Днес предаването гостува на Зимния фестивал на традициите в Илиянци – район Надежда – Столична община. На централния площад ще се съберат любители на българските обичаи, фолклора, кулинарията и виното.
Първият ни гост е Илиана Влъчкова – дългогодишен секретар на Читалище „Отец Паисий-1930“ и автор на книгата "90 години Читалище „Отец Паисий-1930“:
"Oткакто се помня, винаги празнуваме. Сега малко ще гледаме да е по-постна масата, иначе предпочитаме това, което расте на кокал. Днес ще има вино, баници, погачи, предусещам ги и видях част от участниците. Общността е много единна, всички задружни се обединяваме. Когато е празник, трябва да е празник.
Читалището ни е основано на 20 февруари от учител. Първоначално се е помещавало в училището, до 1956. Тръгва с театрални състави, после - състави за фолклор, включително и детски." (Подробностите, включително за работата с най-малките - в звуковия файл)"Днес читалището изпълнява своята мисия, притегателен център е за всички, няма къще, откъдето не е минало дете през някоя от школите. Пазят се всички празници от народния календар. Той се припокрива с православния. Ние сме квартал в периферията на София. Всички се познаваме. Ние сме през портите и през оградките - оттам си предаваме информацията.
Tрябва да прощаваме, да изчистим душата и съзнанието си. Великденските празници ни говорят колко е важно семейството. Добротата е във всеки от нас, просто трябва да я намерим."
Посрещаме и инж. Димитър Димов – кмет на район Надежда:
"Най-интересното в кметската професия са новите предизвикателства. Утре е първата копка на новия Център за култура и образование за младежи до 29 години. Проектът ни коства досега 10 години. Изграждаме нов митнически терминал, нови пътища, нова църква - сферите са най-различни.
Икономически общината е много добре, инвестиционният интерес е голям. Всичко тръгва от интереса на хората. Трябва да се работи. Най-тежкият проблем е с паркирането. Работим за етажни паркинги, иначе се унищожава инфраструктура, детски площадки.
Всеки ден има нещо ново, което не знаем за фолклора и традициите. Трябва ни сериозна реформа да раздвижим читалищата. Трябва политически консенсус. Да се сложат млади, активни хора."
Какво още се прави за младите хора и как успява в екипната работа - в звуковия файл.
А ето и репортерският разказ на Надежда Герова за началото на фестивала от площада:
"Водещата пристигна на кон. След минути ще говорим с народната певица Валерия Момчилова. Вече чувате и кукерите. Идват още гости с техните питки, баници и вина."
Финалът ни е със самата Валерия Момчилова:
В ефира на неделното Радокафе продължаваме да ви представяме гласовете на „Радио София“. Ред е на ефирната двойка Яна Спиридонова и Роман Михайлов, но не като водещи, а като хората, които слушателите не познават: Яна: "Олеле, станаха 18 години. По случайност стана. Нямам проблеми да работя каквото и да е. Кандидатствах, нямах търпение, беше по..
Кръст от светлина и светлина след кръста. С тази снимка, подарена ни от един от основателите на 12+3 на БНР, Георги Папакочев, желаем добро начало на Светлата седмица!
От 17 април до 2 май Италианският културен институт в София в сътрудничество със Столична община и Сдружение Network Italia Bulgaria ни канят на изложбата „Метаморфозис” на художника Фернандо Де Филипи. Олга Георгиева от Сдружението ни въвежда в нея: "Историята е малко дълга. Художникът беше гост на първото ни събитие в Милано и там се роди мечтата..
По традиция всяка година на Велики Четвъртък, Народно читалище "Иван Вазов-1928" в село Нови хан отбелязва пролетните празници - Лазаровден, Цветница и Великден с празничен великденски концерт. За програмата на концерта, състоял се на обновената сцена разказва още председателят на читалището в село Нови хан, Сашка Ненова: Тазгодишният..
Гостуваме на адв. Пламен Димитров и баба Лена в с. Друган , говорим за традициите и обичаите на Великден, за ценностите в българското семейство : "От 2019 живея в с.Долни Раховец. Реших да напусна родния си град София, тук е близко до София. Във всяка къща има минерална вода, единият от 9-те извора захранват селото с минерална вода. Зарибихме..
Разговор с Боян Бочев за три копривщенски рода, които ще бъдат представени: "Отговорността да говориш за тези хора е огромна. Нашият род от майчина линия е от Копривщица. Открих данни за рода ми около 1844, а може би и от по-рано. А сега - Дебелянови, Палавееви и Маджарови. Всички говорим за Димчо Дебелянов, той е бил изключителен бохем, нищо че го..
Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова: "Музиката му трябва да звучи по-често, изразил е себе си чрез нотите. В медиите и в концертните зали -..