Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От Столичната община: СПТО изпълнява предписанията

Прокуратурата едва ли ще подобри управлението на отпадъците в София

Снимка: sofia-waste.bg

По повод сигнал до Прокуратурата, изготвен от Младежи ГЕРБ, за предполагаеми нередности при управлението на отпадъците в Столичното предприятие за третиране на отпадъците  (СПТО), в позиция на Столичната община се подчертава, че:

  • Въвличането на Прокуратурата в подобен казус е отчаян опит за допълнително засилване на напрежението, което общинските съветници от икономическото мнозинство в СОС създават с нетипичната си загриженост към темите за управление на отпадъците и опазване на околната среда.
  • Сезирането на Прокуратурата е напълно излишно и няма да произведе никакъв резултат в подкрепа на доброто управление на отпадъците на София, за което СПТО допринася значително в последната година и половина.

В позицията се припомня, че на 7 април предприятието е преминало четвърта пълна проверка от страна на Регионалната дирекция по околната среда и водите (РИОСВ). За четвърти път в рамките на две седмици компетентната инспекция констатира в протоколите си, че дейностите по управление на отпадъците в завода се извършват съгласно издаденото комплексно разрешително на СПТО.

Столичният завод за отпадъци показа за 2024 година рекордно подобрение на всички ключови показатели, пишат от общината. Депонирани са били едва малко над 7000 тона отпадък, в сравнение с над 90 000 тона за 2023 година. За миналата година са били произведени и пласирани близо 90 000 тона RDF гориво, пласирано на циментови заводи и топлоцентрали, които го използват за горене. 

Приходите от продажба на рециклируеми материали през 2024 година са с над 1 млн. лв. повече от 2023-та. 

Намалената активност на циментовите заводи, които са основен потребител на произведения RDF, в студените месеци е наложило временно складиране на материала на територията на предприятието. Тъй като СПТО е проектирано без предвидена площадка за съхранение, РИОСВ издаде предписание на ръководството на предприятието да отстрани в срок до 9 април 2025 година неправилно разположените бали с RDF, което предписание се изпълнява в срок, декларират от Общината.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министерство на младежта и спорта

Работна сгрупа създава нова стратегия за развитието на спорта

Работна група с представители на държавни институции и организации започна работа по изготвянето на нова Национална стратегия за развитие на физическата активност, физическото възпитание, спорта и спортно-туристическата дейност, съобщават от ресорното министерство. „Изработването на нова Национална стратегия ще предостави ясна рамка за развитието на..

публикувано на 11.04.25 в 17:59

Общо 50 880 са нарушенията на трудовото законодателство за първите три месеца на 2025 г.

Общо 50 880 са констатираните нарушения на трудовото законодателство само за първи три месеца на 2025 г. Това са установили контролните органи на ИА „Главна инспекция по труда“ (ИА ГИТ) при извършени 13 091 проверки. Над три пъти повече обекти, работни места, машини и оборудване, са застрашавали пряко живота и здравето на работещите, съобщават от..

публикувано на 11.04.25 в 12:35

На Цветница ВМА организира кръводарителска акция

Навръх големия християнски празник Цветница Военномедицинска академия - София, организира кръводарителска акция под надслов “Бъди един от нас: Дари кръв – спаси живот!”, съобщават от здравното заведение. Всеки, който желае да се включи, може да го направи на 13 април между 10.00 ч. и 15.00 ч. във временния пункт за кръводаряване в столичния храм..

публикувано на 11.04.25 в 11:39

СДВР засне 80 хиляди МПС с превишена скорост

Близо 80 хиляди шофьори в София са заснети от камерите на "Пътна полиция" да карат с превишена скорост. Това съобщи пред БНР комисар Николай Крушарски, началник на отдел "Пътна полиция" - СДВР. Въпреки това, от началото на годината се наблюдава тенденция на намаляване на ПТП-тата , ако се направи сравнение със същия период на миналата година,..

публикувано на 11.04.25 в 09:44
В Столичното предприятие за третиране на отпадъци

Извънредно заседание на СОС заради отпадъците на столицата

Столичният общински съвет заседава днес извънредно от 11 часа заради отпадъците на София. "Всякакви спекулации и всяване на паника сред населението по темата с отпадъците трябва да спрат. Затова свиквам извънредното заседание, на което ще бъдат поканени всички отговорни институции", заяви председателят на Столичния общински съвет Цветомир Петров..

публикувано на 11.04.25 в 07:54

Водоснабдяването в "Западен парк" е засегнато от ремонта на "Стамболийски"

Заради строително-ремонтни дейности по бул. "Александър Стамболийски" , от "Софийска вода" предупреждават, че се налага спиране на водоподаването от 9:00 до 21:00 часа в района на ж.к. "Западен парк" - бл. 39, бл. 40, бл. 41 и близкия хипермаркет. При продължителност на строително-ремонтните дейности над 12 часа ще бъде осигурено алтернативно..

публикувано на 11.04.25 в 07:35

Започват традиционните "Пролетни срещи с растенията" в Ботаническата градина на БАН

Традиционните "Пролетни срещи с растенията" в Ботаническата градина на БАН в София започват от днес и ще продължат до 17 април, съобщават от екипа. В юбилейната седмица на гората посетителите на градината ще могат да се насладят на тематична изложба, посветена на Мушкатото - от градината на баба до съвременните сортове, а също и на интересна и..

публикувано на 10.04.25 в 18:40