Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За 18-и път България се включва в инициативата "Часът на Земята"

Снимка: WWF - България

Най-мащабната международна инициатива на WWF, посветена на опазването на природата “Часът на Земята“, тази година ще се проведе на 22 март от 20.30 до 21.30 часа.

Тя започва през 2007 г., когато по инициатива на WWF повече от 2 милиона души и 2000 компании в Сидни изгасят за един час осветлението си, за да акцентират, че е необходима грижа за природата и климата, припомни пред Радио София Калина Бояджиева - експерт “Кампании и партньорства” в WWF България.

"За 19-а поредна година се отбелязва в Австралия, а във всички останали държави, включително и в България – за 18-а година“, обясни тя.

Тази година акцентът е върху реките и влажните зони у нас, както и на обитателите им, каквито са видрите, посочи Калина Бояджиева. Тя добави, че преди години видрите в България са били около 5000. Последните преброявания сочат, че са намалели до 1000 - 1500.

"Те са символът на нашата кампания не само, защото са изключително симпатични, но и защото, за съжаление, намаляват. Те са защитен вид у нас, включени са в Червената книга на България. Искаме с кампанията за “Часът на Земята“ да обърнем внимание на реките. Много често българите говорим колко е важно да си пазим горите, обаче не по-малко важно е да си пазим и реките, и влажните зони“, каза Калина Бояджиева.


На 22 март, когато се провежда "Часът на Земята“, отбелязваме и Световният ден на водата. Затова от WWFинициират кампанията си "Абонирай се за природата“. Под формата на шега с някои от популярните стрийминг платформи и сериали, организацията отправя посланието, че изчезването на дивата природа не е кино.

"Това колко ще са епизодите на природата е в наши ръце. Аз също много харесвам посланията на "Часът на Земята“, които са, че именно обединени можем да постигнем много. „Часът на Земята“ не се изразява само в това да изключим осветлението за един час. Това е един символичен жест. Истинският смисъл е да си помислим с какви малки стъпки в ежедневието си можем да помогнем на природата. Климатичните промени, загуба на биоразнообразие, звучат като изключително големи проблеми и може би хората си казват "аз няма какво да направя за тях“. Не е така! С действието или с бездействието си ние допринасяме“, уточни Калина Бояджиева.

По думите й, WWF България, заедно със сдружение "Искър – София“, организира почистване на река Искър в събота, на 22 март. Теренът, за който се търсят доброволци, е в района между село Герман и кв. "Горубляне“, на север от Околовръстния път.

"Притеснително е как точно до София, точно на бреговете на реката, от която всички софиянци взимаме вода за питейни и битови нужди, ние изхвърляме отпадъци в такъв размер. Гледките, на които се натъкнахме, обхождайки реката, са потресаващи“, каза Калина Бояджиева.

Тя добави, че доброволците се събират в 10.00 часа на брега на река Искър до кв. "Горубляне". Осигурени са чували и ръкавици, но е необходима регистрация на този адресСлед почистването е предвидено и зарибяване на реката с пъстърва.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв.Елиза Николова

Морето ме стимулира и ми дава сили

Oтиваме до Поморие, за да ви срещнем с адв. Елиза Николова - председател на професионалната асоциация на медиаторите в България: "Покрай калолечението, в Поморие се разви целогодишния туризъм. Калта се извлича от соленото езеро, известно от римско време. В 1930 Поморие е обявен за курорт - той е един от най-старите. По времето на социализма бяха..

публикувано на 30.03.25 в 11:43
Елена Пъневска

Да обръщаш внимание на смислените теми

Поредният колега от екипа на Радио София, чийто аудиопортрет правим тук, е Елена Пъневска: "Аз съм много странна птица - много общителна, емоционална, но и много притеснителна и сигурно затова много харесвам радиото. Още в първи курс в Университета си намерих стаж в радио, оказа се магия. В Радио София много бързо намерих своето място. Имаш възможност..

публикувано на 30.03.25 в 11:15

Предприемачо, не си сам

На 2 април тази година Висшето училище по застраховане и финанси ще бъде домакин на пътуващата от Италия асоциация „Предприемачо, не си сам“. На събитието ще бъдат проведени лекции, които целят да обърнат специално внимание на собственици на бизнес в затруднениe по една или друга причина. Toва е и дебютът на Асоциацията в България. Слушаме Анита..

публикувано на 30.03.25 в 10:30
д-р Йорданка Господинова

Всяка крайност е вредна и опасна

Д-р Йорданка Господинова е треньор по здравословно хранене, един от първите хранителни коучове в България: "Влизаме в пролетния сезон след един малко по-тежък от хранене и обездвижване период. Предлага се богат избор от зеленчуци и плодове - маруля, спанак, лапад, коприва. Протеините да са по-леки: риба, пиле, мляко. Да се увеличи приема на вода и..

публикувано на 30.03.25 в 10:09
Фонфон

Историята оживява - хижа Фонфон

Поредната витошка хижа, чиято съдба и име са доста красноречиви, е Фонфон. Но преди това, закратко се отбиваме в Кумата, една от най-големите на Балканите преди около век. Откъде идва името Фонфон, кои са "фонфоните" и какво я е отличавало от другите хижи? Коя е хижа "Луничка" и какво общо има с хижа Фонфон ? Защо след пожара в 60-те тя не се изгражда..

публикувано на 29.03.25 в 16:00
ул.Шишман

Софийски разкази - Разходка по ул. Шишман

Три от знаменателните обекти на ул. Шишман. Първо - галерията на Тръпко Василев, открита с изложба на Николай Павлович. Какво обещават рекламите за нея? Кои са художниците, чиято кариера започва там? Другият - гробницата на Батенберг. По време на строежа ѝ това е краят на града, а на мястото е била първата, т.н. Александровска болница. Какъв е мраморът,..

публикувано на 29.03.25 в 15:00
генерал Владимир Стойчев

Адресите на любовта - ген. Владимир Стойчев

Ако сте се чудили кой е човекът, чиито бюст-паметник се възправя пред Спортната палата на бул. Васил Левски в столицата - Адресите на любовта ви отговарят. В предаването  звънтят копита, щраква секс капан на ЦРУ и генерал Владимир Стойчев дава уроци по целуване на ръка. Участникът в две олимпиади, два преврата и четири войни е..

публикувано на 29.03.25 в 13:55