Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За студентите по медицина е нужен "морков", а не "тояга" за работа у нас

Снимка: Спас Крайнин

Част от държавно-финансирания прием по медицина да се обвърже със сключването на договор за задължителна реализация в лечебно заведение в страната, предвижда проект за промяна в правителствено постановление на министъра на образованието Красимир Вълчев, публикуван за обществено обсъждане.

Целта е да се гарантира, че държавата заплаща обучението на студенти, които след това ще имат принос към българското здравеопазване.

Дълги години значителен процент от завършващите медицина заминаваха директно да работят зад граница. През последните години тази тенденция намалява, но все още здравеопазването ни се задъхва от липсата на кадри в целия спектър - както лекари и медицински сестри, така и лаборанти, техници, рехабилитатори, болногледачи.

Идеята за задължителни предварителни договори със здравни заведения на студентите-медици, учещи по държавна поръчка, обаче не среща одобрение сред голяма част от лекарите. Това показват резултатите от широка професионална онлайн дискусия, организирана от платформата за комуникация в медицината и здравеопазването CredoWeb.

Искахме, освен стандартното обществено обсъждане, да имаме и мнението на медицинската общност – коментира пред БНР-Радио София Петър Галев – оперативен директор на платформата. – Прави впечатление, че студентите по медицина и по-младите лекари са против. Сред тези, които подкрепят идеята, са по-опитните лекари.

По думите на Галев, тези, които са против проектопромяната, изтъкват, че нищо задължително не е проработило. Привличането в българските кабинети и лечебни заведения трябва да става по-скоро с лична мотивация, добро възнаграждение и условия на работа, уважение.

Следването на медицина е най-дългото и най-трудното, а терминът "държавна поръчка" е неточен, дори неуместен, изтъкна още Петър Галев.

Ако това се приеме и приложи спрямо завършилите медицина, защо да не се приложи и в други области, където има дефицит на кадри, а съществува обучение по "държавен прием", питат експерти и участници в дискусията.

Досега участниците са над 400, но мнения продължават да се приемат до 10 април.

Чуйте разговора на Катя Василева. 

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Истинските фенове на истинските отбори

С „Маргаритка“ на мач. 11-14 април: футболни фенове от различни агитки се обединяват в името на децата. Събитието ни го представя Йордан Жечев: "Инициативата е да предаден любовта си към отбора. "Маргаритка" е социален проект - децата да имат достъп до качествено възпитание. Обиколихме фенклубовете на 16-те отбора в Първа лига. Стиснахме си ръцете за..

публикувано на 12.04.25 в 11:41

Градински Великден

"Великден в града" – започва великденски базар в Градската градина. Подробностите от Теодора Бреме, организатор: "Постарали сме се нашите посетители да се потопят в празничното настроение. Днес сме подготвили кори с яйца за малките, а утре ще правим венци. Продължаваме до Велики понеделник. Всеки ден има програма с кулинарни изненади и ателиета за..

публикувано на 12.04.25 в 11:22

100 души с жени и деца и 4 оръдия

Историческа възстановка на живи картини от Априлското въстание в Северния парк с доц.д-р инж. Георги Маринов: "За съжаление малко е лошо времето, но това не ни пречи. Участниците са облечени и чакаме общината да реши точния час, чакаме да се посъбере малко публика, правим го за децата. Правим живи картини - първоначално селско ежедневие, нападение..

публикувано на 12.04.25 в 11:10
С д-р Витан Витанов

Първата помощ е следване на протоколи

Академия за първа помощ или как да оказваме първа помощ? С нас по темата е д-р Витан Витанов: "Курсовете са в различни направления. Спираме се на всички техники за сърдечен масаж, кръвоспиране, задавяне. Има и надграждане, вкл. само за родители. За всеки по нещо. Ние сме единствената организация, одобрена от М-во на образованието. Обучили сме над..

публикувано на 12.04.25 в 10:57

"Форум", 11.04.25: Политически сюжети на родна почва – коалицията, опозицията, скрити и явни мнозинства

Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Обобщение на темите от седмицата - Политически сюжети на родна почва – коалицията, опозицията, скрити и явни..

публикувано на 11.04.25 в 19:12

Изгубени в “Кварталът на писателите” - нова игра в сърцето на литературната история на град София

Изгубени в “Кварталът на писателите” е вълнуващо градско приключение, което ще те пренесе в сърцето на литературната история на град София. Създадена в партньорство между “Вътрешен глас" и "Бохемска София", тази градска игра предлага незабравима разходка из един от най-богатите на истории райони на столицата.  Мисията ще те отведе на пътешествие..

публикувано на 11.04.25 в 18:20
Красимир Георгиев - изп.-директор на Асоциацията за квалификация на автомобилистите

Красимир Георгиев: Играта на котка и мишка между катаджии и нарушители трябва да свърши

Поправките в Закона за движение по пътищата минаха на първо четене в парламентарната комисия по транспорт през тази седмица. Депутатите намалиха максималната скорост за движение по магистралите от 140 км/ч на 130 км/ч и решиха пътната полиция да има достъп до общинските камери. Пред Радио София изп.-директор на Асоциацията за квалификация на..

публикувано на 11.04.25 в 17:46