Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В България не съществува понятие “младежко участие”

Мирослав Цеков и Александра Александрова от Национален младежки форум
Снимка: Мария Бояджиева

В България липсва ясна дефиниция за „младежко участие“, а реалното включване на младите хора в процесите на вземане на решения е недостатъчно. По тази причина Младежко сдружение за мир и развитие на Балканите, заедно с Национален младежки форум, организира Национална среща „Младежко участие“, която цели изграждане на единна дефиниция за младежко участие.

“В България съществува младежко участие, но не съществува дефиниция за такова", казва Мирослав Цеков от Национален младежки форум.

През последните дни излезе доклад на фондация “Фридрих Еберт” - сравнителен анализ на младежите в югоизточна Европа, според който в страната ни политическата ангажираност сред младите хора се повишава. В същото време обаче целенасоченото, последователно и организирано участие на младите хора, т.е. участието им в младежки организации или в някакви процеси на вземане на решение на общинско или национално ниво продължава да бъде критично ниско.  

“Ако няма младежко участие в момента и младите хора не бъдат насърчавани целенасочено и структурирано да участват, след години ще се случат две неща - няма да има хора в гражданските организации, няма да има граждански активни хора, което пък ще доведе до по-лошото нещо, че няма да имаме активни граждани”, обяснява Мирослав Цеков.

Според него, неразбирането за важността на младежкото и гражданското участие в институциите е доста комплексно на всички нива. През годините например са се променили доста условията за младежко участие.

Преди 10-15 години, когато е бил пикът на младежкото участие в страната ни не е имало уредено законодателство, което да го подпомага и не е имало толкова добри практики по общини и институции, за сметка на това младежкото участие се е случвало, защото е осъзнавана необходимостта от това да има диалог с младите и да бъдат питани за техните проблеми.

В момента има сериозен спад в това разбиране, което вече засяга не само младежкото участие, а и като цяло гражданското участие.

“Миналата година имаше една по-голяма кампания, която беше обвързана с европейските избори и ние решихме да се включим в нея, заедно с още няколко младежки организации, но решихме, че трябва да измислим нещо по-ангажиращо и се роди идеята за този “Лов на съкровища”, който кръстихме “Улови Европа”, в който се включиха над 20 младежи, разделени в отбори”, разказа Александра Александрова.

Тази година, на 10 май ще се проведе и второто издание на Лов на съкровища. Това отново ще е като състезание с въпроси, пунктове, локации, които отборите трябва да преминават и се оценява кой отбор най-бързо е преминал през пунктовете, което означава и че е отговорил правилно на всички въпроси. Всички въпроси и локации са свързани с Европейския съюз и е направено като история. Победителите трябва да станат ясни на 29 май.    

Чуйте повече в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
По публикацията работи: Елица Елефтерова-Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Текат ремонти на софийски тротоари и пътни платна

Повече от 20 екипа извършват текущи ремонти по пътните платна и тротоари в София - фрезоване, почистване и асфалтови дейности върху пътните настилки, както и обновяване на тротоарите, съобщиха от Столичната община. От днес започва ремонт на отделни неравности по основни и локални платна на бул. "Скобелев" в участъка от кръстовището "Петте..

публикувано на 24.07.25 в 18:28
Тодор Петков

Какво е добре да знаем за застраховките при пътуване в чужбина?

Все по-често през летните месеци се отправяме на почивка и в чужбина.  Важно е, когато я предприемаме, да сме организирани и предпазливи, защото винаги нещо може да се обърка. Една от защитите при пътуване извън страната е именно застраховката. Какво представлява и какво включва една такава полица, колко може да ни струва тя, какви са..

публикувано на 24.07.25 в 17:40
Снимки: bcause.bg

Българинът е 61-ви по щедрост в света, но мисли, че е след 80-о място

България е на 61-во място по щедрост в света, а българите са склонни да подценяват своята щедрост , сочи  Световният доклад за дарителството ‘2025 (World Giving Report ‘2025)  - представително проучване на британската фондация КАФ (CAF), което обхваща повече от 50 000 души в 101 държави. У нас Фондация BCause заедно с КАФ  е..

публикувано на 24.07.25 в 16:58
Малък участък от булеварда затруднява довършването и трафика

Столичният общински съвет позволи завършването на бул. "Тодор Каблешков"

Столичният общински съвет (СОС) малко изненадващо одобри доклада, с който се позволява завършването на бул. "Тодор Каблешков" . Той се внася за втори път за гласуване, като ресорната комисия по архитектура даде отрицателно становище по казуса. Според несъгласните със заложените изменения в подробния устройствен план, които ще позволят да се..

публикувано на 24.07.25 в 15:18

В нов комикс Цвета Петрова разкрива коя е вещицата Мара

"Вещицата Мара и Проклятието на Абоминус" е първият издаден комикс на илюстраторката Цвета Петрова и ни разказва една история за приятелство, приключения, семейство, и какво става, когато нещата се объркат. "Мара всъщност е базирана на моя приятелка, която се казва Мара и даже и визуално наподобява нея. Този герой е създаден преди доста време, преди..

публикувано на 24.07.25 в 13:20
Нера Бойкова

Нера Бойкова навлиза в киното като режисьор и сценарист

В предаването "Добър вечер, София" гостува младият, драматург и сценарист – Нера Бойкова , която завършва специалност “Кино и телевизия“ в Нов Български университет и вече работи  в няколко кино и телевизионни продукции. Нера Бойкова разказа как творческия път който избира я превръща в човек на изкуството, решавайки да се реализира на..

публикувано на 24.07.25 в 12:56

Инж. Георги Кордов: Всички елементи в една сграда са носещи

Какво е състоянието на сградния фонд в столицата от гледна точка на безопасността при земетресение, обяснява в БНР- Радио София инж. Георги Кордов . “Считам, че едропанелните жилищни сгради са добри сгради от конструктивна гледна точка. За времето, когато са проектирани и построени, са спазвани абсолютно всички нормативни документи. Мога да кажа дори,..

публикувано на 24.07.25 в 12:12