Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В изложбата "Културkото наследство на София" до 17 април в Античен комплекс "Сердика"

Ученически рисунки и истории на емблематични софийски сгради

Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици, възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и разположената в съседство Национална професионална гимназия по прецизна техника и оптика „Ломоносов“.

Първият сектор на изложбата “Архитектурното наследство на София“ включва 4 творби, изобразяващи сгради по проект на арх. Никола Лазаров, който е допринесъл за европейския облик не само на столичния, но и на множество други градове в България - Варна, Стара Загора, Пазарджик.

Творбите в експозицията включват изображения на сгради със статут на културни ценности. Част от картините са създадени по време на пленер, организиран от Фондация „Креа” с подкрепата на Столичната община и дарители през 2024 г.
Досега тези творби са представяни единствено в галерията на гимназията по приложни изкуства.

Гостуването им в Античен комплекс “Сердика” по покана на Музея за история на София ще даде възможност да ги разгледат повече граждани.

Младите художници имаха възможност да експериментират с различни техники върху каменна хартия по време на специален уъркшоп, като темата отново беше архитектурното наследство на София, разказаха още организаторите. 
Новият материал се оказа вдъхновение и творческо предизвикателство, както за младите таланти, така и за техните преподаватели.

Пред Радио София повече разказа Мария Иванова, която е инициатор на проекта, и Анелия Пергот.

“Всъщност, проектът се нарича Пленер-конкурс “Архитектурното наследство на София“. Той е един малко по-нестандартен пленер, в който учениците рисуват и развиват уменията си в сферата на изобразителното изкуство.

Освен ученици, които изобразяват ценните сгради в София, до тях са и такива, които са готови да разкажат историята на тези сгради на минувачите.

Те биха могли да разкажат кой е проектирал тази сграда, кой е архитектът, поръчителят, тоест, първият собственик на сградата. Интересното е, че собствениците на сградите по тези централни софийски улици са хора, които имат сериозен принос и за града, и за държавата понякога, посочи Мария Иванова.
Интересните разкази на част от учениците може да чуете докато други от тях рисуват.

Мария Иванова допълни щрихи към творческия процес:

“Ние използваме самото пленерно рисуване като форма, за да привлечем първоначално вниманието на минувачите, след това те неминуемо влизат в разговор с ученика, който рисува, и насочват вниманието си към самата сграда. В този момент се включват учениците с интерес към историята, които предлагат да разкажат повече за нея“.

Мария Иванова / Снимка: Христина Иванова

Всичко това се случва в рамките на интердисциплинарен проект осъществен с финансирането на Столичната програма „Култура“ и подкрепата на дарители и партньори, сред които Камара на архитектите София град, Белин Моллов - архитект художник, чиято основна заслуга е селекцията на рисуваните сгради, и предприемачът Пресиян Каракостов.

Част от изложбата, която не е представяна пред публика преди, се състои от творби, създадени върху иновативния материал каменна хартия.
За нея повече подробности разказа Анелия Пергот.

“Това е една технология от късните 90 години на миналия век от китайски и тайвански учени инженери. Прави се от прах варовик или мрамор, като се добавя слепващо вещество, за да стане плътна. Технологията е патентована и ние сме първите, които възнамеряват да я произвеждат в Европа“, посочи тя.

Изложбата може да бъде видяна до 17 април. В изложбената зала посетителите ще могат да видят каменната хартия и по какъв начин се рисува на нея.

Чуйте още за представените сгради в експозицията, за които разказаха събеседниците в разговора на Лили Големинова.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Читалището в район "Връбница" в очакване на сериозни ремонти

На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..

публикувано на 23.07.25 в 17:37

Инициатива се бори с премахването на достъпа до стари видеоигри

Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила.    Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..

публикувано на 23.07.25 в 16:41

33 звездни истории в книгата "Заведи ме в теб"

Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..

публикувано на 23.07.25 в 16:21
Доц. Иво Инджов

Доц. Иво Инджов: Протестите събуждат енергията да се противодейства на злоупотребите във властта

  Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..

публикувано на 23.07.25 в 15:42

Изменение на ПУП може да помогне за довършването на бул. “Т. Каблешков”

Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..

публикувано на 23.07.25 в 14:25

Нови масивни каменни структури откриха археолози на Кокалянски Урвич

Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век.  Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина  Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..

публикувано на 23.07.25 в 12:39

RockSchool отново е в софийски паркове

Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб.  RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София.  И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..

публикувано на 23.07.25 в 12:25