Фокусът в момента е насочен към Китай. В отговор на тарифите на САЩ, Китай наложи от 84 на 125% мита на всички продукти идващи от Щатите, с което търговската война ескалира. Това показва решителността Китай да не отстъпва под натиска на Вашингтон, след като в сряда Тръмп увеличи митата за китайски стоки до 145%, докато в същото време постави на пауза реципрочните тарифи наложени на редица държави.
Америка и Китай зависят един от друг икономически - Америка получава евтини стоки, а Китай се възползват от гигантския американски пазар. В обкръжението на Тръмп има хора, които искат да видят Китай притиснат, с убеждението, че страната не е в силна позиция в момента, но и такива, които предпочитат да видят сваляне на напрежението.
По-рано през седмицата американският президент направи обратен завой по въпроса за реципрочни тарифи. Стъпката се прие позитивно на фона на притеснения за рецесия в глобален мащаб. За Белия Дом промяната в курса е част от стратегията на Тръмп, а за хора извън администрацията, Тръмп се е поддал на натиск от пазарите и се е вслушал в тези, които са изразили притеснения за възможна рецесия. Но в същото време експерти казват, че постоянното движение в зиг-заг от администрацията, създава допълнителна несигурност за бизнеси и международни търговски партньори.
Администрацията на Тръмп говори за преходен период преди американците да усетят позитивите от тарифите, но не е ясно колко дълг ще е този преходен период.
Не трябва да се изключва и влиянието на съпартийците на президента, въпреки че той показва, че заради огромната подкрепа, с която е избран, трябва да му се има доверие и да се следват насоките от него.
В публичното пространство републиканците започнаха по-гласно да изразяват несъгласие с тарифите, заради потенциала да ударят пряко по техните избиратели.
Повече по тази и други теми от седмицата в САЩ чуйте в звуковия файл.
В предаването "Форум" тази седмица заедно с коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов, водещата Елена Пъневска коментира следните теми: София осъмна с работещ градски транспорт, но в столичния квартал “Люлин” ще функционира и предвидената линия за вътрешноквартален транспорт; Мнения след вчерашния протест в подкрепа на Терзиев, в..
В аулата на Университета за национално и световно стопанство се проведе тържествена церемония в чест на навършените 105 години от основаването на висшето учебно заведение. На мястото присъстваха председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова, министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, българският Патриарх и софийски..
Национална мрежа за децата (НМД) представи днес пред политиците и медиите основни изводи, данни и оценката, която обществото дава на държавата в годишния доклад на “Бележник -2025“ по отношение на детските политики. Тази година в оценката на държавните политики по данни на Национална мрежа за децата са се включили рекорден брой от над 7 700..
Международният поетичен фестивал "Софийските метафори" и Столичната библиотека ни канят на премиера на международна поетична антология. В нея са включени стихотворения от 62-ма поети от 20 държави, участвали в Международния поетичен фестивал "Софийските метафори" в периода 2019 – 2025 година. Премиерата на сборника "Софийските метафори" ще се..
За първи път в края на 2024 г. богатството на българите надхвърля 1 трлн. лв., но 700 млрд. лв. от тях са инвестирани в жилища. Има ли дисбаланс в структурата на богатството и какви са показателите, измерващи това състояние, това обясни в ефира на “Ритъмът на столицата” Стоян Панчев , икономист, съосновател на Експертен клуб за икономика и..
Не търсете "Радио Африка" в честотния диапазонна своите апарати, защото това е първият български филм за африканската музика. Затова, ако искате да посетите премиерата му, отидете на 21 май, сряда, в столичния Дом на киното от 20 часа. Създателите на филма са журналистът и писател Стефан Стефанов и операторът Давид Вълков . Идеята се..
Природните бедствия и екстремните метеорологични явления зачестяват и в резултат се увеличават икономическите загуби от тях. На този фон, едва около 10% от жилищата в България са застраховани, пише БГНЕС. По данни на Munich Re, загубите за 2024 г. в световен мащаб възлизат на 320 млрд. долара, с 19,4% повече от 2023 г., като от тях застраховани са..