Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Неписани истории за Бузлуджа“ събира различни истории за паметника, в търсене на неговото бъдеще

Арх. Дора Иванова от фондация “Проект Бузлуджа“
Снимка: Христина Иванова

Фондация „Проект Бузлуджа“ започва кампанията "Неписани истории за Бузлуджа“. В нея могат да се включат всички, които желаят да разкажат своята лична история и да изразят мнението си за бившия Дом-паметник на Българската комунистическа партия.

"За последните 10 години много дейности успяхме да извършим - стабилизирахме мозайките на място, почистихме, проучихме всички технически параметри на сградата, но остава големият въпрос как ще интерпретираме тази сграда, какъв ще е нейният разказ и какво ще бъде посланието, което тя ще дава на своите посетители”, казва арх. Дора Иванова, основател на фондация “Проект Бузлуджа“.

Посетители не липсват - всяка година над 50 хил. души се качват на Бузлуджа, отделно всяка събота и неделя се качват хиляди семейства, но липсва цялостен разказ за това какво е Бузлуджа, какво представлява тази сграда и какво е мястото ѝ в днешно време. 

Още от 2020 г. от фондация “Проект Бузлуджа“ събират различни гледни точки – лични спомени, преживявания, мнения за неговото минало, настояще и бъдеще. Това включва истории от строителството, изграждането, разграбването и преосмислянето на паметника, както и различни критични перспективи за сградата. Фокусът обаче е върху историите на хората, които са свързани с изграждането и функционирането на сградата. 

Продължението на този проект сега включва историите на всички хора. “Тук вече не говорим само за истории и за това как е създадена сградата, да научим технологията и изживяванията на хората по време на строителството и използването на сградата. Искаме да разгърнем тази история и да поканим всеки да каже своето мнение и своето разбиране за тази сграда - лични истории, от днешно време или от преди”, обяснява арх. Дора Иванова. 

Ключовите въпроси, на които трябва да бъде намерен отговор, са какъв е смисълът на тази сграда днес, как нейното съществуване може да бъде интерпретирано, какви истории и послания трябва да бъдат заложени в бъдещата експозиция.

“Целта на всичко това е да се създаде първата експозиция или първият прототип на експозиция за Бузлуджа, който ще бъде онлайн, на дигитална платформа и се надяваме да послужи и за експозицията вътре в сградата, когато тя вече може да бъде посещавана”, допълва тя.

По този проект от фондацията работят заедно с университета в Болоня, Италия. “Паралелно с нас, те проучват тяхно наследство - мозайки от периода на Мусолини, които са в много добро състояние и са изключително произведение на изкуството, но също силно пропагандно. Те събират историите на хората, за да създадат и провокират критичното мислене към това изкуство и разказването му”, допълва арх. Дора Иванова.

Още за интересния проект чуйте в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.    
По публикацията работи: Елица Елефтерова-Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Текат ремонти на софийски тротоари и пътни платна

Повече от 20 екипа извършват текущи ремонти по пътните платна и тротоари в София - фрезоване, почистване и асфалтови дейности върху пътните настилки, както и обновяване на тротоарите, съобщиха от Столичната община. От днес започва ремонт на отделни неравности по основни и локални платна на бул. "Скобелев" в участъка от кръстовището "Петте..

публикувано на 24.07.25 в 18:28
Тодор Петков

Какво е добре да знаем за застраховките при пътуване в чужбина?

Все по-често през летните месеци се отправяме на почивка и в чужбина.  Важно е, когато я предприемаме, да сме организирани и предпазливи, защото винаги нещо може да се обърка. Една от защитите при пътуване извън страната е именно застраховката. Какво представлява и какво включва една такава полица, колко може да ни струва тя, какви са..

публикувано на 24.07.25 в 17:40
Снимки: bcause.bg

Българинът е 61-ви по щедрост в света, но мисли, че е след 80-о място

България е на 61-во място по щедрост в света, а българите са склонни да подценяват своята щедрост , сочи  Световният доклад за дарителството ‘2025 (World Giving Report ‘2025)  - представително проучване на британската фондация КАФ (CAF), което обхваща повече от 50 000 души в 101 държави. У нас Фондация BCause заедно с КАФ  е..

публикувано на 24.07.25 в 16:58
Малък участък от булеварда затруднява довършването и трафика

Столичният общински съвет позволи завършването на бул. "Тодор Каблешков"

Столичният общински съвет (СОС) малко изненадващо одобри доклада, с който се позволява завършването на бул. "Тодор Каблешков" . Той се внася за втори път за гласуване, като ресорната комисия по архитектура даде отрицателно становище по казуса. Според несъгласните със заложените изменения в подробния устройствен план, които ще позволят да се..

публикувано на 24.07.25 в 15:18

В нов комикс Цвета Петрова разкрива коя е вещицата Мара

"Вещицата Мара и Проклятието на Абоминус" е първият издаден комикс на илюстраторката Цвета Петрова и ни разказва една история за приятелство, приключения, семейство, и какво става, когато нещата се объркат. "Мара всъщност е базирана на моя приятелка, която се казва Мара и даже и визуално наподобява нея. Този герой е създаден преди доста време, преди..

публикувано на 24.07.25 в 13:20
Нера Бойкова

Нера Бойкова навлиза в киното като режисьор и сценарист

В предаването "Добър вечер, София" гостува младият, драматург и сценарист – Нера Бойкова , която завършва специалност “Кино и телевизия“ в Нов Български университет и вече работи  в няколко кино и телевизионни продукции. Нера Бойкова разказа как творческия път който избира я превръща в човек на изкуството, решавайки да се реализира на..

публикувано на 24.07.25 в 12:56

Инж. Георги Кордов: Всички елементи в една сграда са носещи

Какво е състоянието на сградния фонд в столицата от гледна точка на безопасността при земетресение, обяснява в БНР- Радио София инж. Георги Кордов . “Считам, че едропанелните жилищни сгради са добри сгради от конструктивна гледна точка. За времето, когато са проектирани и построени, са спазвани абсолютно всички нормативни документи. Мога да кажа дори,..

публикувано на 24.07.25 в 12:12