Oтиваме до Поморие, за да ви срещнем с адв. Елиза Николова - председател на професионалната асоциация на медиаторите в България:
"Покрай калолечението, в Поморие се разви целогодишния туризъм. Калта се извлича от соленото езеро, известно от римско време. В 1930 Поморие е обявен за курорт - той е един от най-старите. По времето на социализма бяха известни санаториумите. Сега тази услуга се предлага целогодишно и от хотели. Има музей на солта, и там също, както в езерото, калта може да се използва безплатно.
Защо Поморие е избрано за пърото представяне на книгата за Лещен, Горно Дряново и Ковачевица? Градската художествена галерия е скритото ни съкровище, където се провеждат тези прояви. Това е старата митница, реставрирана още преди Девети септември като художествена галерия. На 29 април книгата ще има премиера там. Следващите са в Асеновград, Пазарджик, Гоце Делчев. Книгата представя по уникален начин истории около р.Канина, т.н. "кървава река". Тя е разделена на 3 части - по една за всяко място. Идеята е това да прерасне и за други села, като известното със сватбените си обичаи Рибново."
Морето ме стимулира и ми дава сили. Упорито работим в различни насоки за прилагане на медиацията, вкл. с традиционните ни международни летни школи тук, в Поморие. След пандемията се фокусираме върху отделни теми. В 2024 те бяха насочени към медиацията в общността. Тя се прилага в цялата страна, набира практическо приложение. За тази година темата е възстановително правосъдие. Медиацията е един от инструментите му и включва много други практики."
Подробностите - в звуковия файл.
Фестивалът на технологиите "Враца 2030: Технологии и иновации за устойчиво бъдеще" – едно от най-големите събития в сектора за 2025 г. То ще се проведе на 16 април в града. Фестивалът ще събере водещи компании, технологични лидери, експерти и иноватори от България и чужбина, за да обсъдят най-новите тенденции и решения в сферата на..
Преди броени дни в София се проведе еднодневен форум, организиран от фондация “Колективът“ и посветен на възможностите за подобряване публичните пространства в софийските жилищни райони. С днешна дата продължаваме темата с арх. Гергана Илиева от "Колективът" , за да разберем какво следва след обширната дискусия. "Живите квартали" е посока,..
101. СУ "Бачо Киро" в столичния район "Надежда" е иновативно . Учениците се включват в множество олимпиади, а интересът към учебното заведение от страна на децата и техните родители не стихва от години. През 2018 година бе извършен ремонт, подобри се материалната база , припомни пред БНР-Радио София директорът на учебното заведение Весела..
Компенсации за неприетите в общинска ясла или градина деца на възраст от 2 до 7 години се получават с месеци закъснение, оплакват се родители. Министерството на образованието пуска за обществено обсъждане идеята за увеличаване на компенсациите. В столичния район "Възраждане" репортерът Ана Попова разговаря с майка на 3-годишно дете, която не..
Ще преобладава облачно , на места в равнините и мъгливо време. С временни прекъсвания на много места в страната ще продължи да вали дъжд , като най-слаби ще бъдат валежите по поречието на Дунав и в Североизточна България, главно там ще има и по-значителни разкъсвания на облачността. Ще духа слаб, в Дунавската равнина и източните райони - умерен..
Новата седмица започва с нови коментатори във "Форум". До петък новините и тенденциите в обществото ще анализират Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ). Основните теми, на които се спря тяхното внимание, бяха: Конкурсът..
Изложбата на Иван Кънчев "Кръгът. Човече, къде си?" в галерия "Българи" дава повод на своите посетители да се замислят и потопят в света на твореца. Повече в предаването “Радиокафе“ разказа кураторът, проф. Аксиния Джурова. “Иван Кънчев в последните години се извиси много над българската сцена и завоюва много награди по света в..