Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стачка на германските летищни работници анулира 12 полета на летище "Васил Левски"

Снимка: Летище ''Васил Левски''

От столичното летище "Васил Левски" съобщиха за 12 анулирани полета днес заради стачката на летищните работници в Германия. Засегнати са полети между София и Франкфурт и София - Мюнхен. На пътниците се препоръчва да се свържат с авиокомпанията "Луфтханза" за повече информация и възможности за презаверка на билети и да следят актуалната информация на сайта на летището в София.

24-часовата предупредителна стачка на синдиката "Ферди" започна в полунощ на 11 летища в Германия, предава кореспондентът ни Капка Тодорова.

Причината за стачката е тарифният спор с местните власти, като в средата на март предстои нов кръг преговори. Водят се преговори за повишаване на заплатите и за колективен трудов договор за наземните летищни услуги.

24-часовата стачка ще започне в полунощ в понеделник и ще продължи до 23:59 ч. Ver.di изисква увеличение на заплатите с осем процента, но поне 350 евро месечно, както и по-високи добавки за работа в натоварени и неблагоприятни условия. Студентските заплати и заплатите на стажантите трябва да бъдат увеличени с 200 евро месечно. Освен това профсъюзът изисква три допълнителни почивни дни. Работодателите отхвърлиха тези искания, като ги смятат за финансово неосъществими. Тарифните преговори ще продължат от 14 до 16 март 2025 г. в Потсдам.

Стачката затвори летището в Хамбург ден по-рано от планираното без предварително уведомление. Говорител на синдиката "Ферди" поясни, че това е било необходимо, за да се "гарантира, че ефектът" от протеста наистина ще се усети.

По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Граждани настояват за връщане на предишната организация на движение в центъра на София

Година след въвеждането на новата организация на движение около НДК, граждани от района излязоха в сряда вечерта на пореден протест с искане да се върне предишната. Протестиращите се събраха на кръстовището на бул. "Патриарх Евтимий" и ул. "Проф. Фритьоф Нансен" и затвориха временно едната лента от пътното платно, предаде БТА. Венцислав Банчев..

публикувано на 24.04.25 в 08:02

Засаждат над 100 нови дървета по улица "Опълченска"

Започва поетапното залесяване по улица "Опълченска", съобщи кметът на район "Възраждане" Станислав Илиев. Предстои да бъдат засадени над 100 нови дървета в района на улицата, по която продължава ремонтът и разширението като брой пътни платна. "Така подобряваме не само визията, но и качеството на въздуха, микроклимата и цялостната градска..

публикувано на 23.04.25 в 17:07

Една година основен ремонт на над 2 км от река Владайска

Започва основен ремонт на съществуващата корекция на участък от река Владайска между ул. "Камен Андреев" и бул. "Княгиня Мария Луиза" . Това са около 2.06 км от речното корито, което преминава през територията на два столични района "Възраждане" и "Сердика", съобщиха от Столичната община. "С проекта за основен ремонт, освен обновяване, ще..

публикувано на 23.04.25 в 14:38
Снимката е илюстративна

Силно земетресение в Турция - 6,2 по Рихтер, се усети и в София

Силно земетресение е регистрирано в Турция. По данни на Европейско-средиземноморския сеизмичен център то е било с магнитуд от 6,2 по скалата на Рихтер и е усетено в 12:49 часа. Регистрирано е с епицентър на 26 км южно от град Силиври, близо до района на Истанбул, с дълбочина 6 км.  Трусът е усетен и в части на нашата страна – от Национален..

публикувано на 23.04.25 в 13:25

В София отварят специална книга за съболезнования след кончината на папа Франциск

В Апостолическата нунциатура на столичната улица "11-и август" е отворена специална книга за съболезнования след кончината на папа Франциск, съобщиха от Католическата църква в България.  Започна процесията по пренасянето на тленните останки на папата Всеки желаещ може да остави своето послание на почит и памет за Светия Отец на 23-и и 24-и април..

публикувано на 23.04.25 в 11:58

В Банкя стартира поредицата "Литературни вдъхновения"

В Деня на книгата и авторското право, 23 април, в Банкя стартира поредицата "Литературни вдъхновения“. Събитията са посветени на "Новата вълна“ в българската литература. Срещите ще бъдат всяка сряда в зала "Хохедер“ в Централната минерална баня в Банкя от 18.00 ч., съобщават от районната администрация. Тази вечер "Литературните вдъхновения“ ще..

публикувано на 23.04.25 в 10:43

Царското семейство: Парк "Врана" загива!

Печална констатация, че през последните години, поддръжката, съхранението и развитието на парк "Врана" клони към нула направиха от Секретариата на Царското семейство със следното послание: "Уникални дървесни видове умират от липсата на грижи за тях. Изцяло липсва поливане, закъсняло обследване на здравния статус на дърветата, няма премахване на болните..

публикувано на 23.04.25 в 10:10