Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ресторантьори: Битката, която водим, е за нашето физическо оцеляване

Атанас Димитров, заместник-председател на БХРА
Снимка: Здравка Маслянкова

Собственици на заведения и ресторанти ще блокират основни пътища и пътни възли в страната в знак на протест срещу повишаването на ДДС за бранша.

Националната протестна акция ще включва над 30 големи града и туристически центъра, съобщават от Сдружението на заведенията в България.

Чрез блокадите на възлови пътища и ключови кръстовища ресторантьорите целят да привлекат вниманието и да демонстрират несъгласието си с липсата на диалог с управляващите за заложения 20% ДДС.

От събота заведенията са в символични протестни действия с изключване на осветлението и на музиката за девет минути в 21.00 часа с призив към управляващите за опазването на българския туризъм.

“Разбираме прекрасно затрудненото положение, в което се намира нашата държава, притисната от сериозен финансов дефицит, но отбелязваме категорично, че нашите обекти, стопански предприятия се намират също в изключително тежко финансово състояние и тази битка, която водим е за нашето физическо оцеляване, но се борим също и за това да не увеличаваме цените и да имаме една конкурентоспособност и да запазим потреблението и цените”, казва Атанас Димитров - зам.-председател на Българската ресторантьорска и хотелиерска асоциация. 

Димитров заяви също, че отбелязва, че през последната една година има изключителен натиск по отношение на цените за електроенергия, вода, доставни стоки и така се стига до една максимално допустима цена, която натоварена допълнително към крайния потребител, ще стане прекалено висока и ресторантьорите няма да успеят да се справят. 

Чуйте повече в разговора на Данаил Конов и Невена Николова с Атанас Димитров в звуковия файл.
По публикацията работи: Елица Елефтерова-Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ина Георгиева

Дигиталната трансформация е едно от ключовите предизвикателства за агро-хранителния сектор

Програма за дигитална трансформация на производители от агро-хранителния сектор и улесняване на сътрудничеството по веригата на стойността ще бъде представен през втория ден от третото издание на Академия "Иновации в агробизнеса". “Основната ни цел, като мисия в работата ни, е да подпомогнем устойчивостта, кръговата икономика, внедряването на нови..

публикувано на 19.03.25 в 14:15

Жители на пернишки квартал протестират заради превърнат в гето жилищен блок

Жители на пернишкия квартал "Хумни дол" протестираха пред общината, заради превърнат в гето недостроен жилищен блок. В него са се самонастанили роми, които палят огньове в сградата, хвърлят камъни по хората, нарушават обществения ред и застрашават сигурността на гражданите. Местните жители заявиха, че са подложени на денонощен терор от..

публикувано на 19.03.25 в 13:59
Любомир Ноков

"Био" означава направено с добро, неиндустриално земеделие

Биоземеделието е дефинирано в закон. В тази област има много строг контрол у нас и в Европейския съюз. То възниква в отговор на индустриалното земеделие, но има съществени разлики – в обработката, в отношението към живия свят, (не)използването пестициди и други препарати. Това обясни пред БНР-Радио София Любомир Ноков . Той е един от..

публикувано на 19.03.25 в 12:07

КНСБ на протест пред парламента с искане за увеличение на заплатите в редица структури

Преди началото на утрешното заседание на парламента КНСБ ще проведе протестна акция до сградата на Народното събрание под надслов: "Искаме видимо увеличение на заплатите с Бюджет 2025".  Синдикалистите искат да се осигурят допълнителни близо 250 милиона лева за увеличение на заплатите в редица структури, сред които НОИ, Агенциите по заетостта..

публикувано на 19.03.25 в 10:42
Снимката е илюстративна

В София започват обработките срещу кърлежи, комари и гризачи

През тази седмица в София започват обработки срещу кърлежи, комари и гризачи на обществените тревни площи. Графикът, публикуван на страницата на Столичната община, предвижда днес да бъдат обработени районите “Искър” и “Сердика”. Вече са обработени районите “Подуяне”, “Оборище”, “Средец”, “Изгрев” и “Студентски”. Ще бъдат извършвани обработки в..

публикувано на 19.03.25 в 10:32

В София и с товарен велосипед може да превозите бойлер

Няколко години след Варна, където карго велосипеди влязоха в употреба чрез европейски проект , софиянци вече също могат да ползват услуги на товарни колела. Идеята е от лятото на 2024-та, но практически компанията действа в София от ноември, разказа пред БНР-Радио София предприемачът Кристиян Петров . "Започнахме в периода след..

публикувано на 19.03.25 в 10:15
Васил Гюров

"Сцена - нова музика" подкрепя млади български музиканти

"Сцена - нова музика"  е инициатива на Българската музикална асоциация (БМА) , насочена към развитието на млади музиканти и популяризирането на алтернативната музикална сцена в България. В рамките на проекта ще бъдат организирани концертни събития, практически обучения и менторски сесии, които ще предоставят на участниците ценен опит..

публикувано на 19.03.25 в 09:55