Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Деян Георгиев - кмет на район “Изгрев”:

"Изгрев" е единственият район в София, който се справя с липсата на места в детските градини

Деян Георгиев - кмет на район “Изгрев”, пред новата детска ясла
Снимка: Район "Изгрев"
На 25 март от 10.00 часа кметът на Столичната община ще участва в откриването на самостоятелна детска ясла “Проф. д-р Иван Митев”. Детската ясла, която е изцяло нова сграда, е за 6 групи, разполага с кухненски блок, физкултурен салон и детски площадки.

“Един от районите, който се справя с проблема с липсата на места в яслите и е единствения район в рамките на София, който тази година ще се справи изобщо с липсата на места в детските градини - нещо, което обещах на моите съграждани и сме на път да го осъществим, тъй като най-голямото разширение на детски градини и строителство на нови детски градини и ясли в София е в “Изгрев”, казва Деян Георгиев - кмет на район “Изгрев”.

В района вече работи 49 ДГ, където има надстройка на две нови групи, 30 ДГ е на финала, 29 ДГ е почти готова и днес е откриването на новата детска ясла, която е най-модерната самостоятелна детска ясла в София, която е за шест групи.

“Такава ясла  през последните 30 години в София не е откривана. Това е моя лична гордост и гордост за нашата администрация, защото цялото строителство го свършихме ние. 150 семейства от “Изток”, “Изгрев” и “Дианабад” ще си отдъхнат, че семействата им ще бъдат приети в ясла”, допълва Деян Георгиев.

Откриването на яслата е точно навреме, защото сега започва кандидатстването за голямото майско класиране. Яслата вече фигурира в системата с няколко групи, а от септември месец ще заработи и на пълен капацитет.

“Всичко беше предизвикателство, защото в централните софийски райони като “Изгрев” беше много трудно да се намери терен. Този терен, върху който е построена яслата, по мое искане Столичната община придоби от Министерство на външните работи. Впоследствие направихме всички необходими административни актове, за около година и половина извършихме реалното строителство и днес тържествено ще открием яслата”, обясни Георгиев.

Той разказа също, че яслата разполага с нова дигитална техника, много камери и системи, с които да се облекчи работата на учителите. В нея изградихме и голяма “кухня-майка”, която ще обслужва освен нашия район и съседни райони. Самата кухня е с най-модерното и съвременно оборудване в сферата, отговарящо на всички изисквания.

Чуйте целия разговор на Константин Лавсов в звуковия файл.                

По публикацията работи: Елица Елефтерова-Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

При 56 720 кв. м ремонтирани тротоари в София "шампиони" са районите "Искър", "Подуяне" и "Връбница"

Над 56 720 кв. м тротоари в София са обновени от началото на годината до края на юли , съобщиха от на Столичната община. И дейностите по програмата продължава усилено. Извършени са цялостни ремонти на съществуващи тротоари , като са положени нови настилки от унипаваж и/или асфалтобетон . Общата площ на обновените настилки е приблизително..

публикувано на 01.08.25 в 11:10
Д-р Ваня Тагарева и доц. Иван Чавдаров

В София със 750 000 лв. ще изградят 6 площадки за деца със специфични нужди

Предстои изграждането на шест специализирани площадки в изпълнение на първата в страната "Програма за изграждане на площадки за игра на деца с двигателни затруднения, детска церебрална парализа (ДЦП) и специални образователни потребности (СОП)". Предложението на общинските съветници от ГЕРБ-СДС е включено в Инвестиционната програма към бюджета на..

публикувано на 01.08.25 в 10:14

В столичния район "Люлин" почистват детските площадки от тревата

В столичния район "Люлин" започнаха дейности по премахване на тревата от алейната мрежа в градинката до 97 СУ в 5-ти микрорайон. Това не е правено в района, откакто са изградени алеите преди повече от 40 г., отбеляза кметът Георги Тодоров. "Спомням си като дете през 90-те как изглеждаха тези площадки, все още непревзети от тревата. Щастлив съм, че..

публикувано на 01.08.25 в 08:29
Чудотворната икона на Пресвета Богородица

Започва Богородичният пост

От днес започва Богородичният пост, който е един от четирите многодневни периоди на молитва и въздържание през годината. През тези две постни седмици (1-14 август) Църквата молитвено се подготвя за празнуването на Преображение Господне и Успение на Пресвета Богородица, чествани всяка година съответно на 6 август и 15 август. В първия ден на поста в..

публикувано на 01.08.25 в 07:15

По-хладно и не толкова дъждовно ще бъде времето през деня

През днешния ден над северозападните и крайните източни райони ще бъде предимно слънчево. Над останалата част от страната облачността ще е значителна и на много места ще продължи да превалява. В отделни райони и ще прегърми. Вечерта облачността навсякъде ще намалее. Вятърът ще се ориентира от север-североизток и ще бъде слаб, в Югоизточна България –..

публикувано на 01.08.25 в 06:39
Апостол Дянков

Военните разходи могат да са от полза за климата и различни сектори

Държавите членки на НАТО, сред които и България, ще трябва да отделят по 5% от своя БВП в разходи за отбрана или до 950 млрд. долара годишно. Това бе потвърдено след срещата на върха на НАТО преди месец. Ангажиментът, приет в декларацията от срещата, включва 3,5% от БВП на всяка страна за директни инвестиции във въоръжение. Допълнителни..

публикувано на 31.07.25 в 18:39

От НМД са недоволни от пренебрежение при обсъждане на ЗПУО

След заседанието на парламентарната Комисия по образование и наука, от Национална мрежа за децата (НМД) изпратиха отворено писмо , с което изразява сериозна загриженост относно начина, по който са обсъдени и прокарани измененията в Закона за предучилищното и училищното образование (ЗПУО). Над 800 становища и над 2100 страници коментари..

публикувано на 31.07.25 в 17:33