Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви":
"Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея, да не кажа настояване, се опитах да направим справка в Истанбул. Така се осветлиха много от белите петна в историята на града - включително около създаването ѝ, нещата доскоро не бяха много ясни.
В 1614 е първото споменаване на Копривщица със 127 християнски домакинства - доста далеч след легендите за основаване веднага след падането на Второто българско царство от избягали търновски боляри. Новите находки променят и други легенди.
В работата ни с новооткритите документи се откри Куюм тепе - второ селище с почти еднакъв брой жители с тези в Копривщица. Оттам са повечето имена, останали в днешни времена като копривщенски фамилии. Може би са били две махали, които са се обединили. Но документите са откъслечни. Доказват значението на скотовъдството в Копривщица за империята, как копривщенци са натрупали богатства."
Още за документите и посягането към правата на селището - в първия звуков файл.
Продължението е отново със Светлана Мухова:
"Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът е бил задължителен за реформите, които се провеждат в империята.
Най-голям брой деца работят в терзийския занаят (подробности в звуковия файл). Различното в онова време децата са участвали в издръжката на семейството, били са търпеливи и са полагали усилия. Било им е увлекателно, като родителите им са ги водили на търговия навън. Това е било стимулиращо образованието - почти всички момчета посещават училище.
Загадките около Хлътевия род (родът на Бенковски) стават все по-малко."
Колко са махалите и броя на домакинствата и какво отразяват описа и "Землеописанието" на Константин Фотинов - във втория звуков файл.
Много българи преоткриват 6 май като Ден на българската армия и Ден на храбростта. През последните години заради коронавируса и заради това, че празникът съвпадна с Великденските празници, нямаше военен парад. Тази година обаче имаше голям интерес. “Това е прекрасен празник и то преди всичко на ценности, защото храбростта не е изначално дадена. Тя е..
Експерти алармират, че бременните жени са сред най-уязвимите групи към климатичните промени. “Действително бременните жени са сред най-уязвимите групи по отношение на изменението в климата. Когато правим оценка върху един среден човек, трябва да се съобразим, че има и уязвими групи”, казва д-р Зорница Спасова - главен асистент в Националния център по..
В Световния ден на акордеона, който се отбелязва от 2009 г. по инициатива на Международната конфедерация на акордеонистите (CIA), се срещаме с Исус Ангелов - един от емблематичните музиканти на София, акордеонистът, който сме виждали доста често в града, на различни места с неговите импровизирани изпълнения. Музикантът организира често и..
След като през миналата година военният парад не се състоя, заради съвпадението с великденските празници, тази година той премина при засилен интерес. Стотици граждани се стекоха на площад "Княз Александър I“, за да присъстват на честването на празника на Българската армия и Ден на храбростта. В парада се включиха над 700 военнослужещи в 8..
Съвместен мултимедиен фотографски проект на Националния исторически музей (НИМ) и Регионален исторически музей-Ямбол озаглавен "Светът на дирижаблите: Българската одисея в облаците" ще се открие на 13-и май, от 16.00 ч., в Националния исторически музей. Експозицията е базирана на книгата “ AIRSHIPS – DESIGNED FOR GREATNESS“ на проф...
С гордост мога да кажа, че медиците на ВМА са символ на съвременен героизъм - както в болничните звена, така и в международните мисии зад граница, където са доказали своята компетентност, хуманност и смелост. Това каза по повод 6 май - Ден на храбростта и празник на Българската армия генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски, директор на болницата. “В..
"Моите стъпки стоят по пясъка" е изложба, с поредица от поп арт портрети на едни от най-емблематичните български актьори. Автор е художник-сценографът Марин Вардолов - Мичо, който е и автор на различни декори за театрални, оперни и оперетни сцени, графични плакати за постановки и скулптури от дърво, арт инсталации и арт портрети. В края на..