"Смятаме, че "Unirun" е един от най-значимите ни проекти, именно защото обединяваме младите в две каузи - едната е да помагаме на другите, а втората е, да покажем, че здравословният начин на живот е хубав, модерен, но и нещо полезно за всеки", каза пред Радио София Адриана Браничева.
Събитието се развива доста добре. През 2024 година към него са се присъединили още 350 души, като общия им брой достигна 480.
Събрани са 4800 лева от дарения и такси, като 40% от входните такси ще бъдат дарени за стартиране на дейности и терапии, които улесняват интеграцията на семействата в обществото, както и за закупуване на оборудване за подкаст за да достигне подкрепата до семейства в цялата страна.
Миналата година чрез "Unirun" беше подкрепена фондация "Живот със синдром на Даун".
"Успяхме най-малкото да вникнем в техния свят, да ги представим пред аудиторията, да запознаем все повече студенти и млади хора относно самите "слънчеви“ деца, какъв е начинът им на живот, защо е нужно да ги обичаме и да ги приемем в обществото. Подкрепихме децата в това да имат спортни терапии, които да им помагат в развитието и по-лесно да бъдат интегрирани. Това беше нашата цел и можем да кажем, че сме я постигнали", разказа Даниел Петров.
По думите на организаторите, децата дори са взели участие в бягането, заедно със своите родители.
Тази година към събитието се присъединява фондация “За децата с церебрална парализа“ с идея за изграждането на “Мястото на Мама“ – първото по рода си физическо пространство в София, където родители и техните деца с увреждания ще намират подкрепа, разбиране и възможности за развитие.
"Ще интегрираме различни арт терапии и игри, с които децата и родителите ще могат да се опознават заедно. Нашата роля тук е да преодолеем отчуждаването в семейството, като се фокусираме върху неговата цялост", поясниха организаторите.
"Unirun“ ще се проведе на 26 април в софийския Западен парк.
Чуйте повече от разговора на Христина Иванова в звуковия файл.
Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..
Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..
Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава, се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...
С „Маргаритка“ на мач. 11-14 април: футболни фенове от различни агитки се обединяват в името на децата. Събитието ни го представя Йордан Жечев: "Инициативата е да предаден любовта си към отбора. "Маргаритка" е социален проект - децата да имат достъп до качествено възпитание. Обиколихме фенклубовете на 16-те отбора в Първа лига. Стиснахме си ръцете за..
"Великден в града" – започва великденски базар в Градската градина. Подробностите от Теодора Бреме, организатор: "Постарали сме се нашите посетители да се потопят в празничното настроение. Днес сме подготвили кори с яйца за малките, а утре ще правим венци. Продължаваме до Велики понеделник. Всеки ден има програма с кулинарни изненади и ателиета за..
Историческа възстановка на живи картини от Априлското въстание в Северния парк с доц.д-р инж. Георги Маринов: "За съжаление малко е лошо времето, но това не ни пречи. Участниците са облечени и чакаме общината да реши точния час, чакаме да се посъбере малко публика, правим го за децата. Правим живи картини - първоначално селско ежедневие, нападение..