"Синя София" ще предложи на сесията на СОС на 24 април обединение около дясно управление на столицата.
Това каза пред БНР Иван Сотиров, общински съветник от "Синя София", член на Комисията по строителство, архитектура и градоустройство в Столичния общински съвет (СОС).
"За година и половина нямаме нито едно стратегическо решение, което да е прието от СОС. Кметът Васил Терзиев още не е внесъл структура, нещо, което трябваше да направи още първите месеци след встъпването си като кмет. Работи се на парче, няма никаква визия, а пред града има много сериозни проблеми", подчерта той.
Според него партиите, които са дошли на власт в София (ПП-ДБ-СС) в името на това да променят модела на управление на столицата, искат да управляват по гербаджийски, но без ГЕРБ:
"Дори възпроизвеждат всички лоши практики на управлението на ГЕРБ, но по един много по-некомпетентен начин".
Той посочи, че в СОС непрекъснато има битки между ГЕРБ и ПП-ДБ-СС за това кой да кадрува в общинските фирми:
"При този сложен Общински съвет доброто решение за софиянци, а това трябва да е водещото за нас, е да се определят ясни приоритети и тогава ще се структурира СОС. Иначе разправиите не водят до нищо добро за града".
Иван Сотиров определи като абсурдно решение на кмета Терзиев избора на Богдана Панайотова за главен архитект на София:
"Тази кандидатура обедини срещу себе си всички фракции в СОС, защото тя, през периода, в който изпълняваше длъжността, създаде сериозно недоверие към себе си, протежираше откровено незаконосъобразни строителни дейности в града. Нещо, за което и аз съм я сезирал - за незаконното строителство срещу Народния театър. Без нито един строителен документ там собствениците на терена построиха голямо заведение. Единствено Инспекторатът към министерството на културата предприе действия срещу това незаконно строителство".
Ще предложим цялостна визия, зави общинският съветник от "Синя София":
"Трябва да инициираме промени в законодателството, да се премахнат всички вратички, които създават много сериозни корупционни практики. Идва един гл. архитект и придвижва преписки, които са държани няколко години на трупчета, а спира други процедури, които бяха на финала. Тази субективна възможност за преценка на администрацията създава тези корупционни предпоставки, срещу които всички се борим".
Интервюто с Иван Сотиров можете да чуете тук.
Столичната община кандидатства за изграждане на канализация в осем района. Общата стойност на инвестицията надхвърля 224 млн. лв., от които безвъзмездната финансова помощ е до 100 млн. лева. Съфинансирането от Столичната община ще бъде над 36 млн. лв. и допълнително около 89 млн. лв., свързани с дейности, които Общината ще инвестира в обновяване..
В България пристигна четвъртият хеликоптер, предназначен за спешна медицинска помощ по въздуха, съобщиха от здравното министерство. От там уточняват, че новата въздушна линейка вече се намира в хангара на Висшето военновъздушно училище "Георги Бенковски" в Долна Митрополия, откъдето ще обслужва региона след завършване на съответните..
8 тона отпадъци разчистиха служители на Столичната община и доброволци в съместна акция, която е част от мобилизацията за възстановяване на нормалния ритъм на сметопочистване в "Люлин" и "Красно село". Почистването има за цел и да прекъсне установените нерегламентирани практики за изхвърляне на отпадъци и прехвърлянето им от района към други..
Министерството на труда и социалната политика чрез Агенцията за социално подпомагане е отпуснало еднократна помощ от 300 лв. на близо 234 000 деца от първи, втори, трети, четвърти и осми клас. Финансовата подкрепа се изплаща на два транша по 150 лв. Първата половина се получава след кандидатстването, а втората – в началото на втория срок, при..
В петък, събота и неделя ще се променя организацията на движение в участъците в ремонт на АМ “Тракия“ и АМ “Хемус“. За повишаване на безопасността при интензивния трафик може да се шофира и в аварийната лента. Целта е да се улесни пътуването в края на седмицата, когато много хора тръгват на път. Апелът към шофьорите е да карат внимателно, да спазват..
На 18.10.2025 г. (събота), от 10.00 часа, във Военномедицинска академия ще се проведе тържествен акт по присвояване на първо офицерско звание на курсантите от Випуск-2025 "Сливнишко-Драгомански"- специализация "Медицинско осигуряване на Въоръжените сили" на Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“. В звание „лейтенант“ ще бъдат..
Данните за градската мобилност в София вече са отворени и информацията, която движи града, вече е достъпна за всички, съобщи кметът Васил Терзиев във Фейсбук. Това означава, че приложения и сайтове ще могат в реално време да показват къде се намират автобусите, трамваите и тролеите, кога пристигат, кои са най-бързите маршрути. В рамките..