Министерството на здравеопазването, в партньорство с УНИЦЕФ, създаде пакет от специализирани книжки за имунизациите и отглеждането на бебето през първата година от живота му.
Изданията са своеобразен наръчник в помощ на родителя и ще бъдат разпространявани безплатно във всички родилни отделения на страната, посредством регионалните здравни инспекции.
Първата книжка е "Помощник за родители за детските имунизации". В нея подробно са описани заболяванията, от които ваксините защитават; кои са задължителните и препоръчителни имунизации; как действат ваксините и безопасни ли са.
Втората книжка "Добре дошло, Бебе" ще получават родителите на всяко новородено дете. Книжката съдържа насоки за пълноценна грижа през първата година от развитието на детето.
В наръчника са описани уменията на бебето, които се очакват към определена възраст и се дават съвети за стимулиране на растежа и развитието му.
Пакетът включва и ваксинационен календар, в който родителите да отбелязват направените имунизации, както и дневник, за да записват постиженията и развитието на бебето.
"Когато се ражда дете, се раждат и родителите" – коментира афористично пред БНР-Радио София Надя Безева, комуникатор на УНИЦЕФ-България. – Първите месеци и години на детето са изключително важни. Позитивното взаимодействие, гушкането, общуването много допринасят за развиване на техните мозъчета. Самата аз като майка на малко дете виждам колко са заети педиатрите. Смятам, че с информацията и насоките в тях тези помощницище са много полезни за младите родители. Ако след прочитането им имат въпроси, могат да ги зададат към педиатрите при задължителните прегледи."
Дигиталните издания на книжките-помощници могат да се четат или свалят от следните линкове:
"Помощник за родители за детските имунизации"
Чуйте разговора на Гергана Пейкова.
Елисавета Станчева, изкуствовед, за дискусията „На ръба“, в която композиторът Петър Керкелов разказва за създаването на новата си пиеса. Какво се случва, когато музиката премине отвъд познатото и експериментира с нови форми, звуци и идеи? Как се изгражда музикална драматургия, която преплита класическо звучене с електронни елементи? Среща-дискусия..
Музикалният спектакъл „Три тенора…и още нещо“ на Камерна опера Благоевград с диригент Георги Еленков ще гостува в София на 23 май на сцената на театър „Сълза и смях“. По този повод ни гостуват двама от участващите трима тенори – Михаил Михайлов и Юрий Николов: "Винаги е удоволствието като трима тенора, които са и приятели, са заедно на сцена...
Мария Карагьозова ни представя Фестивала на училищните и младежките оркестри, организиран от Асоциацията на фестивалите в България и финансирани от Национален фонд Култура: "Оркестрите загубиха част от структурата си по време на пандемията. Фестивалът насърчава отново децата в тези оркестри. Той е трибуна на музиканти-любители. Не съревнование..
Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век? Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..
Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..
Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..