Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тема от Щатите:

Напрежение между изпълнителната и съдебната власт в САЩ заради затворник в Ел Салвадор по погрешка

Протестиращи пред посолството на Салвадор във Вашингтон с искане Килмар Абрего Гарсия да бъде върнат обратно в САЩ
Снимка: БТА / АП

Апелативен съдебен състав в САЩ определи като “шокиращо” твърдението на официални лица, че не могат да направят нищо по въпроса с освобождаването на мъж, който по думите на администрацията по грешка е бил пратен в затвор в Ел Салвадор. Критиката бе по време на решение по молба на администрацията да се суспендира друго решение, което изисква показания под клетва по случая. Това е признак на ескалация между изпълнителната и съдебната власт.

Става дума за Килмар Абрего Гарсия - жител на щата Мериленд, който в нарушение на съдебно решение от 2019-а бе депортиран в затвор в Ел Салвадор. Водят се съдебни битки, дори миналата седмица Върховният съд реши, че администрацията трябва да подпомогне връщането на мъжа и да осигури процес, какъвто би имало, ако мъжът не е бил неправилно изпратен в Ел Салвадор. Имаше и съдебна заповед представители на администрацията да се явят под клетва и да кажат какво се прави в изпълнение на решението на Върховния съд. Администрацията поиска на тази заповед да се постави пауза, но това бе отхвърлено. За апелативния съдебен състав това искане е "необичайно и прибързано".

В решението също бе казано "Правителството стои зад това, да има право да събира жители на тази страна в чуждестранни затвори без да има надлежен процес, който е основата на нашия конституционен ред".

Администрацията казва, че нищо не може да направи по случая, защото Абрего Гарсия вече е в чужбина и че съдебната власт няма правомощия да нарежда на президента да извършва действия в международен план. В същото време те тълкуват решението на Върховния съд като такова, което изисква единствено да се позволи на мъжа да бъде допуснат в Щатите, ако е освободен от правителството на Ел Салвадор, а не че трябва да предприемат стъпки да окуражат освобождаването му от затвора. От администрацията също твърдят, че мъжът е член на криминална група, но според защитата няма доказателства по това обвинение.

По темата се включват и законодатели-демократи като един от тях сенаторът от Мериленд Крис ван Холън пътува до Ел Салвадор в търсене на изход. Вчера стана ясно, че той се е видял с мъжа като днес се очаква повече информация за тази среща.

Иначе президентът на Ел Салвадор тази седмица гостува в Белия дом и бе категоричен, че няма как да позволи "терорист" да влезе отново в Америка. Обсъждат се и варианти Абрего Гарсия просто да бъде пуснат от затвора без да има гаранции, че ще може да се върне в САЩ. 

Изходът от този сблъсък между съдебната и изпълнителната власт се следи внимателно още повече след като Тръмп посочи, че е отворен за идеята да изпраща американски граждани в мега затвора в Ел Салвадор, ако са извършили криминални деяния с насилие. Президентът обаче не каза дали преди изпращането ще има надлежен съдебен процес. 

По тази и други теми от седмицата в САЩ чуйте подробности в звуковия файл.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Белстойнев

Историята оживява - Георги Белстойнев

Георги Белстойнев, освен самоковски художник, е първият уредник на музея на Димчо Дебелянов в Копривщица. С помощта на уредника на самоковския музей Любомир Николов. Слушаме Елена Белстойнова, дъщеря на художника: "Той рисува своите чувства към обикновения човек. Не знам да е правил опити в модерните течения. Остана верен на красивото в природата и у..

публикувано на 29.11.25 в 15:00

Адресите на любовта - Александър Батенберг

Българка ражда на княз Александър Батенберг три двойки близнаци за 7 години Образован, строен, мъжествен, много красив, с бадемови весели очи, с тънки вежди, бяло лице с алени бузи и черни засукани мустачки, 22-годишният княз Александър Батенберг веднага прави много силно впечатление на всички, които се стичат да го посрещат на българска земя...

публикувано на 29.11.25 в 14:00

Облачно с валежи от дъжд над по-голямата част от страната

През следващото денонощие ще се задържи облачно. Почти в цялата страна ще вали дъжд, съобщиха от НИМХ. Обилни и продължителни ще са валежите в западните, южните и централните части от страната. На места и в Източна България ще вали дъжд, придружен с гръмотевици. В повечето райони ще духа умерен източен вятър. Минималните температури ще бъдат между 4° и..

публикувано на 28.11.25 в 06:35
Доц. Иво Инджов

"Форум", 27.11.25: Протестът беше масов, емоционален, успешен

В деня на представянето на книгата "Литературната журналистика в България" , във "Форум" като коментатор гостува един от авторите в изданието – политологът доц. Иво Инджов . Водещият Лъчезар Христов предложи темите, а доц. Инджов прие и разсъждава по: Блокада на парламента и кратки сблъсъци с полицията. Хиляди протестираха срещу Бюджет..

публикувано на 27.11.25 в 18:25

От "Софийска вода" очакват 95% изпълнение на инвестиционната си програма за 2025 г.

Актуалната ситуация във ВиК сектора; приоритетите за следващия бизнес план на "Софийска вода", планираните инвестиции с акцент върху развитието на проекта за мини ВЕЦ-ове в столицата и как въвеждането на еврото в България ще се отрази на клиентите – тези теми бяха дискутирани в годишната среща разговор с мениджмънта на компанията...

публикувано на 27.11.25 в 16:47

Обществото се тревожи от насилието над/сред деца, но не подкрепя достатъчно

"Нашите деца, нашата отговорност: (не)поправимото в очакване на работещи решения." Под този наслов фондация "Лъчезар Цоцорков" представи данни от национално представително проучване за нагласите на българите към насилието над и сред децата . Целта на инициативата е провеждане на дългосрочна информационна кампания, посветена на преодоляването..

публикувано на 27.11.25 в 15:35
Проф. Любомир Стойков с наградата

Академията за мода в трескава подготовка за годишните награди "Златна игла"

На 1 декември Академията за мода ще връчи годишните си награди "Златна игла", с които отличава най-добрите български дизайнери и модни творци, както и най-добрите постижения на световни имена в лайфстайла и модния бизнес. “Естествено, че вълненията (за гала вечерта) продължават. Те няма да спрат и след като мине кулминацията по награждаването, тъй..

публикувано на 27.11.25 в 14:54