Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Най-вероятно

Религията влиза задължително в клас от по-следващата учебна година

Снимка: БГНЕС

Преместването на религията от т.нар факултативни часове за допълнителна подготовка в задължителния учебен план не означава, че  децата задължително ще учат религия, тъй като те и родителите им ще могат да избират между различни програми - с елементи на конфесионално образование или с акцент върху възпитанието.

Това уточни просветният министър Красимир Вълчев по повод идеята за въвеждане на задължително обучение по религия в общообразователните училища.

Той даде подробности и за друга идея за промяна на образователната система - част от математическите и природо-математическите гимназии да станат специализирани училища, което ще позволи на учениците,  приети в тях след 4-ти клас, да продължат обучението си до завършване на гимназиалния етап.

По-вероятно е преместването на религията в задължителния учебен план, както е при над 50 на сто от европейските страни, да стане от по-следващата учебна година и да се започне с един час в първи клас, стана ясно от думите на просветния министър Красимир Вълчев.

Родителите и учениците ще имат възможност за избор между програми: "Ще имаме програми с елементи на конфесионално образование, както имаме в момента в така наречените факултативни учебни часове. Ще имаме и различна програма, която ще бъде акцент само върху възпитанието. Това ще предложим да бъде час, който да няма оценка".

По повод идеята част от математическите и природо-математическите гимназии и да станат специализирани училища, което ще позволи на учениците, приети в тях след четвърти клас, да продължат обучението си до завършване на гимназиалния етап, министър Вълчев обясни какво налага тази промяна: 

"Това го налага фактът, че една част от тях в момента учат от пети до седми клас, но след това не успяват да продължат, въпреки че имат високи математически способности. Защото общият прием е такъв, че могат да бъдат изпреварени от другите деца, които имат по-високи резултати по български език, да кажем".

Приемът след седми клас тази година ще предложи малко повече професионални паралелки, съобщи още министър Красимир Вълчев: "Ще променим парадигмата, ще разширим часовете по математика и природни науки. Моето мнение е, че трябва да и по български език и литература да се разширят часовете".

По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ваня Пешева (вляво) и Йоана Милкова

Човек намира себе си на сцената

Четвърто  издание на фестивала ARTIS : Ваня Пешева – създател на фестивала (слушаме я в звуковия файл и за концерта ѝ във Виена) и младата участничка Йоана Милкова: "Динамиката и в нашите професионални сфери е изключителна. На откриването гостите бяха много интересни (подробности в звуковия файл). Класическата програма преля в импровизации на Георги..

публикувано на 13.04.25 в 11:51
Aristolochia labiata - естествено е разпространена в Бразилия, а семената и се използват от местните за лекуване в отвари при стомашни неразположения. Цветовете ѝ може да се видят в 6-та малка оранжерия при колекцията от Бегонии.

Във всеки човек е заложена любовта към цветята

Катя Стоева от Ботаническата градина БАН е куратор на тропическата ѝ част и ни кани да я посетим: "Растенията са в основата на живота на Земята. В момента при нас всичко цъфти. Експозицията ни е посветена сега на мушкатата, показваме много нови сортове. Паркът също е много красив и приятен. Във всеки човек е заложена любовта към цветята, природата...

публикувано на 13.04.25 в 10:48
Лесовъд за един ден

Горската педагогика е предизвикателство и удоволст

Д-р инж. Анна Петракиева, заместник-изпълнителен директор в Агенцията по горите и преподавател по горска педагогика в Лесотехническия университет ни представя образователна инициатива „Лесовъд за един ден“, в рамките на която са предвидени състезателни игри за деца и родители, свързани с гората и горската професия: "Горската педагогика е..

публикувано на 13.04.25 в 09:24
Павел Балев

Животът на диригента или как Павел Балев дирижира българска музика в Китай

Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..

публикувано на 12.04.25 в 19:29

Софийски разкази - Нови сведения за сладкарница “Цар Освободител”

Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..

публикувано на 12.04.25 в 16:00
Копривщица - Дантелената къща

Историята оживява - Извори за миналото на Копривщица от османските архиви, части първа и втора

Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..

публикувано на 12.04.25 в 15:00
Дина Шнайдерман и Емил Камиларов

Адресите на любовта - Дина Шнайдерман и Емил Камиларов

Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава,  се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...

публикувано на 12.04.25 в 14:00