Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 28 април, понеделник

Възпоменателен знак в памет на Вера Ганчева ще бъде открит пред дома ѝ

Бисера Йосифова от фонд "13 века България" пред Радио София

vera_ganceva
Снимка: личен архив

Възпоменателен знак в памет на проф. Вера Ганчева ще бъде открит на 28.април, пред дома на изтъкнатата наша преводачка и университетски преподавател, на столичната ул. "Оборище" 1.

Проф. Вера Ганчева е литературен изследовател, критик, есеист, преводач, университетски преподавател, издател и дарител на фонда. С поставянето на паметна плоча пред дома ѝ НДФ “13 века България“ не само отбелязва 82 години от рождението на интелектуалката, за която културата на България бе мисията на живота, но и отдава заслужена почит към личността ѝ, отбелязват от фонда.

  • Тя е автор на шест книги с есеистика и литературна критика. В продължение на повече от четири десетилетия издава, превежда и интерпретира жалонни произведения на норвежката литература, включително творби на Хенрик Ибсен, Кнут Хамсун, Сигрид Унсет, Аксел Сандемусе, Таряй Весос, Юхан Борген, Ролф Якобсен, Огуст Стриндберг, Улаф Х. Хауге, Астрид Линдгрен, Артур Лундквист, Тумас Транстрьомер, ЛаршГюстафсон, П. У. Енквист.
    Неин е първият превод на „Пипи Дългото чорапче" през 1968 ги самата Астрид Линдгрен е била впечатлена от първото българско издание на своята книга.

Бисера Йосифова -  изпълнителен директор на Национален дарителски фонд "13 века България", разказа повече в предаването “Радиокафе“.

Тя уточни, че идеята се заражда по време на предходното ръководство на НДФ “13 века България“, по простата причина, че проф. Вера Ганчева е един от най-големите дарители на фонда.

“Ще започна с обяснението защо чак сега, пет години след кончината ѝ става това. Не успяхме да почетем и нейната 80-годишнина през 2023 година. Този възпоменателен знак е най-малкото, което може да се направи от хората, които все още мислят за културата и имат памет.

Тук не става въпрос за пари. Много отдавна, преди повече от  5 години се започна тази офанзива от наша страна - всичко е платено от Фонда и проекта на паметната плоча, която ще бъде сложена и открита на 28 април, понеделник, но чисто административно, много бавно текат нещата в Общинския съвет на Столичната община“, отбеляза Бисера Йосифова.

Тя подчерта приноса на Вера Ганчева за навлизането на скандинавската литература у нас, в преводите ѝ от нейната ранна младост.

“Както и с превода на "Пипи дългото чорапче“ и "Братята с лъвски сърца" на Линдгрен, тя даде на българските деца и на техните родители достъп до тази литература - колкото детска, толкова и не само, връщайки към детството родителите, даде възможност към този изключителен литературен свят на детството, по своему скандинавски, самата тя поразена от злочеста съдба бе изгубила възможността, бе изгубила своето дете“, каза още Йосифова.

На церемонията по откриването на паметния знак са поканени широк диапазон културни деятели, представители на катедра “Скандинавистика“ към Софийския университет “Св. Климент Охридски“, от Съюза на преводачите, столичният кмет Васил Терзиев, представители на Министерството на културата и други.

Още за личността и приноса на проф. Вера Ганчева за българката литература и култура чуйте в  разговора на Гергана Пейкова.

  • Вера Ганчева (23 февруари 1943 - 10 юни 2020) е родена в София, в семейството на културния и политически деятел Лалю Ганчев, дългогодишен посланик на България в Швеция, и журналистката Надя Ганчева - създателка на списание „Лада“. Според последната ѝ воля апартаментът ѝ става собственост на Кралската шведска академия на науките, която отказва да го получи. Съгласно волята на Вера Ганчева жестът ѝ е пренасочен към Националния дарителски фонд „13 века България“.
    През 1965 г. Вера Ганчева завършва „Славянска филология" в СУ „Св. Климент Охридски", а през 1968 г. – „История на скандинавските литератури“ в Стокхолмския университет. От 1966 до 1976 г. тя работи в БТА, където последователно е репортер в „Международна информация", редактор, заместник-главен редактор и главен редактор на седмичното списание за литература, изкуство и култура ЛИК.
По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ще забранят ли в ЕС продажба на котки и кучета в магазини за домашни любимци?

Европейският парламент прие на 19 юни з аконодателни мерки , с които се предлага забрана за продажба на кучета и котки в магазини за домашни любимци. Защо тази забрана е важна стъпка към хуманното отношение към тези животни, пред БНР-Радио София коментира Ивелина Иванова , координатор към отдел "Програми" в българския офис на..

публикувано на 01.07.25 в 16:25

Д-р Стойчо Кацаров: Ако НЗОК не е монополист, здравно неосигурените може да са по-малко

20 на сто от населението в България е с прекъснати здравноосигурителни права . Солидарният модел на задължително здравно осигуряване у нас е залегнал в Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) от 1998 г. и се осъществява чрез Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Този модел е проектиран да осигури достъп до медицинска помощ за всички..

публикувано на 01.07.25 в 15:36

Неподозираните ползи от бавното каране на автомобил в града

Елийн Офтедал е изпълнителен директор на Норвежката велосипедна асоциация, със седалище в Осло. В ефира на Радио София тя разказа, защо въвеждането на ограничение в скоростта до 30 километра в час в населените места е нейна лична кауза. “Знаем кой е най-лесният и най-евтиният начин да предизвикаме повече хора да карат колело или дори да се..

публикувано на 01.07.25 в 14:07

"Малката елфа" е новото куклено заглавие в афиша на Младежкия театър

"Малката Елфа“ е спектакъл  за приятелството, за силата на въображението и за смелостта да обичаш.  "С нежност и хумор тази театрална феерия ни напомня, че понякога най-големите чудеса се раждат именно тогава, когато вярваме истински и не се боим да отворим сърцата си за невидимото, което ни заобикаля", казват от Младежкия театър за постановаката...

публикувано на 01.07.25 в 12:53

България е част от Международната щафетна колоездачна инициатива COP30 Bike Ride

Международна конференция, свързана с климатичните промени, се провежда ежегодно в различни градове и държави.  Тази година домакин е Бразилия.  С това събитие е свързана международната щафетна колоездачта инициатива COP30 Bike Ride , която  обединява стотици колоездачи от цял свят. В рамките на шест месеца участници от Европа,..

публикувано на 01.07.25 в 12:40
Ивайло Кукурин

Кметът на "Младост": Конкретното предложение за заместник не беше съвет, а натиск

Кметът на столичния район "Младост" Ивайло Кукурин заговори за натиск - получил е "конкретно предложение" за негов заместник  без обсъждания и аргументи. Това сподели самият той с пост във Facebook. "Беше к онкретно предложение - за конкретен човек, на конкретна позиция . Без обсъждане на професионален опит, без конкурс, без реален процес на..

публикувано на 01.07.25 в 11:11

3D картата, показваща възможното застрояване в София, има нужда от помощ

3D картата, показваща възможното застрояване в столицата има нужда от доброволческа работа. Една от най-честите търсените функции на картата е да се отбележат сградите, които са вече в строеж или построени. С пускането на проекта, са използвани фотореалистични 3D карти на Google, които за съжаление показват състоянието на града преди две години...

публикувано на 01.07.25 в 10:37