Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За студентите по медицина е нужен "морков", а не "тояга" за работа у нас

Снимка: Спас Крайнин

Част от държавно-финансирания прием по медицина да се обвърже със сключването на договор за задължителна реализация в лечебно заведение в страната, предвижда проект за промяна в правителствено постановление на министъра на образованието Красимир Вълчев, публикуван за обществено обсъждане.

Целта е да се гарантира, че държавата заплаща обучението на студенти, които след това ще имат принос към българското здравеопазване.

Дълги години значителен процент от завършващите медицина заминаваха директно да работят зад граница. През последните години тази тенденция намалява, но все още здравеопазването ни се задъхва от липсата на кадри в целия спектър - както лекари и медицински сестри, така и лаборанти, техници, рехабилитатори, болногледачи.

Идеята за задължителни предварителни договори със здравни заведения на студентите-медици, учещи по държавна поръчка, обаче не среща одобрение сред голяма част от лекарите. Това показват резултатите от широка професионална онлайн дискусия, организирана от платформата за комуникация в медицината и здравеопазването CredoWeb.

Искахме, освен стандартното обществено обсъждане, да имаме и мнението на медицинската общност – коментира пред БНР-Радио София Петър Галев – оперативен директор на платформата. – Прави впечатление, че студентите по медицина и по-младите лекари са против. Сред тези, които подкрепят идеята, са по-опитните лекари.

По думите на Галев, тези, които са против проектопромяната, изтъкват, че нищо задължително не е проработило. Привличането в българските кабинети и лечебни заведения трябва да става по-скоро с лична мотивация, добро възнаграждение и условия на работа, уважение.

Следването на медицина е най-дългото и най-трудното, а терминът "държавна поръчка" е неточен, дори неуместен, изтъкна още Петър Галев.

Ако това се приеме и приложи спрямо завършилите медицина, защо да не се приложи и в други области, където има дефицит на кадри, а съществува обучение по "държавен прием", питат експерти и участници в дискусията.

Досега участниците са над 400, но мнения продължават да се приемат до 10 април.

Чуйте разговора на Катя Василева. 

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Право на глас

Лора Младенова oт „Невидими животни” за  благотворителния концерт-протест срещу насилието над животни , събиращ българските изпълнители на Благотворителен концерт-протест срещу насилието над животни събира българските изпълнители на 18 май от 18:00 часа в Концертната зала на Военния клуб в София с вход свободен:  "Идеята дойде от певицата Тина, към..

публикувано на 17.05.25 в 11:20
„Нощ на музеите“ в НВИМ

„Нощ на музеите“ и в НВИМ

Славея Сурчева ни кани на поредната „Нощ на музеите“ в НВИМ  с атрактивна програма и вход свободен за външната и постоянната хронологична експозиция. В късните часове на деня посетителите ще имат възможността да разгледат една от най-богатите музейни колекции в страната и да съхранят този спомен със селфи в специално обособен за целта кът. Екипът..

публикувано на 17.05.25 в 10:50
Снимката е илюстративна

"Форум", 16.05.25: "Локалите" - от безпътицата до психологически и социален проблем

В края на работната седмица коментаторите във "Форум" – политолозите Георги Киряков и Светлин Тачев, се спряха на следните теми за разсъждания и дискусия: "Локалите" "Къде са родителите! Къде са органите на реда? Къде е контролът? Този феномен, този псевдобунт е резултат от безпътица. Това не е игра, а социален и психологически проблем...

публикувано на 16.05.25 в 19:20

Най-новите данни за демографския профил на работната сила в България

В предаването "Ритъмът на столицата" поставяме акцент върху демографския профил на работната сила в България с проф. Кремена Маринова от Института за изследване на населението и човека (ИИНЧ)  при БАН. Тя разгледа  тенденциите в развитието на  5 ключови демографски параметри на работната сила  през периода 2016-2023 г. През целия период..

публикувано на 16.05.25 в 18:25
ФЖМК

ФЖМК - 50 години отговорност и развитие

Факултетът по масови комуникации и журналистика стана на 50 години и продължава да бъде символ на отговорност и развитие. “Това е една от най-старите специалности на Софийския университет. Много дълго време СУ беше единствената академична институция, която обучаваше журналисти. По-късно влезе и специалността “Връзки с обществеността”, малко след..

публикувано на 16.05.25 в 16:53
Деканът на Стопанския факултет доц. Атанас Георгиев и Катя Василева

Стопанският факултет на Софийския университет празнува 35-годишнина

Стопанският факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" отбелязва 35 години от своето възстановяване. Днес той е сред утвърдените и признати бизнес училища на световната карта, водещо учебно заведение в областта на икономиката и управлението, подготвяйки поколения успешни професионалисти и лидери. "Успехите дотук са естествен..

публикувано на 16.05.25 в 16:50

Борис Христов записа "тъжна" песен по желание на сина му

Младият певец Борис Христов гостува в “Добър вечер, София“ и представи  своя нов сингъл "Day By Day" . "Една вечер, преди повече от година и половина, докато заспиваше, синът ми ме помоли да му изпея приспивна песен . Желанието му беше тя да бъде тъжна. Попитах  какво означава тъжна песен , отговори песен на която хората плачат ",..

публикувано на 16.05.25 в 16:24