Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

До 1 юни 2025 г., в Националната галерия "Двореца"

Свободата като изконно човешко право във фотографската изложба "На тяхно място" на Владимир Карамазов

Снимка: Владимир Карамазов

Свободата като изконно човешко право изследва Владимир Карамазов във фотографската си изложба "На тяхно място".

В 81 фотографии той е заснел осъдени на лишаване от свобода лица, които изтърпяват зад решетките на затвора в Белене една от най-тежките присъди – доживотен затвор без право на помилване. Изложбата включва и видео, и аудио инсталации, както и автентични предмети и обекти от затворническите килии.

Актьорът и фотограф Владимир Карамазов споделя някои от личните истории на тези хора, показва моменти от ежедневието им като успява да пренесе зрителите в атмосферата на едно различно човешко съществуване.


Пред Радио София Владимир Карамазов разкри, че актьорската професия много му е помогнала в идеята и интереса към темата.

"Когато влязох в Академията, едно от нещата, на които ни учат там, е да наблюдаваме и да си отправяме вниманието към хора, които са интересни личности, които имат история и които са рошавите гарги на нашето общество. Да ги наблюдаваме и след това да се опитваме да ги пресъздаваме в ролите си. Това продължи дълго време и като си малък, съзнанието ти започва да работи натам. Винаги съм искал да видя какво е в един затвор, какво се случва там, какви са хората вътре, как говорят, как гледат“, казва актьорът.

Признава, че когато започва да снима през 2019 г., си дава време да напредне във фотографията. Когато това се случва, знае, че именно животът на хората в затвора ще бъде първият голям проект, който ще реализира.

"Зло има и винаги ще има, така е създаден светът. Въпросът е, че в последно време ние станахме доста нетолерантни към всичко. Прекалено лесно осъждаме, прекалено лесно взимаме страна, всичко стана прекалено елементарно. Този проект не беше замислен да се показва на публиката. Тръгнах да го правя за себе си и за лишените от свобода хора. Идеята беше аз да ги заснема и след това да им покажа възможно най-добрата страна от тях самите. Да се погледнат за първи път по един различен начин – на добри хора, защото във всеки един от нас има добро и лошо, във тях – също“, споделя Владимир Карамазов.


Изборът на заглавие на изложбата "На тяхно място" идва спонтанно, тъй като в нея има много теми, над които човек да се замисли.

"Хората, които осъждат толкова лесно не се замислят, че всеки един от нас може да бъде на тяхно място, всеки може да се озове в затвора. В затвора в Белене има около 320 човека, аз знам историите на 200 от тях. Това е една изключително голяма палитра от истории, различни една от друга. Когато аз опознах тези истории си казах – благодаря на живота“, посочи актьорът и фотограф.

Проектът продължава една година, в която Карамазов всеки месец, в рамките на около седмица, всеки ден – от сутрин до вечер, е в затвора. Признава, че целта му не е била просто да фотографира хората там, а да навлезе дълбоко в душите им.

"Там някъде, в тези истории, аз започнах да разбирам колко е крехко едно детство и какви неща биха могли да се случат в едно детство и след това те да предопределят фаталния изход за този човек – да извърши голямо престъпление", разкри той.


Освен изложбата, Владимир Карамазов планира и съпътстваща програма, в центъра на която са образователни програми и ателиета. В тях ще вземат участие социолози, педагози, журналисти, експерти от Министерството на правосъдието и изкуствоведи от Националната галерия, както и самият актьор-фотограф. Основната тема на тези събития ще бъде превенцията на рисковете от насилие в учебните заведения и обществената среда.

Изложбата "На тяхно място" може да бъде видяна до 1 юни 2025 г., в Националната галерия "Двореца".

Подробности можете да чуете в звуковия файл.


Снимки: Владимир Карамазов
По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Обявиха конкурс за визуални арт инсталации, свързани с опазването на софийските реки

В столицата ще се проведе конкурс за създаване на визуални арт инсталации, свързани с опазването на софийските реки, тяхното минало и възможното им бъдеще като пространства за среща между природа и култура. Инициативата се организира от фондация "Колективът“. Поканата е част от подготовката за шестото издание на фестивала "Реките на София“ , който..

публикувано на 23.04.25 в 19:21
Председателят на БСК Добри Митрев

Българската стопанска камара отбелязва 45 години от своето учредяване

През 2025 година Българската стопанска камара отбелязва 45 години от своето учредяване.  “Към днешна дата над 22 хил. български компании членуват в БСК. Над 120 браншови организации, регионални структури в цялата страна, БАН, и др. 45 години е един доста дълъг период, в който една организация има възможност да покаже това, което може. Какъв е..

публикувано на 23.04.25 в 19:05

Специалистите по здравни грижи искат да станат пълноправен партньор на НЗОК

Специалистите по здравни грижи да станат пълноправен договорен партньор на здравната каса, като бъде въведен и стандарт за такива дейности, които да гарантират качество на услугите. За това настояват от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ), които искат спешни промени в Националния рамков договор и Закона за..

публикувано на 23.04.25 в 18:39

"Форум", 23.04.25: България изостава с прилагането на европейското цифрово законодателство

Коментатори във "Форум" тази седмица са юристът Мими Шишкова и експертът от "Екипът на София" Жоро Пенчев. Заедно с водещата Елена Пъневска, обсъдиха различни теми, сред които и: Докладът на БХК -   цифровите права;  България изостава с прилагането на европейското цифрово законодателство, по-конкретно Акта за цифровите услуги, Акта за свободата..

публикувано на 23.04.25 в 18:20

Иновативните училища обменят опит и добри практики

Какво означава “Иновативно училище“ и как учениците в едно такова училище обменят опит и добри практики със свои връстници от други училища? Столичното 6-о ОУ “Граф Игнатиев“, е иновативно училище, което участва  в Националната програма „Иновации в действие“ в екип с още четири училища от София, Враца, Стара Загора и дори Прага. Повече разказаха..

публикувано на 23.04.25 в 17:16

Над 2 млн. лв. за компенсации на семейства, чиито деца не са приети в градини и училища

Малко над 2 милиона лева отпусна правителството на четири общини, за да се платят компенсации на семействата с деца от 3-годишна възраст до приемането им първи клас заради липсата на места за тях в общинските и държавните детски градини и училища. Средствата са за месеците януари и февруари и са за 1 щ977 деца от Столичната община, 51 от община..

публикувано на 23.04.25 в 17:06
Юлиян Петров, синдикат Образование към КТ

Децата с дефицити може да повтарят първи клас

От много години коментираме началния етап в българското образование и установихме, че преминаването на бърза скорост от 1. до 4. клас и с едно лишено от смисъл външно оценяване, не е най-доброто структуриране на образованието в този етап. Имали сме много предложения от цялата страна и затова решихме да направим последното проучване. Водещото тук е..

публикувано на 23.04.25 в 16:56