Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 24 април от 11:00 ч. в Гьоте-институт

Дискусия за културата, местната власт и взаимодействията в сектора

Снимка: Гьоте-институт

Фабриката за идеи, Обсерваторията по икономика на културата, Българската музикална асоциация и Креатех България организират кръгла маса на тема "Културата, изкуствата, културните и творчески индустрии – важен фактор за развитието на регионите и ролята на общинските власти в извеждането им като приоритет на местните политики".

Домакин е Гьоте-институт България, а началото е в 11:00 часа на 24 април.

"Повече от 10 години България си няма стратегия в областта на културата. Липсата на достатъчно данни от резултатите ни лишаваше от език, с който да свържем сектора с политиките. А сектора е и парцелиран, разнолик и е труден за обединяване. Някои вече известни информации са доста стряскащи – например, че за последните 2 години 70% от българите не са посетили нито едно културно събитие.

Не усещаме Министерството на културата (МК)да защитава интересите на хората и организациите от сектора пред Министерството но финансите.

В дискусията се опитваме да привлечем различните играчи и партньори", съобщи пред БНР-Радио София Янина Танева от Фабрика за идеи.

По думите ѝ, МК разполага с данните от социологическо проучване, но след като бъде направен анализ от бранша, и той ще бъде предоставен на ведомството.

Янина Танева / Снимка: Христина Иванова

  • За радост през последната година у нас се установява увеличение в потреблението в областта на книгите и на киното. Обаче има оттегляне на младите хора от участие в културни събития.

"Публичните финанси следва да отиват в по-голяма степен към общините, защото това е властта най-близко до гражданите. Конституцията в чл. 20 гарантира балансираното развитие на районите на страната, но в областта на културата дейностите и участието на хората в събития са концентрирани главно в големите градове", подчерта Диана Андреева-Попйорданова, директор на Обсерватория по икономика на културата.

Според нея все още няма добре изградена връзка между гражданските и академичните дискусии и институциите, които са отговорни за провеждането на културните политики.

Влошават се данните за достъпа на гражданите но култура, в резултат на неправилна политика се губят средства от европейски програми и фондове (ПВУ, например).

"Не всичко е въпрос на финанси, а понякога и на добро взаимодействие и синхронизация между субектите в културната политика", убедена е Андреева.

Чуйте разговора на Гергана Пейкова.

Ето и някои теми, свързани с регионалното измерение на изкуствата, културните и творчески индустрии, които ще бъдат засегнати в утрешната дискусия:

  • Ролята на културата като фактор за устойчиво регионално развитие едва през последните години стана част от политическия дневен ред, но все още не е направена следващата крачка - да бъдат определени цели, приоритети и инструменти относно ролята на държавата, общините, бизнеса и третия сектор при изграждането на регионални културни политики;
  • Създаване на стратегии и политики за регионално развитие на културата, изкуствата, културните и творчески индустрии – за всеки статистически район на планиране - с оглед новото райониране на Република България от 2027 г.;
  • Изграждане на връзка между културата, изкуствата, културните и творчески индустрии с туризма – приоритетен сектор на националната политика;
  • Картографиране на сценичните пространства в България и насърчаване на местна политика за тяхното развитие;
  • Създаване на регионални и общински програми за насърчаване на културните и творчески индустрии;
  • Създаване на функционираща, активна читалищна мрежа, където всяко читалище има собствен профил в обща платформа, с публикуване на информация за събития, нужди и пространства.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

"Форум", 16.05.25: "Локалите" - от безпътицата до психологически и социален проблем

В края на работната седмица коментаторите във "Форум" – политолозите Георги Киряков и Светлин Тачев, се спряха на следните теми за разсъждания и дискусия: "Локалите" "Къде са родителите! Къде са органите на реда? Къде е контролът? Този феномен, този псевдобунт е резултат от безпътица. Това не е игра, а социален и психологически проблем...

публикувано на 16.05.25 в 19:20

Най-новите данни за демографския профил на работната сила в България

В предаването "Ритъмът на столицата" поставяме акцент върху демографския профил на работната сила в България с проф. Кремена Маринова от Института за изследване на населението и човека (ИИНЧ)  при БАН. Тя разгледа  тенденциите в развитието на  5 ключови демографски параметри на работната сила  през периода 2016-2023 г. През целия период..

публикувано на 16.05.25 в 18:25
ФЖМК

ФЖМК - 50 години отговорност и развитие

Факултетът по масови комуникации и журналистика стана на 50 години и продължава да бъде символ на отговорност и развитие. “Това е една от най-старите специалности на Софийския университет. Много дълго време СУ беше единствената академична институция, която обучаваше журналисти. По-късно влезе и специалността “Връзки с обществеността”, малко след..

публикувано на 16.05.25 в 16:53
Деканът на Стопанския факултет доц. Атанас Георгиев и Катя Василева

Стопанският факултет на Софийския университет празнува 35-годишнина

Стопанският факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" отбелязва 35 години от своето възстановяване. Днес той е сред утвърдените и признати бизнес училища на световната карта, водещо учебно заведение в областта на икономиката и управлението, подготвяйки поколения успешни професионалисти и лидери. "Успехите дотук са естествен..

публикувано на 16.05.25 в 16:50

Борис Христов записа "тъжна" песен по желание на сина му

Младият певец Борис Христов гостува в “Добър вечер, София“ и представи  своя нов сингъл "Day By Day" . "Една вечер, преди повече от година и половина, докато заспиваше, синът ми ме помоли да му изпея приспивна песен . Желанието му беше тя да бъде тъжна. Попитах  какво означава тъжна песен , отговори песен на която хората плачат ",..

публикувано на 16.05.25 в 16:24

J.Pank се завръща в играта в ДОМ

След кратка пауза, която звучи по-скоро като натрупване на напрежение, идеи и сурова енергия, J. PANK /Йордан Панков/ се завръща с новата изложба „Back in Game”, която заявява ярко присъствие.  Изложбата представя едно състояние на духа, визуален вик и артистичен рефлекс към едно време, което не търпи застой и спокойствие. С типичната за художника..

публикувано на 16.05.25 в 15:53
Снимка: БГНЕС, UAE Presidential court

Седмицата в САЩ: Тръмп в Близкия Изток, бежанци от Южна Африка и процесът срещу Диди

В Истанбул (Турция) започнаха разговори за мир между Украйна и Русия като Щатите заявиха, че нямат високи очаквания от срещите. За Вашингтон пробив би могъл да има само ако президентът Тръмп и руския му колега Владимир Путин се срещнат. В Истанбул са първите преки разговори между Украйна и Русия от 2022-ра година насам. Те се случват след..

публикувано на 16.05.25 в 15:50