Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Филмът “Плът”, който всъщност разказва за душата

Димитър Стоянович
Снимка: Ани Петрова

“Плът” е дебютният филм в киното като режисьор на сценариста, историк и водещ Димитър Стоянович.

“С този проект правя една следваща крачка в киното. Надявам се да е смислена. За мен беше много вълнуваща. Аз съм изключително доволен от крайния резултат. Тя придоби “плът” по един съвсем естествен начин, надявам се и с някакъв ефект върху публиката”, казва Димитър Стоянович.

Сблъсъкът на понятията “плът” и “дух” са по-скоро драматургична провокация към зрителите, а и към самия автор. “Има един невидим, изказан и недоизказан философски сблъсък между плътта и душата, което е проведено през един японски аватар - един от главните герои във филма.

Това е измисленият японски Нобелов лауреат - Юкио Кобаяши, който се приема, че е написал една голяма книга, наречена “Плът” и в нея авторът изразява доста скандалното си твърдение, че плътта е единственото, което ръководи човешкия живот.

“Докато душата - нито някой я е виждал, нито някой я е чувал. Говори се, че я има. Тя дава някакво успокоение, че нашите земни мъки ще имат продължение след като си отидем от този свят, но дали това пък не е една колосална измама, която е измислена хилядолетия назад във времето, за да поддържа смисъла на човешкото съществуване тук на земята, защото без тази утеха, ние бихме полудели”.

Плътта е презряна, натикана в ъгъла. Всички религиозни системи я хулят, бият, отричат. Всичко, което е свързано с плътта е лошо. От нея се случват еротични, забранени неща. Само че, в същото време, тя остава единствено честна към нас, хората, защото разказва всичко за нас.

Когато сме болни - кожата ни посивява, когато сме нещастно влюбени - драстично отслабваме, когато използваме красиви думи, за да опишем колко сме възвишени и невероятни, а в същото време имаме търбух и увиснала гуша, очевидно нещо лъжем, а плътта показва честно какво представляваме, разказва режисьорът.

"Разбира се, това е провокация. Аз отчаяно вярвам в душата и възможното ѝ спасение, но това е една форма, през която искам да разкажа на първо място за душата, докато плътта - тя наистина в един момент лека-полека неминуемо при всеки започва да се оттегля и да ни изоставя. Оттук нататък е въпросът как ние ще реагираме на раздялата със собствената ни черупка”, обяснява режисьорът.

Премиерата на филма "Плът" е тази вечер в рамките на София филм фест, а лентата може да бъде видяна и по кината. 

Чуйте целия увлекателен разговор на Даниел Ненчев и Димитър Стоянович в звуковия файл.
По публикацията работи: Елица Елефтерова-Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 20.05.25: Какви са основните проблеми, пред които са изправени децата в България?

В предаването "Форум" тази седмица заедно с коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов, водещата Елена Пъневска коментира следните теми: София осъмна с работещ градски транспорт, но в столичния квартал “Люлин” ще функционира и предвидената линия за вътрешноквартален транспорт; Мнения след вчерашния протест в подкрепа на Терзиев, в..

публикувано на 20.05.25 в 18:20

УНСС чества 105 години от създаването си

В аулата на Университета за национално и световно стопанство се проведе тържествена церемония в чест на навършените 105 години от основаването на висшето учебно заведение. На мястото присъстваха председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова, министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, българският Патриарх и софийски..

публикувано на 20.05.25 в 16:51

3.53 е оценката за грижата на държавата за децата

Национална мрежа за децата (НМД) представи днес пред политиците и медиите основни изводи, данни и оценката, която обществото дава на държавата в годишния доклад на “Бележник -2025“ по отношение на детските политики. Тази година в оценката на държавните политики по данни на Национална мрежа за децата са се включили рекорден брой от над 7 700..

публикувано на 20.05.25 в 16:26

В Столичната библиотека: премиера на поетична антология с 62-ма автори от 20 държави

Международният поетичен фестивал "Софийските метафори" и Столичната библиотека ни канят на премиера на международна поетична антология. В нея са включени стихотворения от 62-ма поети от 20 държави, участвали в Международния поетичен фестивал "Софийските метафори" в периода 2019 – 2025 година. Премиерата на сборника "Софийските метафори" ще се..

публикувано на 20.05.25 в 16:09

Колко богати са българските домакинства?

За първи път в края на 2024 г. богатството на българите надхвърля 1 трлн. лв., но 700 млрд. лв. от тях са инвестирани в жилища. Има ли дисбаланс в структурата на богатството и какви са показателите, измерващи това състояние, това обясни в ефира на “Ритъмът на столицата” Стоян Панчев , икономист, съосновател на Експертен клуб за икономика и..

публикувано на 20.05.25 в 15:38
Африканският ритъм ще ви завладее в Дома на киното

Премиерата на първия наш филм за африканската музика е на 21 май

Не търсете "Радио Африка" в честотния диапазонна своите апарати, защото това е първият български филм за африканската музика. Затова, ако искате да посетите премиерата му, отидете на 21 май, сряда, в столичния Дом на киното от 20 часа. Създателите на филма са журналистът и писател Стефан Стефанов и операторът Давид Вълков . Идеята се..

публикувано на 20.05.25 в 15:10
Родопското село Широка лъка

Едва около 10% от жилищата в България са застраховани

Природните бедствия и екстремните метеорологични явления зачестяват и в резултат се увеличават икономическите загуби от тях. На този фон, едва около 10% от жилищата в България са застраховани, пише БГНЕС. По данни на Munich Re, загубите за 2024 г. в световен мащаб възлизат на 320 млрд. долара, с 19,4% повече от 2023 г., като от тях застраховани са..

публикувано на 20.05.25 в 14:46