Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Десислава Желязкова, Столична община:

Компенсация за всяко дете, останало извън класирането за детска градина!

В София вече са подадени 15 хиляди кандидатури за 13 хиляди места. Кандидатури и корекции се приемат до 12:00 ч. на 8 май

Десислава Желязкова
Снимка: Александра Илиева

За над 13 хиляди места в столичните, общински ясли и детски градини вече са подадени заявления от около 15 хиляди родители.

Кандидатури и корекции се приемат до 12:00 ч. на 8 май т.г. Първото класиране ще бъде обявено на 9 май, съобщи пред БНР-Радио София Десислава Желязкова - директор на дирекция "Образование" в Столичната община.

"В момента е изключително трудно на родителите, които водят детето си в нелицензирана частна градина. Би трябвало да се дава компенсация за всяко дете, което не е прието в общинска детска градина, независимо как то ще бъде отглеждано – в частно заведение или детегледачка", изтъкна Желязкова.

Тя припомни някои от правилата за кандидатстване.

Много е важно да попълните точно данните и да се възползвате от всяка възможност да увеличите точките си, с което – и шансовете за класиране.

Информацията, която се попълва, трябва да може да се докаже с документи.

Родителите трябва добре да преценят и подредят желанията си за детско заведение, защото понякога и от това зависи класирането.
При равен брой точки се приема дете по жребий.

До 30% от местата при първото класиране са за деца по социални критерии. Ако не се заемат, се освобождават за кандидати по общ ред.

Столичната община ще се опита да подпомогне кооперативи и други частни форми за грижа за децата.

  • Има детски заведения, които не приемат заради липса на персонал

От години в яслите има проблем заради недостига на персонала, изтъкна още Желязкова. Наредбата беше променена, но често и една медицинска сестра на група е трудно да бъде намерена и назначена, имайки предвид дефицита на тези кадри и в болниците.

По думите на Желязкова, това, което правят тези специалисти – грижа за здрави деца, не изисква непременно такава квалификация. Медицински сестри се назначават само в още една европейска страна.

Столичната и други големи общини в страната, където съществува този проблем с кадрите в яслите ще инициират дискусия, за да се стигне до необходимите законови промени.

Чуйте разговора на Божидар Янев в звуковия файл.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ролята на писмеността в съхранението на националната ни идентичност

"Азбука и история“ е озаглавена  изложбата на Държавния културен институт при министъра на външните работи, която се открива днес в Националната библиотека.  Проф.  д-р Казимир Попконстантинов  подчерта, че това което представя изложбата, е от изключителна важност, поради дискусиите по отношение на азбуката ни. "Чрез тази изложба..

публикувано на 04.04.25 в 11:50

Програмиране на изкуствен интелект е новата специалност в ТУЕС

Технологично училище " Електронни системи "  (ТУЕС) е най-желаното професионално училище в София. То е уникално в много отношения, тук се създават бъдещите ИТ лидери на България. Младите хора излизат от школото като подготвени специалисти и лесно намират реализация в практиката и бизнеса. Това изтъкна пред БНР-Радио София..

публикувано на 04.04.25 в 11:11

Облаците остават, в София температурите ще варират между 5 и 13°

Облачността над страната ще се задържи значителна, като по-съществени разкъсвания ще има в часовете преди обяд. В следобедните часове отново на много места ще превали краткотраен дъжд, в отделни райони с гръмотевици. Вятърът временно ще се ориентира от север-североизток, ще е слаб, в източните райони до умерен. Минималните температури ще бъдат..

публикувано на 04.04.25 в 07:15
От добрата идеята до реализацията няма пречки, стига желание да има

"Форум", 03.04.25: Изберете: "Съсипаха я тая държава" или градивна гражданска активност

На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..

публикувано на 03.04.25 в 18:40

Иванка Динева: През последната година са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации

Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..

публикувано на 03.04.25 в 17:20

Младите хора са все по-съпричастни към доброволчество и каузи

Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..

публикувано на 03.04.25 в 16:51

Ще стане ли София инвеститор за общинските жилища?

В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС)  да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..

публикувано на 03.04.25 в 15:56