Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Алберт Попов след финалите на Световната купа по ски и края на сезона

Алберт Попов
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Най-добрият български скиор алпиец Алберт Попов бе гост в предаването "Спортна среща" след края на сезона, след като мина Държавното първенство и финалите за  Световната купа и след официалното си дипломиране в Националната спортна академия.

За Алберт това беше най-силният сезон, с най-много точки - 12-о място в надпреварата за малката Световна купа в Слалома и първата победа.

"Най-накрая направихме нещо, което винаги сме вярвали, че можем да постигнем. Но докато не го запишеш и видиш, продължаваш да го чакаш и да мечтаеш за него", коментира той и допълни, че с екипът му имат огромна мотивация и допълнително “гориво“ да продължават с пълна газ.

"Разбира се, като един спортист, гонещ максимални цели, не смятам, че взехме максимума от сезона, но ските са такъв спорт, не сме във зала и е много трудно да съобразиш всички детайли и метеорологични условия и невинаги е възможно да си максимално ефективен на различните видове терени - допълни Алберт Попов. - Колкото и да сме видели кои ски ми пасват най-добре, идва едно топло време, теренът се сменя, може да е стар сняг, може да е нов, може да е мек, но ти си длъжен колкото дни имаш преди старта, да се опиташ да намериш максимално бързият материал, с който да стартираш на следващия ден. Понякога самите тестове също заблуждават, защото два-три дни преди състезанието, условията може да не са напълно идентични. Ввсе пак караме и на друга писта, може днес да е твърдо, на състезанието да е меко и понякога дори тези въпросни тестове ни объркват и се правят грешки."

Той разкри е една тънкост в самооценката: "Когато видиш, че в едно трасе губиш равномерно - 20, 30 до 40 стотни, това по принцип показва, че или нещо правиш грешно, или материалът не отговаря и ти си губиш константно".

"В Америка нещата са яко фрийстайл"

Това бяха началните думи на скиора, с които започна разказа си за Финалите на Световната купа по ски, които се състояха в американския зимен център Сън Вали, в щата Айдахо.

"Направи ми впечатление, че пистата беше нормална, туристическа, на която те бяха сложили мрежите, които трябваше да се сложат и решиха да направят състезание за Световна купа. Нямаха система за поливане, както и система за сух сняг. Затова казвам, че всичко е фрийстайл. В деня на слалома се разбра, че ще караме на вода и сол. Това се прави, когато теренът е много мек и всъщност организаторите се опитаха да направят реакция на снега, която да втвърди малко терена, за да има по-еднакви условия…", разказа той.

Как българският отбор устоява в борбата с по-мощни отбори?

"Плюсът в нашия отбор е това, че сме петима. Всички сме много близки, всички сме българи и всички се борим истински и това ни носи резултат. Едно от нещата с които малките отбори най-много ни превъзхождат, е бюджетът - на швейцарците мисля, че беше 100 милиона франка, а ние имаме 4 милиона за всички зимни спортове. Друго, което големите отбори имат, е школата - нещо, което е от полза на всеки нов състезател, който идва в националния отбор има една готова информация за детайлите - какви ски са нужни, как се подготвят ските, какво се прави на даден терен, каква е стратегията... Докато ние, малкият отбор, тази информация я събираме година след година, без да има кой да ни посъветва и да ни каже. Затова е добре да имаш приятели като Филип Зубчич и други хора, с които съм се обградил - всъщност, малките отбори се учим и подкрепяме взаимно", отбеляза скиорът.

Децата срещу ветераните

За явлението Тервел и Малена Замфирови, феноменалното постижение на Тервел, Алберт Попов не скри задоволството си.

"Те създадоха един малък отбор от 4 момчета, които нямат абсолютно всичко, както големите отбори. Но фактът, че са те, четиримата, един до друг, почти на една възраст, за мен е много ценно. Сега виждам, че когато тренират на Банско, запалват и доста млади, много опит успяват да предадат, което е много ценно."

В разговора ще чуете какви са плановете на Алберт Попов за почивка преди началото на новия сезон, който ще е и олимпийски.
Още от това, което каза най-добрият ни скиор алпиец пред Камен Алипиев-Кедъра, чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пирдоп е малък град, богат на личности

Днес предаването гостува на община Пирдоп, където от днес се провеждат „Влайкови дни“.  Дългогодишна традицияе през месец май в Пирдоп да се организират културните празници на града.  Богатата културна програма ще бъде представена от 11 до 24 май. Тази година Влайковите дни ще бъдат белязани от 160-ата годишнина от рождението на Тодор Влайков..

публикувано на 11.05.25 в 10:19
Стефан Спасов

Софийски разкази - Стефан Спасов за “Забравената цивилизация“

Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на  Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..

публикувано на 10.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..

публикувано на 10.05.25 в 15:00
Мария Сутич

Адресите на любовта – Мария Сутич, жена-войн от Хвърковатата чета

Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..

публикувано на 10.05.25 в 14:00
Мария Бакалова и Елена Телбис

Силата да продължим след смъртта

„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..

публикувано на 10.05.25 в 11:23
Наско Стаменов

Въпросът е "колко", не толкова "какво"

Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..

публикувано на 10.05.25 в 10:51
Албена Попова и Северина Митева

Всички гледни точки в среда на доверие

Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..

публикувано на 10.05.25 в 09:54