предоставят услугата по безплатна обмяна на левове в евро от деня на присъединяването ни към еврозоната , заяви в интервю за БНР зам.-директорът на "Български пощи" Станимир Белинов.  "Български пощи" получават 9,5 млн. за подготовка за преминаване от лев към евро По думите му дневно всеки..

публикувано на 02.06.25 в 07:21

Летният сезон на Витоша започва официално

Летният сезон на Витоша ще бъде официално открит на 31 май (събота), съобщиха от "Витоша ски". Два лифта ще работят и това лято над София, като на този етап всяка събота и неделя отворени за туристи и колоездачи ще бъдат лифтове ПВЛ Витошко лале 1 и ПВЛ Витошко лале 2 . В деня на откриването, на долна станция на Витошко лале 1 ще има..

публикувано на 30.05.25 в 16:45