Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни.
В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г.
В това време организацията приобщи към различни социални каузи близо 250 младежи от 10 училищни паралелки в София
Със серия от събития и практически стъпки учениците се запознаха с няколко доброволчески инициативи и сами реализираха и управляваха свой собствен проект с истински бюджет.
Целта на проекта беше да въведе ученици от горните класове директно в действието на доброволчеството и решаването на социални казуси.
В рамките на 2024 г. 14 доброволчески организации се срещнаха с младежите от столичните училища. Под формата „жива библиотека“ те им представиха своята дейност. Участници в проекта бяха редица неправителствени организации.
Благодарение на този етап много голям брой от участващите ученици се запознаха в подробности с тяхната дейност.
След тези опознавателни събития младежите избираха онези организации, с които биха искали да работят и за чиято дейност биха създали своя стратегия за директно действие и решаване на проблем, разпределяйки собствен бюджет, предоставен от фондация „От нас зависи“.
Процесът по избиране ставаше по най-добрите демократични правила, т.е. с избори и съответно – бюлетини, изборни списъци, изборна комисия и т.н., което бе и своеобразно запознаване на младите хора с демократичните процеси и отговорности.
В предаването "Радиокафе" събеседник бе Мария Тончина от фондацията, която разказа за дейностите1 на които се е посветил екипът. Освен насърчаване на доброволчеството сред младите хора, фондацията ръководи едноименен хуманитарен център, отново движен изцяло от доброволци.
"В хуманитарния център работим с уязвими семейства, многодетни и самотни или майки на деца до 3-годишна възраст, майки на деца с увреждания, баби и дядовци, които сами отглеждат внуците си, работим с над 600 семейства на територията на София и ежеседмично изпращаме хуманитарна помощ из цяла България според нуждите на хората", посочи тя.
По думите ѝ, интересът към доброволчеството и потребителската култура в България се повишават. Вълна на съпричастност са предизвикали кризите, случили се през последните години - началото на войната в Украйна, земетресенията в Сирия и Турция, наводненията в България…
Разраства ли се доброволчеството у нас, повече за организациите и инициативите, обединени в проекта “Дай 5!“ чуйте в разговора на Лили Големинова в звуковия файл.
Чуйте целия разговор на Константин Лавсов със зам.- кмета на район “Подуяне” в звуковия файл, както и анкетата на Ана Попова.
65 фирми и колекционери на минерали и фосили ще се включат в тазгодишното Великденското изложение в Националния Музей “Земята и хората”, съобщават от пресцентъра на музея. Събитието ще се проведе на 11, 12 и 13 април, а в изложението ще се включат и творци с авторски изделия с минерали - бижута, природни картини, сувенири и др. Работното време на..
През днешния ден облачността над югоизточната част от страната ще намалее и над повечето райони времето ще бъде ясно. Вятърът временно ще стихне. Минималните температури ще бъдат между минус 5° и 0°, в София - около минус 3°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През деня вятърът от северозапад отново ще се усили - до умерен, а..
Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Несистемните партии в българската политика – временна мода или устойчива тенденция -..
Наднормено замърсяване с азотен диоксид в София през 2024 г., отчитат от екологичното сдружение "За Земята". Те призовават за спешни мерки, тъй като новите годишни данни от измерванията на сдружението показват тенденцията да е дори към по-високи концентрации на замърсителя. В над 91% от точките в столицата, в които "За Земята“ проследява..
Българските компании трябва да бъдат насочени към зелените иновации, за да бъдат конкурентноспособни. Инициативата за това да идва от частния сектор, но държавата трябва да осигури нужните инструменти, за да подпомогне развитието на икономиката. Тези послания и изводи отправиха участници в кръглата маса "Мисия Зелени Иновации: Възможности за..
Кога парите могат да се превърнат във форма на изкуство? Защо българската иконопис може да бъде основа за поп-арт? Каква е разликата между изкуството на Хубен Черкелов и това на Деймиън Хърст? Как образите на Габриел Гарсия Маркес, Статуята на свободата или пък паметника на свободата – Шипка, се събират в общ контекст, благодарение на Хубен, който..