Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Проданов: Без участие във властта нито ИТН, нито БСП и ДПС щяха да оцелеят в тази ситуация

Георги Проданов
Снимка: Савина Спасова

Причината за влизането на "Величие" в Народното събрание (НС) и пренареждането на парламентарната политическа картина е най-сериозният удар срещу българската демокрация и изборния процес през последните години. След решението на Конституционния съд останаха много въпроси без отговори.

Това коментира пред БНР-Радио политологът и преподавател Георги Проданов.

По думите му, ефектът от влизането на новата политическа формация в парламента ще бъде не повече от комичен.

"Ще гледаме тъжна комедия. Не съм сигурен, че депутатите от "Величие" знаят къде са и какво да правят."

За целия този резултат в сегашното НС, според Проданов, "заслуга" има непрекъснато повтарящото се лансиране на партийни, семейни, любовни и всякакви други кадри, които отблъснаха експерти и хора със сериозно отношение към политиката.

"Имаме нормален процес на упадък в българската политика. Обикновено от такава ситуация се излиза със смяна на политическия елит. Въпросът е, че това отнема време", допълни политологът.

Според него "Новото начало", а и старото (ДПС) винаги са били партии, които са ползвали привилегии и ресурсите, които предоставя властта. Затова дори и когато се обявяват като опозиция, балансьор и т.п. те се опитват да търгуват влияние, посочи още Георги Проданов.

"Дори и дадено решение да няма нужда от тяхната подкрепа, Пеевски и "Ново начало" ще демонстрират такава, за да правят впечатлението, че имат влияние. Незнайно защо други партии не го правят, но говоренето на Пеевски доминира.
Без влизането във властта нито ИТН, нито БСП, нито ДПС щяха да оцелеят в тази ситуация. Или поне нямаше да имат тази платформа, от която да показват мускули."

Според коментатора, на ПП-ДБ може да им се наложи да подкрепят правителството, ако то сериозно предприеме влизането на България в еврозоната.

Чуйте разговора на Лъчезар Христов.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 27.06.25: Първосигнална оставка или устремен към стремето на белия кон

Дискусионното предаване "Форум" завършва този сезон. Предстои лятна почивка преди есенната поредица с нови гости и теми за коментари.  Днес гост беше Кристиян Шкварек , водещ на изданието - Константин Лавсов, а като коментатор в студиото влезе и родоначалникът на предаването - Лъчезар Христов. Тримата се спряха на следните теми: Защо Кирил..

публикувано на 27.06.25 в 18:35
Снимки: musagena.com

Нови фестивални арт вибрации пред Народния театър

За четвърта поредна година фестивалът за книги и изкуство Musagena New Vibes Fest среща публиката и гостите на София с едни от най-талантливите и нестандартни български творци, издателства, писатели, музиканти, актьори, художници, приложници. За първи път фестивалът ще се проведе през лятото – от 27 до 29 юни в градинката пред Народния..

публикувано на 27.06.25 в 17:45

Дуетът Niki R:ce пусна две нови песни

- Спомен (Official Music Video)" frameborder="0">

публикувано на 27.06.25 в 17:33

Нови атракции на Боровец и Мальовица в летния сезон

Планинските курорти Мальовица и Боровец посрещат летния сезон с обновени и разнообразни програми, насочени както към търсачите на силни усещания, така и към семействата с деца. С множество нови атракции и подобрени условия двата рилски курорта се стремят да привлекат туристи през цялото лято. А и не само… Летният сезон в Мальовица..

публикувано на 27.06.25 в 17:24

АКФ: Антикорупционните институции са зависими от политическата конюнктура

След години на институционална летаргия, 2024-та не донесе устойчив напредък в борбата с корупцията, но се отличи с рязка промяна в поведението на прокуратурата. Тази активизация не е резултат от вътрешна реформа или натиск за отчетност, а е продиктувана от силни политически трусове Започнаха нови наказателни разследвания, насочени почти..

публикувано на 27.06.25 в 16:39

Изложбата "От Бели Дунав до Черно море" проследава екологичните щети, засягащи водите на Унгария и България

В рамките на Лятната резидентска програма на Институт "Лист" - София, унгарският артист Регина Сарвари представя изложбата "От Бели Дунав до Черно море". Проектът е посветен на замърсяването на водата. Съчетавайки пърформанс, медийна документация и материални доказателства, изложбата има за цел да повиши осведомеността за..

публикувано на 27.06.25 в 15:35

Цифрова Европа - предизвикателства и възможности

Животът ни вече е в постдигиталната епоха, в която живеем освен с физическата си същност и с нашите виртуални аватари, които както казва Рей Кърцуайл, в един момента ще се слеят в едно и тогава ще станем едно с машините, но дотогава има много път да се извърви и все още се говори за това какво е човешко, какво е медия, информация, както е ИИ. Не..

публикувано на 27.06.25 в 15:18