"Градоскоп" е колаборация на различни експерти, фокусирани върху градската среда и нейното преобразуване - накратко - двигател за градско преобразуване, съставен от различни специалисти с различен фокус и различна експертиза.
В екипа на "Градоскоп" Ина Вълканова е архитект и урбанист, Павел Янчев, също урбанист, Анета Василева, която се занимава с архитектурното ни наследство, Адриана Михайлова - комуникации, дизайнери, видеографи,
Архитект Ина Вълканова, която е един от основателите, разказа, че част от екипа на организацията се намира в чужбина, поради което следи за добрите практики относно преобразяването на градската среда в други държави.
"Урбанистът Павел Янчев е в Брюксел, аз също съм изследовател към катедрата за градски трансформации към Техническия университет в Цюрих, по нормално стечение на обстоятелствата призмата се променя през това, което виждаме и наблюдаваме, но не мисля, че може директно да се копират неща и решения от един град в друг, тъй като ситуацията е много различна навсякъде", посочи тя.
Новият международен проект, към който се насочва екипът на “Градоскоп“ Common Grounds ще използва изкуството като двигател за развитие и опазване на градските пространства. Новата европейска инициатива, обединява артисти, изследователи и местни общности в действия за опазването на почвите в публичните пространства.
В рамките на проекта Common Grounds (“Обща основа”) българският екип ще си партнира с Фондация RIA (Испания) и La Citadelle de Marseille (Франция) за преосмислянето на три различни по характер градски и селски локации с различна историческа, индустриална и природна участ.
Инициативата предвижда три артистични резиденции в София, Марсилия и Галисия, в които трима артисти от България, Франция и Испания ще работят с местни учени, институции и общности, за да създадат творби, които отправят послание за екологичните предизвикателства и устойчивите решения за регенерация и ползване на публичните места от хората в бъдеще.
“Проектът Common Grounds датира от самото организиране на "Градоскоп" през 2021 година, а фокусът на работа е зоната около Сточна Гара. През 2021-ва бяхме поканени от тогавашния главен архитект Здравко Здравков да помислим за трансформиране на тази зона и по стъпките за регенериране на цялата индустриална част, която всъщност е била много активна част от градския живот на София преди повече от 100 години", разказа арх. Ина Вълканова.
Там са се изпращали различни пратки от София към страната, туптяло е сърцето на града по някакъв начин. Днес тя е загубила този смисъл, остава неизползвана зона но с много потенциал в градския живот.
"Идеята беше да видим как районът, в който няма много зелени площи, може да се интегрира в квартала. Специално районът около Сточна гара няма достъп до никакви зелени пространства, така че за локацията са предвидени три пилотни проекта - как може да се активира самата сграда и така наречената експедиция в градска среда и проектът Common Grounds фокусиран върху съживяването на индустриалния парк, обхващащ територията от Сточна гара до "Подуяне".
За постигане на набелязаната цел до 13 април от "Градоскоп" обявяват отворена покана към български артисти, които се вълнуват от града, земята, екологията и начина, по който използваме средата, в която живеем.
Могат да кандидатстват артисти от всички области - визуално изкуство, архитектура, видео, фотография, занаяти, изпълнителски изкуства, инсталации и дигитални изкуства. По един артист от всяка държава ще бъде избран да участва в резиденциите в трите държави с целта да създаде творба или физическа намеса, която насочва общественото внимание към бъдещето на трите локации.
Общата инициатива на трите организации Common Grounds се реализира с подкрепата на Creative Europe и застава зад идеята, че изкуството може, а и трябва, да бъде двигател при преосмислянето на общите ни пространства, разказването на тяхната история и оформянето на тяхното бъдеще.
Повече активности "Градоскоп" предвижда през юни месец. Чуйте в разговора на Лили Големинова в звуковия файл.
Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..
Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..
Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..
Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..
Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя. Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..