Изложбата "Мръсно“ на Боряна Пандова е последният проект от цикъла "Обекти на невниманието“. Цикъл, над който авторката работи повече от двадесет години. В "Мръсно“ Боряна картографира случайно образуваните композиции от обекти, търкалящи се по улиците на София. Тя, в ролята на криминалист без престъпление, взима отпечатъци върху лепкаво фолио от улиците на града, по траекторията на ежедневните ѝ маршрути. Боклуци, костилка от череша, хвърлен фас, паднало от разсеяна птица перо, клечка, натрошени есенни листа… веществените доказателства за присъствието на вездесъщата случайност, която пуши наргилето си с насмешка зад гърба на плановете ни.
"Мръсно“ е отпадъкът на дните, мръсното на нощите – вектори, засечки, сезони в подредба по волята на съдбата.
"Понеже от дълго време се занимавам с тази тема - обекти на невниманието, умът ми много лесно започва вече да открива нови и нови проекти. Някакси е подготвен да не изпусне някой такъв капан на истината", казва Боряна Пандова. Тя допълва, че първата творба от тази изложба е била "намерена" по време на разходка из Женския пазар.
"Мръсно“ е чистата радост от спонтанността на намирането. А намереното – залепено върху правоъгълно парче фолио, с цялата си автентична, случайна мръсотия.
Изложбата ще остане в галерия "Синтезис" до 5 май.
Повече подробности чуйте в звуковия файл.
Какво е най-важното за ул.Славянска, по която се разхождаме радиофонично днес? Тя свързва Народния театър с гробницата на Княз Александър. Започваме от сградата на Народния театър и името с което я свързваме е проф.Шишманов - министър на Просвещението. В края на 1906 сградата е готова и театърът е открит в януари следващата година. Защо сградата е..
Питанки по историческото минало на Копривщица намират отговор в новия проект за Дигитален център "Копривщенският микросвят в българската и световна култура", създаден с финансовата подкрепа на Национален фонд "Култура". Слушаме Светлана Мухова от Дирекцията на музеите: "В една от стаите ще представяме видеа на традиционни копривщенски гозби, в друга -..
Симеон Велики ръководи Първото българско царство 34 години. При неговото управление границите на държавата ни се простират на три морета – Черно, Бяло и Адриатическо. Страната ни е най-голямата сила в цяла Източна Европа, а царуването му, както всички знаем от училище, се определя от историците като “Златен век на българската книжнина и..
В началото на празника на Радио София на най-старите тенис-кортове в София, с нас е Дани Димитрова , организатор на лигата "Смайл къп": "Основахме я с 12 момичета, имаме вече над 260 участнички. В любителския тенис сме, аз например играя само от две години. Няма достатъчни турнири за дами. Лишени от его сме. Даваме чудесен пример. Завързват се..
Честваме 18 години Радио София с демонстративен тенис турнир в Борисовата градина с участието на музиканти, артисти и други приятели. Георги Георгиев от "Остава" и ще свири, и ще играе тенис, а някои го помним и като тонрежисьор в Радио София: " При мен е по-разводнено, играех между 2007-9. Много години не бях играл. А тук ми дойде апетит да..
Детският фестивал "Надежда" ще има своето първо издание в едноименния столичен квартал и ще зарадва малчуганите непосредствено преди първият учебен ден. Пред Общинския културен институт “Надежда“, до Метростанция “Хан Кубрат“, в събота (13 септември) от 15 часа и в неделя (14 септември) от 10 часа ще се проведе този своеобразен празник за..
Какво трябва да направят за своето здраве учениците преди началото на учебната година? Общопрактикуващите лекари извършват профилактични прегледи на учениците и предоставят данни за извършени задължителни имунизации за възрастта. Вече е факт дигитализацията на този процес. Информацията за здравословното състояние на детето (ръст, тегло, обиколка на..