Третото издание на Createch Summit South East Europe 2025 се провежда днес в Регионалния център за съвременни изкуства "Топлоцентрала".
Оттам на живо се провежда и част от "Радиокафе" с водещ Даниел Ненчев.
Форумът за поредна година обединява креативните и технологичните индустрии в България и региона на Югоизточна Европа.
Сред целите на събитието, организирано от „КреаТех България“, е да се постави на фокус ключовата роля на тези индустрии в съвременното развитие на обществото и тяхното значение като двигател на икономиката. Базирани на знания и креативност, те не само генерират значителен икономически ефект - по данни на Евростат културните и творческите индустрии осигуряват заетост на 8,7 млн. души в ЕС (3,8% от общата работна сила в Съюза, представляваща 1,2 милиона предприятия), но и формират идентичност, култура и ценности.
За първи път в конференцията се включва и "Творческа Европа" - програма на Европейския съюз, която подкрепя културния, творческия и аудиовизуалния сектор.
От 2021 г. до 2027 г. програмата разполага с 2,44 милиарда евро за подкрепа на проекти, с цел достигане до нови публики, насърчаване на обмена на умения и знания и укрепването на капацитета на културните и творческите организации.
Екипът на Бюро "Творческа Европа" България ще проведе специална практическа работилница за организации и професионалисти, които се интересуват от кандидатстване по програмата и възможностите, които тя предлага.
Симеон Александър от "Бюро Творческа Европа България" разказа пред БНР-Радио София за вече финансирани проекти по програмата и предстоящи инициативи.
Той съобщи, че 64-ма творци от България се реализирали свои проекти по тази европейска програма, а сред организациите (юридическите лица) се осъществяват много и големи колаборации с партньори от други страни.
През 2032 г. България отново ще има своя Европейска столица на културата и за международната инициатива ще кандидатстват Габрово и Бургас, допълни той.
В изнесеното радиостудио в "Топлоцентлала" бяха и Ирина Илиева и Гергана Попова.
"Работим с учители в образователната система, но и с други части на обществото – министерства, общини и т.н. От 1 година вече представляваме още една организация – Европейския институт по иновации и технологии", отбеляза Ирина Илиева от "Джуниър Ачийвмънт България".
Тя даде примери за креативни индустрии и ученически идеи, проекти, стартъпи. Изтъкна важността младите хора "да се докоснат до разрешаване на казуси", че чрез "учене и правене" се засилва мотивацията на младите хора в образованието.
"Може не всеки да е предприемач, но трябва да носи предприемаческото в себе си", допълни Гергана Попова и обърна внимание на значението на игрите, симулациите и тренингите в обучението и творчеството.
Яне Френски от Фондация "Знание" разказа са предстоящата си лекция на тема "Навлизането на креативните индустрии в образованието и изкуствения интелект (ИИ)".
Той изтъкна, че технологиите могат да помогнат в развитието на образованието.
По думите му, трябва да помислим какви качества да развиваме у децата при съвременните условия.
Например за приучаването към системно, критично и креативно мислене можем да използваме и да си помагаме с ИИ. А ролята на учителя може да се промени, но няма да стане излишна.
На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..
Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила. Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..
Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..
Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..
Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..
Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век. Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..
Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб. RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София. И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..