Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни.
В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г.
В това време организацията приобщи към различни социални каузи близо 250 младежи от 10 училищни паралелки в София
Със серия от събития и практически стъпки учениците се запознаха с няколко доброволчески инициативи и сами реализираха и управляваха свой собствен проект с истински бюджет.
Целта на проекта беше да въведе ученици от горните класове директно в действието на доброволчеството и решаването на социални казуси.
В рамките на 2024 г. 14 доброволчески организации се срещнаха с младежите от столичните училища. Под формата „жива библиотека“ те им представиха своята дейност. Участници в проекта бяха редица неправителствени организации.
Благодарение на този етап много голям брой от участващите ученици се запознаха в подробности с тяхната дейност.
След тези опознавателни събития младежите избираха онези организации, с които биха искали да работят и за чиято дейност биха създали своя стратегия за директно действие и решаване на проблем, разпределяйки собствен бюджет, предоставен от фондация „От нас зависи“.
Процесът по избиране ставаше по най-добрите демократични правила, т.е. с избори и съответно – бюлетини, изборни списъци, изборна комисия и т.н., което бе и своеобразно запознаване на младите хора с демократичните процеси и отговорности.
В предаването "Радиокафе" събеседник бе Мария Тончина от фондацията, която разказа за дейностите1 на които се е посветил екипът. Освен насърчаване на доброволчеството сред младите хора, фондацията ръководи едноименен хуманитарен център, отново движен изцяло от доброволци.
"В хуманитарния център работим с уязвими семейства, многодетни и самотни или майки на деца до 3-годишна възраст, майки на деца с увреждания, баби и дядовци, които сами отглеждат внуците си, работим с над 600 семейства на територията на София и ежеседмично изпращаме хуманитарна помощ из цяла България според нуждите на хората", посочи тя.
По думите ѝ, интересът към доброволчеството и потребителската култура в България се повишават. Вълна на съпричастност са предизвикали кризите, случили се през последните години - началото на войната в Украйна, земетресенията в Сирия и Турция, наводненията в България…
Разраства ли се доброволчеството у нас, повече за организациите и инициативите, обединени в проекта “Дай 5!“ чуйте в разговора на Лили Големинова в звуковия файл.
Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век? Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..
Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..
Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..
Сигурна съм, че всички са чували името на Найден Геров: възрожденец, писател, езиковед и фолклорист. Делото на неговия живот е „Речник на българския език“. А жената на неговия живот е Мария, също от сой. Потомка на рода Пулиеви и Евлоги и Христо Георгиеви, сродена с даскал Ботьо Петков, бащата на Христо Ботев. Т я също блести със собствена светлина..
Лора Младенова oт „Невидими животни” за благотворителния концерт-протест срещу насилието над животни , събиращ българските изпълнители на Благотворителен концерт-протест срещу насилието над животни събира българските изпълнители на 18 май от 18:00 часа в Концертната зала на Военния клуб в София с вход свободен: "Идеята дойде от певицата Тина, към..
Славея Сурчева ни кани на поредната „Нощ на музеите“ в НВИМ с атрактивна програма и вход свободен за външната и постоянната хронологична експозиция. В късните часове на деня посетителите ще имат възможността да разгледат една от най-богатите музейни колекции в страната и да съхранят този спомен със селфи в специално обособен за целта кът. Екипът..