Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Андрей Звягинцев идва в София за панорама с неговите филми

Ще връчи награда на български творци и ще представи книга със сценарии

Звягинцев (със синия пуловер) по време на снимките на филма „Нелюбов“
Снимка: Сп. „Кино“

Световноизвестният руски режисьор Андрей Звягинцев за първи път ще гостува в България през май, когато в Дома на киното ще бъде представена пълна панорама на неговото творчество с прожекции на петте му пълнометражни филма.

Кулминацията на събитието ще бъде специалната среща със самия Звягинцев. Зрителите ще имат уникалната възможност да се срещнат с него на живо, да чуят разказите му за киното и да зададат своите въпроси.

На 15 май в Народния театър "Иван Вазов" режисьорът ще връчи Голямата награда на Националния фестивал на българското кино "Васил Гендов", а на следващия ден ще бъде представена книга с негови сценарии, съобщи пред БНР-Радио София театралният режисьор Теодора Лилян, на която дължим гостуването.

  • Андрей Звягинцев е една от най-значимите фигури в съвременното кино, носител на множество престижни отличия, между които "Златен лъв" от Венеция, награди от фестивала в Кан, "Златен глобус", "Сезар", две номинации за "Оскар" и две номинации за БАФТА. Неговите творби предизвикват дълбоки размисли и остават в съзнанието на зрителите дълго след финалните надписи.
    Роден е на 6 февруари 1964 г. в Новосибирск, където получава образование за актьор. От 1986 г. се премества в Москва, където следва в Руската академия за театрални изкуства. До 2000 г. е и актьор в киното и театъра.
    След началото на руската инвазия в Украйна през 2022 г. той напуска страната и открито се противопоставя на политиката на Путин. Понастоящем живее във Франция.
Теодора Лилян / Снимка: Гергана Пейкова

"След "Левиатан" го следя отблизо. Гледах "Завръщане", който му е дебют, но ме разтърси", отбеляза Лилян. Театралният ѝ екип е отчасти руски и чрез негов член се е свързала с режисьора.

"Общуваме по телефона от септември. Много се зарадва на поканата и панорамата. Такива кинопанорами с негови филми е имало само в Ню Йорк и в Париж. Дори руснаци ме разпитват за предстоящата панорама.

Още не сме говорили за българско кино, това предстои тепърва", съобщи още българската режисьорка.

Лилян е превела от руски сборник на Звягинцев с 3 авторски сценарии и 2 преработки. Книгата ще бъде представена в ЛК "Перото" на 16 май с участието на руския режисьор и Димитър Стоянович.

След последната прожекция в панорамата в Дома на киното ще има разговор на публиката с режисьора на филмите.

Програмата включва:

  • 13 май, 19:00 – "Завръщане"
  • 14 май, 19:00 – "Изгнание"
  • 15 май, 19:00 – "Елена"
  • 16 май, 19:00 – "Левиатан"
  • 17 май, 18:00 – "Нелюбов"

Предвижда се и мастър клас на Звягинцев със студенти от НАТФИЗ и НБУ.

Чуйте разговора на Гергана Пейкова.

  • Теодора Лилян е родена в Благоевград в семейството на танцьори от Ансамбъл "Пирин". Завършва езикова гимназия, учи философия в Софийския университет и фотография в НАТФИЗ. През 2022 година завършва Руския държавен институт за театрално изкуство в Санкт Петербург. Все още е ново име като режисьор в театралните среди, но вече е известна с постановките "Русалка" на Пушкин в Народния театър "Иван Вазов" и "Госпожица Юлия" по текст на Аугуст Стриндберг (Плевенския театър).
По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Метрото продължава да работи с допълнителни влакове по всички линии

Метрото продължава да работи и на 19 май 2025 г., съобщиха от пресцентъра на столичния “Метрополитен”. В понеделник, 19 май т. г, ще продължат движението си допълнителни влакове по линии 1,2 и 4, както и допълнителни мотриси по линия 3. Остават в сила и намалените интервали на движение на влаковете по всички линии на метрото. Общинското дружество няма..

публикувано на 19.05.25 в 09:17
Южният парк в София

Всички паркове и градини в София вече са обработени срещу кърлежи

“Стараем се да използваме възможно най-съвременните подходи. Тази година Столичната регионална здравна инспекция ни даде своите предписания за започване на обработките на зелени площи възможно най-рано, тъй като времето за втора поредна година е сравнително по-топло в сравнение с други години. Всички обработки срещу ларви на комари, кърлежи и гризачи..

публикувано на 19.05.25 в 09:03
Елисавета Станчева

Да намерим времето на нашата свобода

Елисавета Станчева, изкуствовед, за дискусията „На ръба“, в която композиторът Петър Керкелов разказва за създаването на новата си пиеса. Какво се случва, когато музиката премине отвъд познатото и експериментира с нови форми, звуци и идеи? Как се изгражда музикална драматургия, която преплита класическо звучене с електронни елементи? Среща-дискусия..

публикувано на 18.05.25 в 11:49
Три тенора…и още нещо с Михаил Михайлов и Юрий Николов

Три тенора…и още нещо: "непрекъснато си помагаме и предизвикваме!"

Музикалният спектакъл „Три тенора…и още нещо“ на Камерна опера Благоевград с диригент Георги Еленков ще гостува в София на 23 май на сцената на театър „Сълза и смях“. По този повод ни гостуват двама от участващите трима тенори – Михаил Михайлов и Юрий Николов: "Винаги е удоволствието като трима тенора, които са и приятели, са заедно на сцена...

публикувано на 18.05.25 в 11:07

Като засвири оркестър в града, значи идва празник

Мария Карагьозова ни представя Фестивала на училищните и младежките оркестри, организиран от Асоциацията на фестивалите в България и финансирани от Национален фонд Култура: "Оркестрите загубиха част от структурата си по време на пандемията. Фестивалът насърчава отново децата в тези оркестри. Той е трибуна на музиканти-любители. Не съревнование..

публикувано на 18.05.25 в 10:21

Софийски разкази - арх. Пенчо Койчев и Съдебната палата

Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век?  Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..

публикувано на 17.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..

публикувано на 17.05.25 в 15:00