Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проектът “Псевдоприрода” в търсене на човешката отговорност за състоянието на природата

Проектът “Псевдоприрода” с куратор арх. Ясен Марков е победител с общ резултат 61 от максимално възможни 70 точки в конкурса за български павилион на Венецианско архитектурно биенале 2025.

“Псевдоприрода” изследва границите между изкуственото и естественото, поставяйки под въпрос нашата роля като творци и потребители на средата, в която живеем.

“Първата ми идея, когато обмислях как да кандидатствам за този конкурс беше да направим нещо, което всички искат да видят. Малко или много посетителите във Венеция са доста разглезени, защото има още 60 павилиона, в които всички искат да представят нещо уникално.

Много от тези павилиони са в “Джардини” или “Арсенале”, където човек отива и започва да влиза от павилион в павилион. В един момент се пресищат сетивата. Мислех си какво можем да направим, за да дойдат наистина хората. Нещо, свързано с темата на биеналето за изкуствено - естествено - колективно, става дума за интелект, но и за начина, по който тези различни видове интелекти се обединяват, за да направят архитектурата по-устойчива.

В случая архитектурата е поставена в малко негативна светлина, защото още във встъплението на биеналето Карл Рате казва, че архитектурата е отговорна за 33,3333333%, или една трета от глобалното затопляне”, разказва Ясен Марков.

Това, го провокира да създаде климатичен катаклизъм… като сняг, който посред лято  “вали” в българския павилион във Венеция. Снегът, разбира се, е изкуствен, за да влезе в рамките на противопоставянето естествено-изкуствено.

“Често, така се случва, че когато има някаква сензация, и тя, за съжаление, е негативна, тогава на много хора се събужда интересът и искат да видят как така ще вали сняг и в този български павилион ще има преспи сняг, висулки и т.н.

От тук идва и името на проекта, защото не правят истински снеговалеж, а “fake”, псевдо снеговалеж. “Изведнъж първата идея, която ми блесна, разбрах, че има теоретична подплата - човек определя природата, човек създава природата и до голяма степен той има влияние и отговорност как ще е природата и затова точно тук е въпросът каква е нашата роля в определянето на природата”, допълва архитектът. 

Ясен Марков е роден в София през 1980 г. Той е архитект и дизайнер, работещ в Мюнхен, Щутгарт и София. С образование по архитектура от Университета в Щутгарт, неговата професионална дейност обхваща академичната среда, корпоративния дизайн и независими творчески проекти. Има богат опит в областта на бранд архитектурата, работейки за компании като Porsche, Mercedes-Benz, Bosch и Hugo Boss. 

Чуйте целия разговор на Елена Пъневска в звуковия файл.
По публикацията работи: Елица Елефтерова-Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11

Уличното изкуство дава свобода

Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..

публикувано на 19.07.25 в 10:00