Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Любчо Нешков: Гневът в РСМ и протестите в Сърбия имат корени в десетилетията назад

Снимка: БГНЕС

След десетките жертви в Кочани не можем да говорим за изолиран трагичен случай, а за поредното тежко сътресение в нашата югозападна съседка, коментира пред БНР-Радио София Любчо Нешков, журналист и експерт по процесите на Балканите.

Той припомни, че преди това имаше пламнал автобус (на територията на България), потънал кораб в Охридското езеро, паднал самолет на президента Борис Трайковски.

"Не можем да говорим, че тези случаи са просто резултат от пропуски на институциите и на местната власт. Става дума за една неработеща система, която разрушава обществото и устоите на държавата. Проявената некомпетентност е свързана с партизирането на македонското общество, започнало през 1945 г.. И това не се е променило.

По думите на Нешков, животите на близо 60 младежи са прекъснати не от обикновена корупция, а унищожаването на всяка самостоятелна инициатива. Този клуб ("Пулс", който се запали) прилича повече на обор, отколкото на развлекателно заведение.

През 2016 г. са закрили болницата за тежки изгаряния. Затова и сега почти всички от пожара се лекуват извън страната.

"Здравният им министър, който е лекар, не трябваше да чака предложение за помощ след часове, а минути след инцидента трябваше сам да потърси – отбеляза още анализаторът. И обобщи – Всичко това нямаше да се случи, ако не беше матрицата на управление, въведена от Белград преди 80 години. Гневът сред гражданите на Северна Македония не се проявява за пръв път. Той бе видим и в края на режима на Никола Груевски. Арогантното поведение от страна на РСМ може да се обясни с този политически елит, който обслужва дори не лични, а чужди интереси."

Българското поведение и реакция винаги са били приятелски и адекватни, убеден е журналистът. Подавали сме ръка и в най-тежките моменти. България не е допускала нито стратегически, нито тактически грешки, за разлика от други страни.

Любчо Нешков коментира и процесите в Сърбия.

Според него там бунтът в момента е срещу режима, олицетворяван от Вучич. Протестите там неслучайно продължават 4 месеца.

"Сръбските граждани може би са единствените в Европа, които не знаят какво означава да имат свободни избори, многопартийна система, да няма Държавна сигурност (по Сталински модел)", посочи Нешков.

По думите му, българските политици носят отговорност, защото не сме периферен наблюдател в ЕС и можем да обясним на партньорите риска от такъв режим в западната ни съседка.

Чуйте разговора на Лъчезар Христов.
По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 15.04.25: Добре сме с кохезията в ЕС, ама още догонваме

На 15 април коментаторите на "Форум" се спряха и разсъждаваха по следните тематични насоки: От мусаката в менюто кой яде картофите и кой – месото ? От влизането на България в Европейския съюз досега заплатите са се увеличили 7 пъти. Инфлацията е "100 и нещо процента". "Дръпнахме", доближихме се до другите европейски страни . Купуваме не (само)..

публикувано на 15.04.25 в 18:40

Кампания на ЧСИ срещу задлъжняване на млади потребители

В края на миналата година стана ясно, че близо 120 000 души на възраст до 30 години в България имат задължения към частни съдебни изпълнители. Най-засегнатата група са младите между 25 и 30 години, където дълговете са близо 80 000. Сред основните причини са необмислени потребителски кредити, вземани за луксозни покупки, телефони, почивки и..

публикувано на 15.04.25 в 16:25
Изложба с картини на Васил Стоилов

Изложба на художника Васил Стоилов с акцент към родното изкуство

В галерия “Уран“ е подредена изложбата с картини на художника Васил Стоилов.  За предисторията на експозицията и какво могат да видят посетителите й, разказа пред Радио София, Лаврен Петров. “Предисторията е почти четиригодишна. Толкова време ни отне да съберем картините на Васил Стоилов за настоящата изложба. Преди 7-8 години..

публикувано на 15.04.25 в 15:35

Какво трябва да знаем и правим с въвеждане на електронната трудова книжка?

От 1 юни 2025 година вече няма да говорим за загубена трудова книжка, защото влиза в сила нейният дигитален вариант, който се съхранява от Националната агенция по приходите (НАП). " Единният електронен трудов запис (ЕЕТЗ ) ще обединява два сега съществуващи регистъра – индивидуалните трудови книжки и уведомленията, подавани от..

публикувано на 15.04.25 в 15:17

Засякоха шофьор с 201 км/ч на Северната тангента в София

Тестовете за измерване на средна скорост с тол системата продължават до края на май. Те се провеждат от миналия четвъртък, а мярката е планирано да влезе в сила най-рано през лятото. Колко ще са камерите на пътя и къде ще измерват средната скорост, а глобите? Резултатите показват, че по 10-километровата отсечка на Северната тангента..

публикувано на 15.04.25 в 14:47

Министерството на финансите и БНБ: България е готова за еврозоната

"Никога не сме били по-близо до еврозоната от момента, в който се намираме сега. Смея да твърдя, че България е готова." Това каза министърът на финансите Теменужка Петкова по време на работна закуска "Финансова политика и конкурентоспособност на българската икономика", организирана от Американската търговска камара (АТК) в България и..

публикувано на 15.04.25 в 14:20