Възпоменателен знак в памет на проф. Вера Ганчева ще бъде открит на 28.април, пред дома на изтъкнатата наша преводачка и университетски преподавател, на столичната ул. "Оборище" 1.
Проф. Вера Ганчева е литературен изследовател, критик, есеист, преводач, университетски преподавател, издател и дарител на фонда. С поставянето на паметна плоча пред дома ѝ НДФ “13 века България“ не само отбелязва 82 години от рождението на интелектуалката, за която културата на България бе мисията на живота, но и отдава заслужена почит към личността ѝ, отбелязват от фонда.
Бисера Йосифова - изпълнителен директор на Национален дарителски фонд "13 века България", разказа повече в предаването “Радиокафе“.
Тя уточни, че идеята се заражда по време на предходното ръководство на НДФ “13 века България“, по простата причина, че проф. Вера Ганчева е един от най-големите дарители на фонда.
“Ще започна с обяснението защо чак сега, пет години след кончината ѝ става това. Не успяхме да почетем и нейната 80-годишнина през 2023 година. Този възпоменателен знак е най-малкото, което може да се направи от хората, които все още мислят за културата и имат памет.
Тук не става въпрос за пари. Много отдавна, преди повече от 5 години се започна тази офанзива от наша страна - всичко е платено от Фонда и проекта на паметната плоча, която ще бъде сложена и открита на 28 април, понеделник, но чисто административно, много бавно текат нещата в Общинския съвет на Столичната община“, отбеляза Бисера Йосифова.
Тя подчерта приноса на Вера Ганчева за навлизането на скандинавската литература у нас, в преводите ѝ от нейната ранна младост.
“Както и с превода на "Пипи дългото чорапче“ и "Братята с лъвски сърца" на Линдгрен, тя даде на българските деца и на техните родители достъп до тази литература - колкото детска, толкова и не само, връщайки към детството родителите, даде възможност към този изключителен литературен свят на детството, по своему скандинавски, самата тя поразена от злочеста съдба бе изгубила възможността, бе изгубила своето дете“, каза още Йосифова.
На церемонията по откриването на паметния знак са поканени широк диапазон културни деятели, представители на катедра “Скандинавистика“ към Софийския университет “Св. Климент Охридски“, от Съюза на преводачите, столичният кмет Васил Терзиев, представители на Министерството на културата и други.
Още за личността и приноса на проф. Вера Ганчева за българката литература и култура чуйте в разговора на Гергана Пейкова.
Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: - ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата - Тръмп блокира възможността..
Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..
Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..
Сериозно разминаване между желанията за професионална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда, отчитат от една от големите компании в областта на HR решенията. Наблюденията са направени сред над 300 български и международни компании от различни сектори. През последните години сред най-желаните..
Тържествено събрание по повод 24 май се проведе през днешния ден в Българската академия на науките. Заместник-председателят на БАН проф. Емануел Мутафов откри празника в зала “Проф. Марин Дринов“ с откъс на старобългарски език от “За буквите“ на Черноризец Храбър. Председателят на Академията чл.-кор. Евелина Славчева поздрави учените и гостите за..
"Живот с нулев отпадък" – философия, която цели да се намали максимално отпадъкът, който произвеждаме. Друга свързана тема, която също набира популярност, е пазаруването на дрехи втора употреба – не само като стилен и икономичен избор, но и като сериозна алтернатива на бързата мода и нейното въздействие върху планетата. “В началото на 2017 г. се..
От БСП внасят законопроект за намаляване на лихвите на студентските кредити от 7% на 3%. В момента лихвите по кредитите са 7% – таван, който е заложен от държавата. Преди дни председателят на МО в БСП и председател на комисията по младежта и спорта в парламента Габриел Вълков заяви, че "няма как банките да печелят още повече пари на гърба на..