Мнозинството от българите (55%) са готови да дарят свой орган на роднина или близък, ако има животоспасяваща нужда, а 19% отговарят, че не биха го направили.
По темата за донорството една трета от българите признават, че изобщо не са запознати, а 34% посочват, че "по-скоро не са запознати". 40 на сто биха се съгласили да дарят собствени органи след смъртта си, 34% не биха се съгласили.
Това показват данните от национално представително проучване, извършено от агенция "Тренд", с 1002 ефективни интервюта с пълнолетни респонденти. Допитването е направено в периода 16-22 октомври 2024 година.
Положителното е, че 62% от участниците в допитването одобряват донорството като акт, коментира пред БНР-Радио София Димитра Воева, социолог от агенцията.
Много добре запознати по темата са едва 5 на сто.
Информираността е по-висока в столицата и областните градове, докато в селата остава под средната. Най-значителен фактор е образованието на респондентите – приблизително половината от висшистите декларират, че в някаква степен са запознати, докато сред хората с основно образование това се равнява на приблизително 1 от 10 души.
Съществен проблем е недоверието в процеса и съмнението, че изразеното съгласие за донорство, може да бъде застрашаващо за живота. Страховете се подсилват от недоверието в лекарите и съмненията, че те самите могат да бъдат част от схеми за нелегална търговия на органи.
Освен високата незапознатост със състоянието на мозъчна смърт, потенциален проблем е, че над половината от българите (общо 51%) не биха се доверили (26%) или не знаят дали биха се доверили (26%) на лекарската експертиза при определяне на състоянието.
Една четвърт от запитаните смятат, че има голям риск лекари да участват в схеми на търговия с органи, а само 2 на сто са убедени, че няма никакъв риск.
Проучването отразява и традиционното схващане на българите да не говорят/да не мислят по такива теми, за да "не дърпат дявола за опашката". То рефлектира върху нагласата да се обсъжда и споделя – дори и хора, които подкрепят донорството, невинаги коментират темата с най-близките си, отбеляза Воева.И допълни, че респондентите често генерират "престижни отговори", които невинаги отговорят на действителното мнение или положение.
Чуйте разговора на Невена Николова и Данаил Конов.
"България отвисоко“ е първата дрон фотографска изложба у нас. Тя е дело на 17-годишния Константин Кирилов. Експозицията представя страната ни по начин, който рядко имаме възможност да видим – от птичи поглед. Пред Радио София младият артист сподели, че се занимава с дрон фотография от три години, вдъхновен от българската природа и нейната..
Духът на стара София е пресъздаден по неповторим начин в емблематичната мемоарна книга на Кирил Христов "Затрупана София" . Тя винаги се е радвала на засилено търсене от читателите (след 2021 г.), а сега излиза в луксозно издание с твърди корици. Авторът е изтъкнат интелектуалец отпреди 100 и повече години. В страниците на томчето той..
От 9 до 12 април (сряда – събота), със специална програма, Музеят на авиацията в с. Крумово, филиал на Националния военноисторически музей, ще отбележи Международния ден на авиацията и космонавтиката 12 април и годишнината от полета на първия български космонавт. Нова изложба, презентации, прожекции, образователни игри и среща..
Кампанията "Великден за всяко дете" ще зарадва деца в уязвимо положение по случай светлия християнски празник. Инициативата стартира "Конкордия“ – България, а целта е да осигури 300 великденски кошници, пълни с лакомства и радост за децата. С кампанията "Великден за всяко дете" от фондацията искат не само да осигурят лакомства за децата, но и да..
Българското участие на 62-рия Международен панаир на детската книга в Болоня , състоял се през миналата седмица (от 31.03. до 3.04.) беше много успешно. "Върнахме се уморени, но заредени и въодушевени", изтъкнаха пред БНР-Радио София Капка Кънева, художник-илюстратор и преподавател, участник в събитието, и Венка Рагина, председател на..
Програмата за ремонт на тротоари продължава в столичния район "Връбница“. В момента се реконструират тротоарите на ул. "Бели Дунав“, каза пред Радио София зам.-кметът на района д-р Страшимир Димитров. Признава, че често в администрацията получават жалби за тротоарите на малките улици, които не са включени в програмата на Столичната община по тази..
Ученикът, който вчера падна от четвъртия етаж на столична гимназия и получи височинна травма, е настанен в реанимацията на "Пирогов", съобщиха от лечебното заведение. Тийнейджърът е претърпял операция, извършена от неврохирурзи, която е продължила до късно снощи. 15-годишен ученик падна от четвъртия етаж на столична гимназия По време на..