Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Най-вероятно

Религията влиза задължително в клас от по-следващата учебна година

Снимка: БГНЕС

Преместването на религията от т.нар факултативни часове за допълнителна подготовка в задължителния учебен план не означава, че  децата задължително ще учат религия, тъй като те и родителите им ще могат да избират между различни програми - с елементи на конфесионално образование или с акцент върху възпитанието.

Това уточни просветният министър Красимир Вълчев по повод идеята за въвеждане на задължително обучение по религия в общообразователните училища.

Той даде подробности и за друга идея за промяна на образователната система - част от математическите и природо-математическите гимназии да станат специализирани училища, което ще позволи на учениците,  приети в тях след 4-ти клас, да продължат обучението си до завършване на гимназиалния етап.

По-вероятно е преместването на религията в задължителния учебен план, както е при над 50 на сто от европейските страни, да стане от по-следващата учебна година и да се започне с един час в първи клас, стана ясно от думите на просветния министър Красимир Вълчев.

Родителите и учениците ще имат възможност за избор между програми: "Ще имаме програми с елементи на конфесионално образование, както имаме в момента в така наречените факултативни учебни часове. Ще имаме и различна програма, която ще бъде акцент само върху възпитанието. Това ще предложим да бъде час, който да няма оценка".

По повод идеята част от математическите и природо-математическите гимназии и да станат специализирани училища, което ще позволи на учениците, приети в тях след четвърти клас, да продължат обучението си до завършване на гимназиалния етап, министър Вълчев обясни какво налага тази промяна: 

"Това го налага фактът, че една част от тях в момента учат от пети до седми клас, но след това не успяват да продължат, въпреки че имат високи математически способности. Защото общият прием е такъв, че могат да бъдат изпреварени от другите деца, които имат по-високи резултати по български език, да кажем".

Приемът след седми клас тази година ще предложи малко повече професионални паралелки, съобщи още министър Красимир Вълчев: "Ще променим парадигмата, ще разширим часовете по математика и природни науки. Моето мнение е, че трябва да и по български език и литература да се разширят часовете".

По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Празник на община Мирково

Традицията, битът и културата се съхраняват в малките населени места

Днес предаването гостува на празника на община Мирково . Ще говорим за развитието на региона, традициите и обичаите на хората, които живеят в този красив кът на България. Пръв гост ни е кметът Цветанка Йотина : "Мирковчани са били находчиви, когато не е имало църква са закопали камък като знак, където да им се разреши изграждането. Баба е..

публикувано на 04.05.25 в 10:31
Теодор Войников

Софийски разкази - Драски по софийските работи

Теодор Войников е син на архитект Тодор Войников - автор на картата на Стара София към книгата “Драски по софийските работи”: "Идеята за картата на улицата започна преди 2 години. Баща ми е автор на тази карта, която вече е върху елтабло до сградата. Не бяхме сигурни как да реагираме - таблото имаше нелицеприятен вид. Имах идея да се изрисува от..

публикувано на 03.05.25 в 16:00
къщата на Дебелянов днес

Историята оживява - архитект Вельо Дебелянов

Борислав Виларов - историк, политолог, общественик и правнук на архитект Вельо Дебелянов, братовчед на Димчо Дебелянов, автор на повечето сгради по ул."Иван Асен Втори" от Орлов мост до пл. "Никола Гюзелев": "Имах ясни спомени от прадядо си, отраснал съм на коленете му. Беше обаятелна личност и като почваше да пее, полилеят трепереше. Разказвал ми..

публикувано на 03.05.25 в 15:00
дует Ритон

Адресите на любовта - дует Ритон

Най-непоклатимият дует в българската музика - Ритон, разкрива в Адресите на любовта тайните на дълговечното съжителство, при което работа и семеен живот се врастват един в друг. Тази година Катя и Здравко отбелязват 50 години от запознанството си в Kонсерваторията и с типичното си чувство за хумор споделят лични истории, забавни случки,..

публикувано на 03.05.25 в 14:00
Жасмина Свиленова

Гледах големите, те летят, и аз исках като тях

Жасмина Свиленова стана абсолютна световна шампионка по калистеника (стрийт фитнес) и ни гостува в студиото: "Сега вече съм трикратна абсолютна световна шампионка. Аз съм световна в моята категория, но съм взела и в другите категории. Няма значение дали си на 13 или 20. Имаше участници от цял свят. Упражненията са еднакви в цял свят. По-добрите имат..

публикувано на 03.05.25 в 11:44

Когато непотребното за едни е съкровище за други

НЧ "Христо Смирненски" кани на п ролетно почистване в жк "Лагера" - слушаме Йоана Лазарова, читалищен настоятел: "Инициативата е за пореден път, всеки път правим по едно. Идеята е какво да правим с омалелите дрехи на децата, разрастнахме се и сме за всички възрасти за всички вещи. Мотото ни е, че непотребното за едни е съкровище за други. Винаги..

публикувано на 03.05.25 в 10:55
Андрей Димитров

Скептицизмът на по-възрастните ме мотивира

Трети етап от доброволческата акция: заедно да възстановим парка зад Философския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (кв.Гео Милев) - Андрей Димитров, студент по политология, Софийски университет „Св. Климент Охридски“: "Прекарвам времето си във Философския факултет, разказваха ми за парка, скептицизмът на по-възрастните ме..

публикувано на 03.05.25 в 10:43