Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Градоскоп" с отворена покана към творците до 13 април

Изкуството като двигател за развитие и опазване на градските пространства

Проектът "Common Grounds" обединява учени и артисти в три международни локации

Снимка: Градоскоп

"Градоскоп" е колаборация на различни експерти, фокусирани върху градската среда и нейното преобразуване - накратко - двигател за градско преобразуване, съставен от различни специалисти с различен фокус и различна експертиза.

В екипа на "Градоскоп" Ина Вълканова е архитект и урбанист, Павел Янчев, също урбанист, Анета Василева, която се занимава с архитектурното ни наследство, Адриана Михайлова - комуникации, дизайнери, видеографи,

Архитект Ина Вълканова, която е един от основателите, разказа, че част от екипа на организацията се намира в чужбина, поради което следи за добрите практики относно преобразяването на градската среда в други държави.

"Урбанистът Павел Янчев е в Брюксел, аз също съм изследовател към катедрата за градски трансформации към Техническия университет в Цюрих, по нормално стечение на обстоятелствата призмата се променя през това, което виждаме и наблюдаваме, но не мисля, че може директно да се копират неща и решения от един град в друг, тъй като ситуацията е много различна навсякъде", посочи тя.

Новият международен проект, към който се насочва екипът на “Градоскоп“ Common Grounds ще използва изкуството като двигател за развитие и опазване на градските пространства. Новата европейска инициатива, обединява артисти, изследователи и местни общности в действия за опазването на почвите в публичните пространства.

В рамките на проекта Common Grounds (“Обща основа”) българският екип ще си партнира с Фондация RIA (Испания) и La Citadelle de Marseille (Франция) за преосмислянето на три различни по характер градски и селски локации с различна историческа, индустриална и природна участ.

Инициативата предвижда три артистични резиденции в София, Марсилия и Галисия, в които трима артисти от България, Франция и Испания ще работят с местни учени, институции и общности, за да създадат творби, които отправят послание за екологичните предизвикателства и устойчивите решения за регенерация и ползване на публичните места от хората в бъдеще.

“Проектът Common Grounds датира от самото организиране на "Градоскоп" през 2021 година, а фокусът на работа е зоната около Сточна Гара. През 2021-ва бяхме поканени от тогавашния главен архитект Здравко Здравков да помислим за трансформиране на тази зона и по стъпките за регенериране на цялата индустриална част, която всъщност е била много активна част от градския живот на София преди повече от 100 години", разказа арх. Ина Вълканова.

Там са се изпращали различни пратки от София към страната, туптяло е сърцето на града по някакъв начин. Днес тя е загубила този смисъл, остава неизползвана зона но с много потенциал в градския живот.

Арх. Ина Вълканова

"Идеята беше да видим как районът, в който няма много зелени площи, може да се интегрира в квартала. Специално районът около Сточна гара няма достъп до никакви зелени пространства, така че за локацията са предвидени три пилотни проекта - как може да се активира самата сграда и така наречената експедиция в градска среда и проектът Common Grounds фокусиран върху съживяването на индустриалния парк, обхващащ територията от Сточна гара до "Подуяне".

За постигане на набелязаната цел до 13 април от "Градоскоп" обявяват отворена покана към български артисти, които се вълнуват от града, земята, екологията и начина, по който използваме средата, в която живеем.

Могат да кандидатстват артисти от всички области - визуално изкуство, архитектура, видео, фотография, занаяти, изпълнителски изкуства, инсталации и дигитални изкуства. По един артист от всяка държава ще бъде избран да участва в резиденциите в трите държави с целта да създаде творба или физическа намеса, която насочва общественото внимание към бъдещето на трите локации.

Общата инициатива на трите организации Common Grounds се реализира с подкрепата на Creative Europe и застава зад идеята, че изкуството може, а и трябва, да бъде двигател при преосмислянето на общите ни пространства, разказването на тяхната история и оформянето на тяхното бъдеще.

Повече активности "Градоскоп" предвижда през юни месец. Чуйте в разговора на Лили Големинова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стара София

Софийски разкази - Обявяването на София за столица

Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира."  Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..

публикувано на 05.04.25 в 16:00

Историята оживява - Извори за миналото на Копривщица от османските архиви, част първа

Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..

публикувано на 05.04.25 в 15:00
Петко Р. Славейков

Адресите на любовта - Петко Славейков

Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..

публикувано на 05.04.25 в 13:55
Стефан Караманов (вляво) и Благой Иванов

Винаги ще има нещо "отвъд"

Фантастичният фестивал „ През 9 земи “ - представят ни го организаторът Стефан Караманов и един от участниците, писателят и кинокритик – Благой Иванов: "Целим среда между клубните, форумни срещи и големите комерсиални събития, силен компонент е, че го правим извън града. Отиваш на фантастично място и сме средно сериозни като съдържание - лекции плюс..

публикувано на 05.04.25 в 11:39
Емануела Иванова

Няма готови решения, те идват от самата общност

BoostBalance – балансът в работа - родителство - доброволчество, който не включва изперкване. С нас е Емануела Иванова от TimeHeroes: "Общата тема се роди в екипа, когато в екипа започнаха да се раждат деца. Като родители и професионалисти се сблъскахме с едни и същи неща. Започваш да се усещаш, че не можеш да провеждаш нормален разговор с..

публикувано на 05.04.25 в 10:59

Когато учените се изявяват и като актьори

Театралният спектакъл „ Космосът на чудесата “ с премиера на 10 април в София.  Спектакълът е създаден в рамките на европейския проект Please ASK! за продуциране на театрални произведения в сътрудничество с учени, комуникатори на науката и научни институти.  Гостуват ни  Димитър Узунов – артистичен директор и  д-р Владимир Божилов – научен..

публикувано на 05.04.25 в 10:00

Софиянци участват в почистване на споделените публични пространства

Столичната община кани всички жители на София и околните населени места да се включат в  Пролетно почистване от 5 до 17 април . Всички желаещи да се включат в предвеликденското почистване ще получат ръкавици и чували, както и подробни инструкции къде да оставят събраните отпадъци от уборките. Заявки за участие се подават към..

обновено на 04.04.25 в 19:26