Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музикотерапия за Нобелова награда!

Колаж: БНР

Терапията с музика и ритъм става все по-актуална и това се обуславя от нарастване броя на деца с проблеми в развитието.

Хората с проблеми ходят при различни терапевти, при нас идват едва ли не последни. Понеже увлича емоционално, се подценява. Гледа се на нея като на забавление. У нас музикотерапията е маргинализирана, но изследвания доказват благотворното влияние от прилагането на нейни методи.

Това изтъкна пред БНР-Радио София Наталия Христова-Крачанова, която е музикант, била е преподавател, а от години има и музикалнотерапевтична практика. Написала е дисертация по темата "Значението на ритъма".

Наталия Христова-Крачанова

През годините залага на теорията и подходите на Емил Жак-Далкроз (Emile Jaques-Dalcroze (1865-1950) - швейцарски композитор и педагог, основоположник на ритмиката). Популярността им на няколко континента е красноречиво доказателство за качеството и ефективността им.

Ритмиката навлиза не само в професионалното музикално обучение, но и в ранното музикално възпитание в училищата.

Христова работи с деца най-вече от аутистичния спектър, но и с ДЦП, хиперактивност. Казва, че в музиката, която подбира за сеансите си, водещото е ритъмът.

"Когато чрез слуховата система възприемаме външни ритмични стимули, спонтанно активираме и моторната си система – обясни специалистът. – Използваме целенасочено ритъма за постигането на терапевтичен ефект.

Ритъмът в песента „Вода“ на Елица и Стунджи е в основата на успеха ѝ, убедени са и неспециалисти Снимка: БГНЕС

Наталия Христова отбеляза, че доц. Димитър Колев - невролог от ВМАе провел изследване на мозъка преди и след 45-минутна музикотерапия.

Резултатите са удивителни. След повторно изследване на дете с дефицит на внимание, лекарят е възкликнал, че това е за Нобелова награда.

Според Христова музикотерапията трябва да се прави от професионалисти, от музиканти, които са подготвени теоретично, но и са добри инструменталисти. Необходимо е музиката да следва терапията, а не обратното.

Всекидневни занимания дават най-бърз резултат, а родителите могат да бъдат дори котерапевти.


  • Наталия Христова-Крачанова е автор на ново пособие, озаглавено "Ритъм – музика – терапия". То съдържа  методически инструкции и клавирни пиеси по музикалноритмична терапия с приложен компактдиск с 15 записа.
    Те са еднакво подходящи както за индивидуални, така и за групови терапевтични занимания.

    Официалното пособието ще бъде представено на 23 април (сряда) от 19:00 часа в Централния дом на архитекта. Входът е свободен.

Чуйте разговора на Лили Големинова.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Текат ремонти на софийски тротоари и пътни платна

Повече от 20 екипа извършват текущи ремонти по пътните платна и тротоари в София - фрезоване, почистване и асфалтови дейности върху пътните настилки, както и обновяване на тротоарите, съобщиха от Столичната община. От днес започва ремонт на отделни неравности по основни и локални платна на бул. "Скобелев" в участъка от кръстовището "Петте..

публикувано на 24.07.25 в 18:28
Тодор Петков

Какво е добре да знаем за застраховките при пътуване в чужбина?

Все по-често през летните месеци се отправяме на почивка и в чужбина.  Важно е, когато я предприемаме, да сме организирани и предпазливи, защото винаги нещо може да се обърка. Една от защитите при пътуване извън страната е именно застраховката. Какво представлява и какво включва една такава полица, колко може да ни струва тя, какви са..

публикувано на 24.07.25 в 17:40
Снимки: bcause.bg

Българинът е 61-ви по щедрост в света, но мисли, че е след 80-о място

България е на 61-во място по щедрост в света, а българите са склонни да подценяват своята щедрост , сочи  Световният доклад за дарителството ‘2025 (World Giving Report ‘2025)  - представително проучване на британската фондация КАФ (CAF), което обхваща повече от 50 000 души в 101 държави. У нас Фондация BCause заедно с КАФ  е..

публикувано на 24.07.25 в 16:58
Малък участък от булеварда затруднява довършването и трафика

Столичният общински съвет позволи завършването на бул. "Тодор Каблешков"

Столичният общински съвет (СОС) малко изненадващо одобри доклада, с който се позволява завършването на бул. "Тодор Каблешков" . Той се внася за втори път за гласуване, като ресорната комисия по архитектура даде отрицателно становище по казуса. Според несъгласните със заложените изменения в подробния устройствен план, които ще позволят да се..

публикувано на 24.07.25 в 15:18

В нов комикс Цвета Петрова разкрива коя е вещицата Мара

"Вещицата Мара и Проклятието на Абоминус" е първият издаден комикс на илюстраторката Цвета Петрова и ни разказва една история за приятелство, приключения, семейство, и какво става, когато нещата се объркат. "Мара всъщност е базирана на моя приятелка, която се казва Мара и даже и визуално наподобява нея. Този герой е създаден преди доста време, преди..

публикувано на 24.07.25 в 13:20
Нера Бойкова

Нера Бойкова навлиза в киното като режисьор и сценарист

В предаването "Добър вечер, София" гостува младият, драматург и сценарист – Нера Бойкова , която завършва специалност “Кино и телевизия“ в Нов Български университет и вече работи  в няколко кино и телевизионни продукции. Нера Бойкова разказа как творческия път който избира я превръща в човек на изкуството, решавайки да се реализира на..

публикувано на 24.07.25 в 12:56

Инж. Георги Кордов: Всички елементи в една сграда са носещи

Какво е състоянието на сградния фонд в столицата от гледна точка на безопасността при земетресение, обяснява в БНР- Радио София инж. Георги Кордов . “Считам, че едропанелните жилищни сгради са добри сгради от конструктивна гледна точка. За времето, когато са проектирани и построени, са спазвани абсолютно всички нормативни документи. Мога да кажа дори,..

публикувано на 24.07.25 в 12:12