В началото на месец март в Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН (ИЕФЕМ) бе открита документалната изложба - “Празници-съперници”.
ЕПИЗОДИ ОТ ИСТОРИЯТА НА ПРАЗНИЧНИЯ КАЛЕНДАР В МОНАРХИЧЕСКА БЪЛГАРИЯ (1879 – 1944)“
Изложбата представя няколко от най-важните приглушени спорове, възникнали около политическите празници на Третата българска държава (1879 – 1944 г.).
Нейните отделни епизоди разказват как различните празници си съперничат, борят се за престиж и си оспорват значими дати. Експозицията включва информация за първите празници на Княжество България, празниците по време на управлението на княз Батенберг, празниците в Източна Румелия, празниците по време на управлението на княз Фердинанд и много знаменателни дати и чествания.
Заглавието на изложбата е метафорично - празниците нямат воля и не могат да правят нищо, камо ли да си съперничат. Те обаче въплъщават идеологиите на честващите ги групи. А групите в обществото обикновено спорят и техните несъгласия нерядко се отразяват в празничния календар.
Съперничеството между празниците са представени чрез сюжета: някой с хитрост се опитва да натрапи своя празник или да заграби чуждия.
Автор е Григор Григоров; куратори: Лина Гергова, Светла Казаларска.
Повече разказа пред Радио София съавторът и куратор Лина Гергова.
"Ние сме малък, сплотен екип, с ръководител гл. ас. д-р Григор Григоров и правим изследване на българския празничен граждански календар от Освобождението на България до наши дни. Това е така наречената Трета Българска държава, времето, в което се ражда националният ни календар, който познаваме и до днес – националните и официалните празници – 3 март, 6 май-Гергьовден, Денят на Съединението - 6 септември…Искахме да видим как тези празници протичат в развитието на българската държава през различните политически режими. Всички знаем, че по времето на социализма повечето от тях не са били чествани, а са били заменени от друг вид празничност. Превърналото се в клише твърдение, че само 24 май е честван от Деня на Освобождението до наши дни, също не е съвсем вярно“, посочи тя и допълни:
"Направи ни впечатление, че когато българската държава е в по-демократични условия, (като изключим периода на социализма), различните политически групи спорят чрез празниците и чрез налагане на своето виждане какво трябва да чества българският народ. Преди 1944 г. в този спор влиза и владетелят, монархът, княз преди Независимостта и цар след обявяването на Независимостта на България, който се опитва да наложи като водещи своите лични празници – на практика рожденият ден, именият ден и денят на възкачването на престола на монарха, да бъдат чествани като национални празници, с цялата тържественост, която им подобава. В същото време, България се опитва да изковава своя национален пантеон в национален календар, в който да се влеят и празници като 3 март, дните, в които честваме Левски и Ботев, Деня на Съединението, а след това и на Независимостта. Това са двете основни линии, които си съперничат, на което е посветена нашата изложба“.
Изложбата показва как много от празниците, които честваме и днес, са извоювали своето място в Националния календар преди 1944 г., когато много тържествено е честван и празникът на Народните будители, създаден от Стоян Омарчевски – министър на просвещението в правителството на Ал. Стамболийски.
По идея на Омарчевски трябва да се честват не само загиналите герои, но и тези, които са спомогнали за културното извисяване на българския народ, коментира още кураторът.
"Трябва да кажем, че той се чества по стар стил в нашия календар. Трябва да кажем също, че някои празници променят датата си при смяната на Грегорианския с Юлианския календар, като 3 март, а други като 6 и 22 септември, 2 ноември, остават по стар стил“, изтъкна Лина Гергова, според която е много важно 6 септември да бъде честван по стар стил, защото след 1989 г. той трябва да замени 9 септември и цялата тържественост на този месец, която наследяваме след падането на социализма.
Каталогът към изложбата озаглавен “Приказки по календара (по действителни случаи)“ прави опит да преведе реконструираните исторически сюжети в интригуващ приказен разказ за деца. Той се разпространява безплатно.
Изложбата и каталогът са създадени по проект "Гражданският празничен календар в България: национални и локални измерения“, финансиран от Фонд "Научни изследвания“ към Министерството на образованието и науката на Република България.
Как съперничеството между различните социални групи проличава през самите документи и още интересни аспекти, чуйте в разговора на Гергана Пейкова.
Национален музей "Земята и хората" чества Световния ден на Земята-22 април, с 33-тото издание на Международния музикален конкурс "Музиката и Земята" и тематична постерна изложба. “Международен конкурс за композитори и изпълнители "Музиката и Земята" отговаря напълно на мисията и политиката на музея. За първи път се е състоял през 1993 г. и днес..
Екипът на ОП “Паркове и градски градини“ започва почистването на езерата в Южния парк. Това обяви в профила си във ФБ столичният кмет Васил Терзиев.Той разказа, че процесът е започнал от горните езера и в момента се работи при езерото до църквата. “Премахваме част от папура, тръстиката и тинята, за да освободим водните обекти и да подобрим..
Нараства броят таксиметрови автомобили, които ще работят на територията на община Перник. На проведеното в първия работен ден след празниците заседание местният ОбС увеличи лимитът на такситата на 250. Досега право да работят на територията на община Перник имаха до 180 таксиметрови автомобили. Максимумът е бил достигнат още през февруари...
Министерството на здравеопазването , в партньорство с УНИЦЕФ , създаде пакет от специализирани книжки за имунизациите и отглеждането на бебето през първата година от живота му . Изданията са своеобразен наръчник в помощ на родителя и ще бъдат разпространявани безплатно във всички родилни отделения на страната, посредством регионалните..
Болница "Александровска" отбелязва Световната седмица на първичните имунни дефицити, която е с наслов "Виж невидимото". До 26 април Експертният център по редки болести ще проведе кампания с безплатни прегледи на бебета и пациенти на възраст до 55 години, които страдат от поне един от 10-е признака на първичен имунен дефицит. От болницата подчертават,..
Нова операция за лечение на глаукома се извършва рутинно в болница "Царица Йоанна-ИСУЛ", информират от здравното заведение. Операцията е била представена от д-р Нора Великова и доц. д-р Борислав Кючуков от Клиниката по очни болести на симпозиум на Българското глаукомно дружество. Става въпрос за минимално инвазивна операция, която е представена за..
На Светли Вторник се отдава почит на Света Богородица. В миналото, през Светлата седмица, жените повторно боядисвали яйца, които раздавали. Според древно поверие, раздаването на червени яйца предпазва душите на мъртвите от превъплъщаване, пише БГНЕС. По време на Светлата седмица не се извършват венчавки, тъй като това са празнични дни, посветени на..