Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Великите сили в битка за ценните изкопаеми ресурси

Снимка: БТА
Ресурсите, които са необходими, за да се реализира един енергиен преход и съхраняването на енергията, която произвеждаме, са във фокуса на вниманието в новото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България".

“За постигането на един енергиен преход са изключително ценни ресурсите, както изкопаемите, така и другите ресурси, които са около нас. Виждаме, че на терен в момента е голяма битката за тези ресурси между великите сили, или големите икономики на САЩ, Русия, Китай”, казва д-р инж. Веселин Тодоров от "Соларна академия - България".

По думите му за изграждането на системи за съхранение, както и за изграждането на фотоволтаиците, кабелните връзки, за голяма част от електрониката, са необходими първични ресурси като мед, алуминий, силиций.

“Ако да кажем, че силиция можем свободно да го добием от пясък, то медта, алуминия, златото, среброто са изкопаеми и са в ограничено количество, а са ценни за развиващите се икономики, защото който държи тези ресурси, ще определя и геополитическата посока”, казва Веселин Тодоров.

Според него през последните десетилетия САЩ е водещата технологична държава, въпреки че Китай я настига, тъй като голяма част от иновациите бяха пренесени в Китай от САЩ.

“Мощният тръс по отношение на иновациите все още е в САЩ и амбициите на президента Доналд Тръмп да възстанови икономиката и да създаде работни места, продукция, която да е на местно ниво, това изисква ресурс, който в очите на Тръмп е в Украйна. Друг е въпросът как и по какъв начин тези ресурси могат да бъдат изтеглени и обработвани в САЩ или как ще се гарантира сигурността на фирмите (американски или европейски), които на място ще обработват тези ценни метали. Предстои да видим.

Генерално обаче може да се заключи, че войната в Украйна, изначално е война за ресурси, а не за територия или нещо друго. Русия окупира райони, които са богати на ценни метали, а САЩ искат по един или друг начин - със споразумение или без споразумение, да вземат и останалите ресурси на Украйна.

Тук е важно до каква степен украинският президент и народ биха дали своите ресурси и в замяна какво, така че и те да имат изгода от цялата тази сделка”, допълни Тодоров.

Още по темата чуйте в разговора на Божидар Янев и Веселин Тодоров в звуковия файл.
По публикацията работи: Елица Елефтерова-Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Николай Найденов

Николай Найденов: Над 3 млн. пътувания отчете метрото по време на стачката

Повече от 3 милиона пътници са ползвали метрото по време на стачката в наземния градски транспорт. Видяхме, че това е екологична и удобна алтернатива за придвижване в София. Това отбеляза пред БНР-Радио София Николай Найденов, изпълнителен директор на "Метрополитен" . Той съобщи, че е приключила процедурата по избор на изпълнител за..

публикувано на 29.05.25 в 08:56

До 18° в София, но се усеща хладно и заради облачността

Днес още преди обяд ще започне да се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места в Западна и Централна България, а по-късно и в източните райони, ще има краткотрайни валежи и гръмотевици. През нощта срещу петък явленията ще продължат. Ще има условия за локални интензивни извалявания. Ще остане сравнително хладно за края на май с..

публикувано на 29.05.25 в 07:15

"Форум", 28.05.25: Ръст на заплатите с 65% не стига или защо няма шофьори за градския транспорт

Тази седмица коментатори във "Форум“ са Мина Христова от Института за етнология и фолклористика към БАН и политологът, и председател на Националния младежки форум Атанас Радев. Заедно с водещия Лъчезар Христов, те дискутираха по различни теми от деня: - Ръст на заплатите с 65% не стига или защо няма шофьори за градския транспорт - Подкрепата в..

публикувано на 28.05.25 в 18:54
Снимката е илюстративна

Вълна от състрадание отприщи загубата на живота на трите щъркелчета от с. Драгушиново

Вълна от състрадание отприщи загубата на живота на трите щъркелчета на най-известната щъркелова двойка у нас - Драго и Драга от с. Драгушиново. Изминалите дни, в които се наблюдаваха обилни валежи и ниски температури, доведоха до смъртта на малките. От Българското дружество за защита на птиците посочиха, че все още има малка вероятност..

публикувано на 28.05.25 в 17:35
Темз Арабаджиева

"Моите приятели" на Фредерик Бакман излиза на български език дни след световната си премиера

Темз Арабаджиева представи едно от най-търсените заглавия на Пролетния панаир на книгата - най новата книга на Фредерик Бакман, познат на българския читател с книги, сред които “Човек на име Уве“. Магията на писателя остава неразгадана, но едно е сигурно, читателят винаги е докоснат от написаното. Последният му роман “Моите приятели“ се..

публикувано на 28.05.25 в 17:03

Ученически перкусионен ансамбъл "Ритъм“ с концерт в Първо студио на БНР

За талантливите деца, които свирят на ударни инструменти, разказаха техните преподаватели Радосвет Кукудов и Снежина Богданова в предаването “Радиокафе“. Перкусионен ансамбъл “Ритъм“ е създаден от Радосвет и Снежина, от деца, възпитаници на Музикално училище “Любомир Пипков“ в София. Те са участвали в множество продукции на училището, появявали..

публикувано на 28.05.25 в 16:25

Лекарства в интернет: Медикаментите с рецепта могат да се продават единствено в аптеките!

Само с няколко клика в интернет можем да се сдобием с лекарства от различни сайтове или страници в социалните мрежи за продажба на вносни лекарства, най-често от Турция. Описанието приканва клиентите с фрази като "По-ефективни и евтини лекарствени продукти“ или пък "По-достъпни цени на широка гама от лекарствени продукти“. Споменава се, че не..

публикувано на 28.05.25 в 16:25