Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учени очакват до 15 г. да променят света с евтина, неизчерпаема, напълно чиста енергия

Студенти от СУ "Св. Климент Охридски" ще стимулират креативността си с авангардна платформа

Снимки: FFC

Бъдещето на ядрената енергия, образованието и изкуствения интелект обсъдиха експерти от ЦЕРН и Силициевата долина на специален форум в София (Fusion Future Conference - FFC).

Учени, бизнес лидери и представители на институциите дискутираха ключовата роля на ядрения синтез в глобалната енергийна трансформация и възможностите за развитие пред българските студенти.

Събитието се проведе в институт GATE – първият център за върхови постижения за големи данни и изкуствен интелект в Източна Европа.

Беше представена Alpha-E – авангардна платформа за образование и изследвания в областта на ядрената енергетика, базирана на сливането на леки ядра и разработена в Силициевата долина, съвместно с Оксфордския университет и MIT.


В продължение на една година студентите във Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" ще имат възможност да работят с платформата, анализирайки реакции на синтез, разработвайки физични модели и прилагайки AI алгоритми за оптимизация и прогнозиране. Как работи платформата демонстрира Искрен Ванков – ученик на Теодосий Теодосиев – Тео, част от висшия мениджмънт на една от високотехнологичните компаниите в Силициевата долина.

"Важно е да видим какво можем да направим заедно в тази област. Имам предвид различни изследователски институти, включително и със Софийския университет. Да достигнем до интересни резултати заедно", отбеляза пред БНР-Радио София Искрен Ванков. И обясни, че платформата, с която ще работят българските студенти, е компактен акселератор, машина, която може да създаде различни видове термоядрен синтез с цел изследователска и научна дейност. Освен това учени очакват тази машина да бъде създател на данни за изкуствени интелекти.

Съществуват два основни подхода за получаване не енергия с термоядрен синтез. Светът би се променил, а човечеството може много да спечели, ако учените достигнат до желаната цел - тогава енергията ще бъде не само евтина и неизчерпаема, а и напълно чиста, подчерта Ванков.

Повечето изследователи докладват, че първите прототипи за хората, не в лабораториите, ще се появят в десетилетието след 2030 година.

Чуйте разговора на Катя Василева.
По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Теодор Траянов и Вера Балабанова

Адресите на любовта – Теодор Траянов и Вера Балабанова

Преводачката и журналистка Вера Балабанова е последната жена в живота на поета-символист Теодор Траянов. Тя остава с него до кончината му, въпреки че той редовно я води на гроба на голямата си любов, актрисата Дора Дюстабанова, и казва че иска да бъде положен до нея. Писателят признава пред своята Вера: „Не съм носил добро на жените, не съм…“..

публикувано на 11.10.25 в 14:00
Участниците - на финала

Историята на радиото оживява — 90 години БНР

От двора на БНР търсим 10 градски съкровища в интерактивната градска игра. Трудни ли са местата, които трябва да бъдат открити? С нас е и водещата в "Легендите на София" Магдалена Гигова. Нейна е идеята участниците да си включат крачкомерите и да не тичат, за да не се объркат с участниците в маратона.

публикувано на 11.10.25 в 09:54

Пътешествия в музиката на Средиземноморието

Отличителна черта на най-стария музикален фестивал у нас – „Варненско лято“ е международния симпозиум , който за шеста поредна година събира изтъкнати европейски музиколози в морската ни столица със специално подготвени доклади. Досегашният път на темите, провокирали създаването на доклади минава през теми като „ Творческият процес през погледа..

публикувано на 11.10.25 в 09:00
Ларгото и сградата на Народното събрание

"Форум", 10.10.25: Политически обзор на седмицата

В последния работен ден от седмицата, темите от деня в предаването "Форум“ коментираха политическият анализатор и преподавател в НБУ Любомир Стефанов и Пламен Димитров от Българското геополитичиско дружество. Заедно с водещия Лъчезар Христов, се спряха на следните теми: - Политически обзор на седмицата - кризата с боклука и последствията след..

публикувано на 10.10.25 в 20:42

Започва машинно изкърпване на най-компрометираните участъци на пътя Вакарел - Белица

Преди седмица жителите на Белица излязоха на протест заради състоянието на пътищата в района. Пътната отсечка с дължина над 63 км свързва Софийска с Пазарджишка област, като е и най-пряката връзка между столицата и град Панагюрище. Освен това пътят свързва няколко села в района с по-големите населени места. По думите на шофьори и живеещи..

публикувано на 10.10.25 в 19:51
Владимир Явашев, кметицата на Париж Ан Идалго и визуалният артист JR

Кристо и Жан-Клод, които остават завинаги част от Париж

Няколко изложби, посветени на живота и изкуството, което създават Жан-Клод и Кристо Явашев, привличат почитателите им в различни градове - едната изложба е в Париж, друга предстои да бъде открита в София, както и една изложба в Габрово. Освен това наскоро Париж кръсти нов площад на името на артистите Кристо и Жан-Клод. Площадът се намира в..

публикувано на 10.10.25 в 19:17

Сигнали заливат социалните мрежи за лошото състояние на пътя Горна Малина-Смолско

Сигнали в социалните мрежи предизвикаха дискусия относно състоянието на третокласния републикански път Горна Малина-Смолско. Дължината му е почти 33 км, като свързва населените места Горна Малина-Белопопци-Байлово и Смолско, всички от които попадат в Софийската област. В най-компрометираните участъци пътят е в окаяно състояние, осеян с дупки,..

публикувано на 10.10.25 в 18:44