Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бонка Василева, общински съветник:

Проектобюджетът на София - реалистичен план за нашите възможности

Бонка Василева - общински съветник от ПП-ДБ-СС
Снимка: Александра Илиева

Проектобюджетът на София - реалистичен план за нашите възможности Публичното обсъждане на проекта за Бюджет 2025 се състоя снощи в аулата на Софийския университет "Св.Климент Охридски".

Кметът Васил Терзиев и неговият екип представиха акцентите в приходната и разходната част на проектобюджета, който е на стойност 2.84 млрд.лева. 77% от бюджета отива за текущи разходи, а 22% за развитието на града. 

“Има две неща, които се открояват. Едното е, че план-сметката за чистотата на София, която се гласува миналата година и беше одобрена от Общинския съвет, е над 300 млн. лв. Тази план-сметка не беше променяне 3-4 години, т.е. в предишни мандати не получи доверието на Общинския съвет и сега мина.

Имаме рекордни средства, които са заделени и за междублоковите пространства и за много по-често миене на малките улички, и на големите булеварди. Тези средства, които са важни и които се виждат от всички, ще бъдат увеличени.

Като цяло, в капиталовата програма има заложени много проекти - развитието на “Метрополитен”-а, където десет нови станции ще се случат. Това е бюджет на възможностите - консервативен бюджет с много желание да се вкарат нови неща, но засега наличният ресурс е ограничен и с това разполагаме”, коментира Бонка Василева, общински съветник от ПП - ДБ - СС.

Относно протеста на служителите на Столичния автотранспорт, Бонка Василева коментира, че е справедлив протест заради ниските заплати, но тук остава отворен въпросът как са били реформирни тези системи. Тя обясни, че транспортните системи се състоят от четири транспортни дружества, през които минават всички инвестиции - “Автотранспорт”, “Метрополитен”, “Електротранспорт” и ЦГМ.

“Знаете, че някои от тези дружества генерират огромни постъпления - ЦГМ и “Метрополитен”. Въпросът е защо няма липса на водачи в “Метрополитен”, а има в “Автотранспорт”-а, т.е. карат ли се определени дружества към лоши показатели”, коментира тя.“Този дебат за заплатите, за по-добрите условия, трябва да се води спокойно от експерти, а не да се политизира.

Това е първото изискване, за да могат да се постигнат реалистични и трайни показатели и успехи в заплащането на тези хора, а от друга страна да се подобрят услуги в София”.

Същото според, нея касае и здравеопазването в столицата, както и всички останали столични търговски дружества. “Те си имат управленски екипи и ние трябва да кажем, кои са нужни и кои - не, къде има смисъл да се влагат средства на софиянци и къде трябва да се правят големи ремонти, къде има потенциал тези поликлиники и ДКЦ.та да се развиват. Всичко това е въпрос на това доколко склонни сме ние, като софиянци, да плащаме”, допълва тя.

Още за бюджета на София чуйте в разговора на Божидар Янев в звуковия файл

По публикацията работи: Елица Елефтерова-Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Долината на здравето

Радиокафе днес се излъчва от величествения Костенски водопад . Йордан Ангелов ,   кмет на Община Костенец е пръв наш гост и първите му думи са за проектите, по които работи общината, без да се забравят разбира се, и предизвикателствата и решенията: "Водят ме в Копривщица, Панагюрище, рецитирам за да обича и пази България" (Петър). "Четяхме..

публикувано на 20.07.25 в 12:00

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11