Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Продължава набирането на доброволци за проекта "Геномът на България"

Проф. Радка Кънева разказа в "Ритъмът на столицата"

Снимка: БНР

Продължава набирането на доброволци в първия мащабен български проект за цялостно геномно секвениране “Геномът на България“.

Проектът цели да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременните българи, която ще бъде използвана и в бъдещи научни медицински изследвания. Събеседник по темата в предаването "Ритъмът на столицата“ е проф. Радка Кънева.

"Геномът на България е научен проект, който цели да изследваме цялостно нашата ДНК чрез нова генерация секвениране, с която да прочетем всички букви в нея и да видим всички варианти - било то редки или чести, както и такива които са свързани или не с различни генетични болестии. Това е проект за референтен геном на България, което значи, че искаме да направим представителна извадка на българското население, която да включва около 6 500 българи от всички краища на страната - от всички възрасти, пол етнически произход“, посочи тя и допълни, че след приключване на първия етап на първите 1000 доброволци, от началото на 2025 година е започнало набирането на още 2000, но вече не само от София и Пловдив, но и от цялата страна.

Нужно е просто да влезете на страницата на проекта, където може да прочетете и да се запознаете с възможностите да станете доброволци. Важно е да се знае, че хората, които искат да се посветят на това трябва да са пълнолетни, над 18 години, да са здрави, без известни генетични заболявания към момента, да подпишат информирано съгласие тяхната генетична информация да се обработва и споделя за научни цели в бъдеще, както в България, така и съвместно с други колективи от Европа, подчерта проф. Кънева.

По думите й, кандидатите ще трябва да попълнят клиничен въпросник, чрез който да разкажат къде са родени, техните родители, какви заболявания има в семейството и ако имат те самите някакви заболявания, за които знаят, дори да не са генетични. Не на последно място дават се кръвни проби, от които да се изолира ДНК.

“Идеята е да се направи референтен геном, който да служи като база за сравнение - здрави хора от българската популация да послужат като база за сравнение, когато се изследват болни с онкологични заболявания или диабет, за да сравним честотата на вариациите при болните с честотата на вариациите, които намираме при здрави хора, за да можем да намерим вариантите, които със сигурност са свързани с болестта“, изтъкна тя.

"За да се прецизира рискът, за един човек от българската популация, за което и да е от тези чести заболявания, трябва да имаме база за сравнение“, поясни проф. Кънева. 

Тя изрази надежда с този проект да се постави основата за използването на геномиката за в бъдеще в медицината.

Още аспекти за проучването и за медицината на бъдещето, чуйте в разговора на Елена Пъневска в звуковия файл.


По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимки: сдружение „Бъди човек“

Нуждаещи получиха от доброволци пакети с продукти, но и прегръдки

За 11-а поредна година по случай великденските празници доброволци от сдружение "Бъди човек" зарадваха възрастни хора, като им занесоха пакети с трайни хранителни продукти. Дни преди това – от 17 до 19 април, в зала "Арена Самоков" се събираха дарения, които бяха пакетирани и занесени от младите хора до над 450 нуждаещи се хора в общинския..

публикувано на 21.04.25 в 17:45

Съмнително е, че ЕК надгражда регламент в интерес на потребителите

Европейската комисия (ЕК) е предприела преразглеждане правилата за въздушния транспорт, с което могат да бъдат засегнати досега извоювани права на пътниците, сигнализират организации за защита на потребители. Текстовете в действащия и в момента регламент са от 2004 г. В новото предложение се залага по-голямо закъснение на полет, за да..

публикувано на 21.04.25 в 16:34

Писателят Милен Хальов се завръща с последната книга от трилогията "Общежитие за чудовища"

Писателят Милен Хальов се завръща с нова книга "Общежитие за чудовища - Детето от пророчеството“. Пред Радио София авторът сподели, че третата част на трилогията е финалът на историята. "Който е стигал до финала на втората книга, знае точно къде съм оставил персонажите, че има един тиктакащ механизъм, който ме накара много активно да събера..

публикувано на 21.04.25 в 15:15

"Bravery" е новата песен на сестрите от група "IVA"

"Написана като любовно писмо към невъзможното, "Bravery" е колкото силна, толкова и ранима. Песен за тези, които са се опитвали да поберат целия океан в една чаша", казват в профила си в социалните мрежи IVA за новата си песен. Ива и Елена Тодорови - сестрите от група IVA , представят в ефира на Радио София новата си песен , която е посветена на..

публикувано на 21.04.25 в 14:40
Снимки: FFC

Учени очакват до 15 г. да променят света с евтина, неизчерпаема, напълно чиста енергия

Бъдещето на ядрената енергия, образованието и изкуствения интелект обсъдиха експерти от ЦЕРН и Силициевата долина на специален форум в София (Fusion Future Conference - FFC). Учени, бизнес лидери и представители на институциите дискутираха ключовата роля на ядрения синтез в глобалната енергийна трансформация и възможностите за развитие пред..

публикувано на 21.04.25 в 13:55

Студентите от НАТФИЗ канят на 36-часов театрален и кино маратон

Над 50 театрални спектакълаи над 70 филма и филмови етюди могат да видят жителите и гостите на София на 36-часов театрален и кино маратон в НАТФИЗ. Най-мащабното студентско арт събитие за първи път ще продължи 3 дни – на 25, 26 и 27 април. Елизабет Димчева, Николай Тодоров, Крум Царибашев, Алекс Стоянов и Емануил Цонев ще бъдат част от 36-часовия..

публикувано на 21.04.25 в 13:11
Божидара Стоянова

Божидара Стоянова среща своя учител в най-подходящия труден момент

Божидара Стоянова следва духовен път, който се базира на баланса и лекотата. Тя среща своя учител, когато вече наистина не може да върви сама, когато е готова. Както гласи и древната поговорка. " Моят ментор ме откри в момент, когато бях "позабатачила нещата" . Бях пооплела конците. Интересното е, че аз срещнах моя учител, чрез друг негов ученик...

публикувано на 21.04.25 в 12:42