Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 9 април

Трупата на "Конфликт" играе премиерно "Великден" по текст на Румен Троев

Снимка: ТД Конфликт

На 9 и 23 април в кинотеатър "Освобождение" ще се състои най-новата премиера на Театрално дружество "Конфликт" – "Великден".

Четири дни, една вила, девет приятели и един специален Великден извън традициите. Незабравимо веселие, танци и още нещо. С очакване, че във всяка следваща минута радостта ще тържествува.

Няма какво да се обърка! Но какво ще стане, когато разберем тайните на любимите хора? От какво се страхуваме най-много и ще разберем ли кое е истински важното в живота?

"Великден" е първата част от драматургичен триптих, който ще разгледа страстите, борбите, греховете и мечтите на група младежи. Един спектакъл, напомнящ за най-хубавите дни от живота…

ТД "Конфликт" продължава мисията си да задава въпросите, а не да представя готови отговори, формули и решения.

В сърцевината си проектът носи идеята за авторската  гледна точка.
Драматургичният текст е написан от Румен Троев, а режисьор на постановката е Александър Христов, които са сред основателите на театралната организация.

Третият член на екипа e Цветан Апостолов, който ще влезе в една от ролите в спектакъла. След края на премиерното представление екипът ще покани своята публика на дискусия и на по чаша вино в неформална среда във фоайето на театъра.

Сценография и костюми Светла Колева.

Участват Александра Костова, Велина Георгиева, Георги Алексиев, Добромир Цветков, Марин Рангелов, Румен Троев, Цветан Апостолов. Проектът е съфинансиран от Национален фонд “Култура” по програма “Създаване” (2024).

Румен Троев и Цветан Аростолов

В предаването "Радиокафе" гостуваха драматургът Румен Троев и актьорът Цветан Апостолов, които разказаха повече за постановката "Великден".

"С Румен Троев сме от последния клас на Стефан Данаилов. Там се преплетоха пътищата ни. След като завършихме, и двамата усетихме, че искаме да правим независимо изкуство", разказа Цветан Апостолов. По-късно Троев се запознава и с режисьора Александър Христов и тримата правят постановката "Архангел Михаил" по Георги Марков.

"Целта ни е да има повече творчество и свобода. Аз възприемам изкуството като процес. За жалост в България масово сме тръгнали по една писта на рециклиране - правят се едни и същи произведения - с малко по-нови костюми, по-нова адаптация, но се зацикля в едни и същи посоки, циркулират едни и същи моди у нас, това поне съм забелязал в последните 12 години, откакто гледам активно театър в София. Това е и причината да създадем едно такова дружество, където да сме свободни да правим това, което ние решим, а не да спазваме някаква норма - посочи Румен Троев. - Надявам се да намерим още съмишленици като нас, да се включват повече млади актьори, които да са смели и да правят това, което те искат да правят, а не да навеждат глава пред някакви обстоятелства."

Двамата казват, че все още нямат намерена формула за това, какви ресурси изисква театърът, за да функционира добре.

“Хората не подозират, че театралното изкуство е изключително скъпо - като процес на създаване и като поддръжка, защото разказите не са само до премиерата, но и за абсолютно всяко изиграване има доста разходи", твърдят от екипа. Вярват, че с времето може да се променят някои неща, може да се промени цялостно обществото ни, което има много проблеми в много сфери, които избиват само донякъде чрез изкуствата.

След 9 или 23 април най-близката за следващото представление е 16 май.

Чуйте целия разговор на Боян Бочев с Румен Троев и Цветан Апостолов в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проекти за уязвими семейства могат да получат финансиране до 60 000 лева

Конкурс, насочен към инициативи за предотвратяване на раздялата между деца и техните близки и осигуряване на ранна подкрепа за семейства в уязвими ситуации е обявила фондация "Работилница за граждански инициативи". Подкрепени ще бъдат инициативи, които развиват уменията, знанията и увереността на родителите – чрез обучения, срещи, създаване..

публикувано на 28.07.25 в 09:40

Поносимо горещо, до 30° в София

Днес ще е слънчево. Около и след обяд над Западна и Централна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще има краткотрайни валежи от дъжд и гръмотевични бури. Ще има условия за градушки. Ще духа слаб до умерен северозападен вятър, в Югоизточна България от север-североизток. Максималните температури ще са от..

публикувано на 28.07.25 в 07:15

Всеки концерт е своеобразен празник

Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..

публикувано на 27.07.25 в 11:54
Кметът на града, Ангел Джоргов и организаторът на фестивала Георги Николов-Гопето откриват Лаго фест

Фестивално е в Самоков

Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..

публикувано на 27.07.25 в 10:30
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Историята оживява - доктор Рачо Рачев и Фонфон

Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..

публикувано на 26.07.25 в 15:00
маестро Георги Атанасов

Адресите на любовта - маестро Георги Атанасов

Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..

публикувано на 26.07.25 в 14:00