Гравитационните вълни и науката зад тях - те са флуктуации в самото пространство-време, предизвикани от ускоряването на масивни обекти като черни дупки или неутронни звезди. Тези вълни се разпространяват със скоростта на светлината и носят информация за събития, които не могат да бъдат наблюдавани по друг начин. : Проф. Мартин Хендри е преподавател по гравитационна астрофизика и космология в Университета на Глазгоу - ето какво е важно да запомним от разговор със специалист като него:
"По-вълнуващи са нещата, за които знаем, че не знаем. Открихме гравитационните вълни по-рано, отколкото очаквахме. От около 100 години знаем, че гравитационните вълни би трябвало да съществуват. Отне ни цял век, за да ги засечем. Но дори преди да ги открием, усилено обмисляхме какво бихме научили, ако можем да ги регистрираме.
Докато се подготвяхме за първите засичания, осъзнахме, че за да произведат гравитационни вълни, които можем да доловим, са нужни много мощни космически събития с изключително силна гравитация. Не просто планети, които се сблъскват, а огромни и плътни звезди – неутронни звезди или дори черни дупки, които се сблъскват помежду си. Така на практика Вселената се превърна в наша лаборатория.
През август 2017 г. регистрирахме сблъсък НЕ на две черни дупки, а на две неутронни звезди. Разбрахме това по гравитационно-вълновия сигнал, който ни даде информация за масите им. Но още по-важното е, че при сблъсък на неутронни звезди се излъчва и светлина. И ние видяхме това събитие в целия електромагнитен спектър. За първи път наблюдавахме едно и също явление едновременно чрез гравитационни вълни и чрез светлината.
Като студент измервах размерите на Вселената. И през цялото време съществува този парадокс: колкото повече научаваме, толкова по-малко разбираме. Вселената не просто се разширява – тя дори ускорява своето разширяване, а ние не знаем защо. Основното, което липсва, е обяснението за това ускорение. Надяваме се, че гравитационните вълни ще успеят да ни дадат отговор, но все още е много рано за това."
Защо е важно да обясняваме на разбираем език науката и има ли общо споделянето ѝ с Моцарт и Леонардо - в звуковия файл.Парламентарната комисия по правни и конституционни въпроси в края на февруари прие на първо четене три законопроекта за насърчаване на доброволчеството. Предстои работна група да избере и обедини най-подходящите текстове за защита и насърчаване на доброволческата дейност в България. В момента в страната няма правна рамка, която да гарантира..
Хубен Черкелов е един от най-известните художници отвъд Океана, а и не само. През 1998 г. завършва Националната художествена академия, специалност “Живопис“, както и майсторски клас по живопис при Йорг Имендорф в Амстердам (1995). Председател е на Клуба на (вечно) младия художник към СБХ (1992). Съосновател на групата „“Нови Радикални..
Днешният едновременен тест на сиренната система и Bg Alert е преминал успешно . Данните се обработват, но съобщението е излъчено над 98% от територията на цялата страна. За 2% няма информация от клетките на мобилните оператори. За 2025 г. е насрочен още един такъв двоен тест и той ще е в първия работен ден на октомври . Това съобщи..
"Конфликт" е театрално дружество , което създава, продуцира и организира събития в сферата на изкуствата с акцент върху театъра. Дългосрочната им цел е да провокират, да задават въпроси, да разбудят хората и да върнат критичното мислене, разсъжденията и любовта към изкуствата в ежедневието на обществото. Основано е от режисьора Александър Христов..
Фестивалът на технологиите "Враца 2030: Технологии и иновации за устойчиво бъдеще" – едно от най-големите събития в сектора за 2025 г. То ще се проведе на 16 април в града. Фестивалът ще събере водещи компании, технологични лидери, експерти и иноватори от България и чужбина, за да обсъдят най-новите тенденции и решения в сферата на..
Преди броени дни в София се проведе еднодневен форум, организиран от фондация “Колективът“ и посветен на възможностите за подобряване публичните пространства в софийските жилищни райони. С днешна дата продължаваме темата с арх. Гергана Илиева от "Колективът" , за да разберем какво следва след обширната дискусия. "Живите квартали" е посока,..
101. СУ "Бачо Киро" в столичния район "Надежда" е иновативно . Учениците се включват в множество олимпиади, а интересът към учебното заведение от страна на децата и техните родители не стихва от години. През 2018 година бе извършен ремонт, подобри се материалната база , припомни пред БНР-Радио София директорът на учебното заведение Весела..