Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Антарктида днес - успехите в пътя на българската антарктическа експедиция

Кремена Георгиева и Любов Костова - завърнали се от Антарктида
Снимка: Даниел Ненчев

В предаването  "Радиокафе“ гостуват Любов Костова и Кремена Георгиева в амплоато на атлантически пътешественички, завърнали се от остров Ливингстън, Антарктида, който се намира на цели 13 893 километра от София и няколкостотин светлинни години от реалността, уверяват ни те. Освен това с радост разказаха какво ги мотивира да отидат при тюлените, пингвините и студа, на другия край на света.

“10 години активно работех и мечтаех за това да стигна до там, а мечтата ми се породи от една презентация на проф. Христо Пимпирев. Той направи представянето си на българския фестивал на науката и го озаглави с недвусмисленото „Моята ледена любовница“, казва Любов Костова.

Проектите, заради които посещават ледения континент, всеки път имат различна задача.

"Тази година имахме един много специален проект, също дългогодишна мечта – за първи път в света, направихме събитие на "Лаборатория за слава – Феймлаб" на Антарктика, от Българската антарктическа база.

"И моята мотивация всъщност се казва Христо Пимпирев, защото той е олицетворение на това, че мечтите се сбъдват, и че всичко от което зависиш, си единствено и само ти. От теб зависят твоите мечти, желания и това да си подредиш нещата. Тръгваш с мисълта, че знаеш къде отиваш, чел си, гледал си, вълнувал си се…"

В последните три години работата ми ме свърза с Българския антарктически институт (БАИ), с мениджър на една от най-големите ритейл компании, които са стратегически партньор на БАИ. Покрай това започнах да се запознавам с учените и тяхната работа, започнах да разбирам още колко ще се говори за тях.

Голяма част от моите проекти са свързани с това - да разказваме за учените, за жените, антарктически жени, българки, които са допринесли и допринасят за това страната ни да е изключително уважавана в световната наука и като пълноправен участник в Антарктическия договор, който  е изключително важен и обхваща само 28 държави“, допълва Кремена Георгиева.

Тя разказа за своя личен принос, който е оказала като спелеолог в работата на антарктическата експедиция, за безопасно проникване в ледникови цепки, освен това с екипа от учени и съмишленици успяват да популяризират значението на ледниците и тяхното изследване.

"В Антарктика разбираш как всичко е свързано, и колко много дейността на всеки от нас в цивилизованата част на света, отпечатъкът на нашата дейност в природата се отразява чак там“, изтъкна Кремена Георгиева.

29 страни са страните, които имат собствени бази на Антарктика - България е една от тях, даже половината от тези страни нямат това,  с което ние разполагаме от три години - българският антарктически кораб „Св. св. Кирил и Методи“, каза още Любов Костова.

Още подробности за пътешествието на българската антарктическа експедиция в Ледения континент чуйте в разказа на двете участнички – Любов Костова и Кремена Георгиева, в звукови файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Присъдите могат да бъдат превенция срещу трагедии, като тази за семействата на Ани и Явор

В сградата на Съдебната палата във Върховния касационен съд ще се гледа делото за причиняване на смъртта на Ани и Явор - погубени, докато пресичат на пешеходна пътека на бул. „Сливница“. По същото време ще се гледа и делото на първа инстанция, 14-то поред заседание за отнетия живот на 14-годишния Филип Арсов - също убит на пешеходна пътека в центъра на..

публикувано на 28.04.25 в 09:26
Стоян Братоев

Инж. Стоян Братоев: В кондиция съм. Работя, както винаги

“Добре съм и съм в кондиция”, заяви инж. Стоян Братоев, който в петък беше отстранен от поста изпълнителен директор на столичния "Метрополитен", който заемаше от близо 25 години. „Добре съм. В кондиция съм. Работя, както винаги, няма разлика, от това което е било преди“, обясни вече бившия изпълнителен директор на столичния "Метрополитен" във връзка..

публикувано на 28.04.25 в 08:59

Променят движението на градския транспорт по бул. “Цариградско шосе“ в София

Движението на част от градския транспорт в София ще бъде променено заради строителните дейности в участъка от локалното платно на бул. “Цариградско шосе“ в ж.к. “Младост“, съобщават от Столична община. Затваря се за движение, включително и за превозните средства на градския транспорт, цялото локално платно на бул.”Цариградско шосе“ от ул. “Владимир..

публикувано на 28.04.25 в 07:50

Седмицата започва със слънце

Вятърът ще отслабне, в много райони и ще стихне. В сутрешните часове на отделни места в низините ще се образува краткотрайна мъгла. Минималните температури ще бъдат между 1° и 6° и на места в Източна България и в Подбалканските котловини ще се образуват слани, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През деня ще бъде предимно..

публикувано на 28.04.25 в 07:15
Кристиан Сугарев

Концерт на 4 и 6 струни или как се преминава от виола на китара за една вечер

Кристиан Сугарев е виолист в състава на Софийската филхармония. На 27 април от 19 часа  в камерна зала „България“ заедно с още две дами от състава на филхармонията – Кристина Михайлов и Петя Йорданова той ще представи една специална и отдавна мислена програма. Самата програма е по идея на Кристиан. Ето какво разказ той за БНР – „ ще изпълним..

публикувано на 27.04.25 в 09:51
Празникът на община Чавдар

Празникът ни е като наш рожден ден

Днес на Томина неделя, предаването гостува на празника на община Чавдар. Говорим за развитието на региона, традициите и обичаите на хората, които живеят в малка Швейцария. Ще усетите и магията на „Света Петка“ - неолитното село над Чавдар. Първият ни гост е Павлина Павлова - секретар на община Чавдар: "Основно работим с групи с деца, това е..

публикувано на 27.04.25 в 09:47
площад

Софийски разкази - из миналото на площад "Бански"

Какво има зад решетката с розово-червен цвят на днешния пл.Бански? Кои гости на града винаги се озовават там? Кой премахва църквата Св.Никола Мали и кой - мюсюлманските храмове в града? Какво е да политикарствуваш и къде се политикарствува? Колко е бил капацитетът на първия цирк, преди да бъде разрушен и на мястото му да се построи покрит търговски..

публикувано на 26.04.25 в 16:00