Връзката на България с близки съседни държави на Балканския полуостров е темата на новооткритата изложба в Националния исторически музей "През призмата на границите“. Експозицията изследва границите между България, Гърция и Турция чрез изкуство и търси дискусията между различни европейски страни. Понастоящем това е нейният втори епизод, първият се е състоял в Чехия и Полша.
Фокусът й с днешна дата отразява артистичните пътувания между България, Гърция и Турция, границите, които са били предмет на много дискусии. българо-гръцката граница е била изключително търсена по време на Студената война, не само за българите. Тогава е било много по-лесно човек да премине през българо-гръцката граница, ако иска да отиде в Западна Европа, отколкото през Берлинската стена, споделят кураторите.
"Независимо къде живеем, никой от нас не може да избяга от границите и отраженията - между личното и колективното, между съня и реалността, между живота и смъртта“ (из романът “Граница“ на К. Касабова).
“През призмата на границите“ представя работата на различни артисти от турска страна. Участват и операторите-фотографи Борис Мисирков и Георги Богданов, автори на редица документални филми. Те говорят много по любопитния въпрос, защо на Балканите няма колективен паметник на хората, загинали при опит да преминат границата към свободния свят.
"Тази експозиция ни дава възможността да погледнем към сложните обществени и политически работи на най-югоизточната граница на Европа. Тя е в резултат на съвместната работа на кураторите Катя Рангелова, Ангелика Бурче и Марио Оверхофен, и е част от европейския проект "Граници формиращи възприятията на европейските общества“. Изложбата не само представя границите като разделителна линия, но ги преосмисля като пространство за диалог, където се срещат истории, култури и мечти. Епизод 2 събира творчески проекти на Есра Ерсен, Борис Мисирков и Георги Богданов, Иван Мутов, ZimmerFrei (Анна де Манинкор), каза по време на откриването Магдалена Маринова - ръководите отдел "Комуникации“ в НИМ.
Интересно е да подчертаем, че екипът на НИМ проявява смелост, показвайки за първи път такава изложба, свързана със съвременното изкуство.
Гл. ас. д-р Петранка Неделчева - ръководител “Експозицонна и международна дейност, говори за трудния процес на това НИМ да покани едни различно мислещи артисти.
"За мен е огромна чест нашият музей да може да предостави пространството си за такъв тип изложба. Мисля, че съвременното изкуство намери дом в нашата сграда. Беше доста труден патят, по който стигнахме до нея", посочи тя и допълни:
“Мисля, че обществото ни все още не е готово да приеме съвременното изкуство по начина, по който авторите гледат на него".
В репортажа на Боян Бочев ще се потопите в атмосферата от откриването на експозицията "През призмата на границите“ Епизод 2.
В звуковия файл ще чуете думите на един от кураторите Катя Ангелова, конкретно за всеки един от артистите работили по изложбата, която ще остане в НИМ до 29 август, а през месец май ще бъде част от Европейската нощ на музеите.
За 11-а поредна година по случай великденските празници доброволци от сдружение "Бъди човек" зарадваха възрастни хора, като им занесоха пакети с трайни хранителни продукти. Дни преди това – от 17 до 19 април, в зала "Арена Самоков" се събираха дарения, които бяха пакетирани и занесени от младите хора до над 450 нуждаещи се хора в общинския..
Европейската комисия (ЕК) е предприела преразглеждане правилата за въздушния транспорт, с което могат да бъдат засегнати досега извоювани права на пътниците, сигнализират организации за защита на потребители. Текстовете в действащия и в момента регламент са от 2004 г. В новото предложение се залага по-голямо закъснение на полет, за да..
Писателят Милен Хальов се завръща с нова книга "Общежитие за чудовища - Детето от пророчеството“. Пред Радио София авторът сподели, че третата част на трилогията е финалът на историята. "Който е стигал до финала на втората книга, знае точно къде съм оставил персонажите, че има един тиктакащ механизъм, който ме накара много активно да събера..
"Написана като любовно писмо към невъзможното, "Bravery" е колкото силна, толкова и ранима. Песен за тези, които са се опитвали да поберат целия океан в една чаша", казват в профила си в социалните мрежи IVA за новата си песен. Ива и Елена Тодорови - сестрите от група IVA , представят в ефира на Радио София новата си песен , която е посветена на..
Бъдещето на ядрената енергия, образованието и изкуствения интелект обсъдиха експерти от ЦЕРН и Силициевата долина на специален форум в София (Fusion Future Conference - FFC). Учени, бизнес лидери и представители на институциите дискутираха ключовата роля на ядрения синтез в глобалната енергийна трансформация и възможностите за развитие пред..
Над 50 театрални спектакълаи над 70 филма и филмови етюди могат да видят жителите и гостите на София на 36-часов театрален и кино маратон в НАТФИЗ. Най-мащабното студентско арт събитие за първи път ще продължи 3 дни – на 25, 26 и 27 април. Елизабет Димчева, Николай Тодоров, Крум Царибашев, Алекс Стоянов и Емануил Цонев ще бъдат част от 36-часовия..
Божидара Стоянова следва духовен път, който се базира на баланса и лекотата. Тя среща своя учител, когато вече наистина не може да върви сама, когато е готова. Както гласи и древната поговорка. " Моят ментор ме откри в момент, когато бях "позабатачила нещата" . Бях пооплела конците. Интересното е, че аз срещнах моя учител, чрез друг негов ученик...