Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вълко Червенков се е наслаждавал на "упадъчни" художествени произведения

Изложба с картини от неговата резиденция може да се види до 9 май в галерия "Академия" на НХА

Константин Щъркелов. Пейзаж от Пловдив, 1935 г.

Галерия "Академия" експозицията "Една непозната колекция. Творби от резиденцията на Вълко Червенков", които се показват за първи път, след полагането на специални грижи и реставрационни намеси от преподавателите и студентите на катедра "Реставрация" на Националната художествена академия (НХА).

В изложбата са включени близо десетки творби на български и чуждестранни художници, датирани от края на XIX век до средата на 50-те години на ХХ век.

Антон Митов. Бреговете на Марица, 1890 г.

"Оказва се, че изкуството, което е висяло по стените на неговата резиденция, е било от предишния на неговото управление период (преди 1944 г.) – т.нар. упадъчно, буржоазно изкуство. Няма и намек за социалистически реализъм", коментира пред БНР-Радио София Милена Балчева-Божкова, куратор на изложбата и ръководител на проекта.

  • Вълко Червенков (1900-1980) е български политик, лидер на Българската комунистическа партия от 1949 до 1954 г., министър-председател на България от 1950 до 1956 г., вицепремиер от 1956 до 1961 г.

Художествените произведения– основно живопис, са установени през 2004 г., когато от международната минна компания "Дънди Прешъс Металс" придобива рудник "Челопеч", включително и сградата на резиденцията.

През 2024 г. от компанията даряват колекцията и тя вече е част от Музейната сбирка на НХА.

Милена Балчева-Божкова / Снимка: Христина Иванова

Сред имената на авторите се срещат Антон Митов, Иван Ангелов, Константин Щъркелов, Никола Танев, Никола Кожухаров, Евтим Томов, Невена Тузсузова- Нева, Йордан Гешев, Владимир Рилски, Александър Миленков, Руска Маринова, Евтим Томов и Здравко Александров.

Сред чуждестранните творци са автори от хърватски, чешки, австрийски и италиански произход, сред които Менци Црънчич, Карл Лудвиг Принц, Ф. Велан, К. Сенети и Ирма Комлоси.

  • На 28 април ще бъде представен каталог с всички произведения.

Изложбата може да бъде посетена и разгледана до 9 май т.г.

Чуйте разговора на Гергана Пейкова.
Снимки: nha.bg

Менци Клемент Црънчич. Море, ок. 1905 г.
По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 24.04.25: Сложната конфигурация в Столичния общински съвет

Коментаторите в предаването "Форум" тази седмица са юристът Мими Шишкова и експертът от "Екипът на София" Жоро Пенчев. Част от темите, които коментираха те бяха: Излизането на "Спаси София" от управляващата коалиция в Столичния общински съвет - различни гледни точки;  ЦСКА остана без метростанция, наименувана на отбора;   Кадровата политика..

публикувано на 24.04.25 в 18:15

София и околностите са в зона, която е с висока уязвимост от земетресения

България е в сеизмична зона. София и околностите са в зона, която е с висока уязвимост от земетресения. Не може да се предвиди точната дата и час, когато земята ще се разтресе, но все пак има изразена периодичнос, казва инж. Георги Кордов – специалист в областта, във връзка с вчерашното земетресение в Истанбул. В Гърция и в Турция се готвят за..

публикувано на 24.04.25 в 17:35
Мария Брестничка

Няма научни доказателства, че преподаването на религия в училище, ще възпита добродетели у децата

Мария Брестничка, част от секретариата на Националната мрежа за децата, и автор на редица доклади и анализи свързани с политиките за децата и семействата, коментира идеята на МОН за задължителен предмет "Религия и добродетели" в учебната програма, както и за явлението "локални“ сред ученици с девиантно поведение. “Ние,  от Националната мрежа..

публикувано на 24.04.25 в 16:56
Форумът събра различни мнения за изучаването на предмета

Форум събра различни мнения за изучаването на предмет "Религия" в училищата

Над 100 са участниците в дискусията, посветена на изучаването на добродетели и религии в българските училища в зала 6 на НДК. Тук са българският патриарх Даниил, главният мюфтия Мустафа Хаджи, депутати, учители, родители, изследователи и представители на гражданския сектор и неправителствени организации. Модератор на събитието е антропологът Харалан..

публикувано на 24.04.25 в 16:47

Стартират финалите на 25-те национални състезания по професии

Стартират финалите на 25-те национални състезания по професии, които Министерството на образованието и науката организира всяка година през пролетта. Състезанията по професии са стимул за изява и подкрепа на най-добрите ученици. В организацията и провеждането им традиционно има представители на бизнеса и на висши училища , които под различна..

публикувано на 24.04.25 в 16:40

Какво се случва с педиатрите в Пета градска болница?

Педиатрите, които подадоха молби за напускане в началото на месеца, заради ниски възнаграждения, ще продължат работа в детското отделение на Пета многопрофилна болница за активно лечение. Това стана ясно от брифинг на зам.-кмета по финанси и здравеопазване на Столичната община Иван Василев . Той каза, че петимата лекари са оттеглили молбите си за..

публикувано на 24.04.25 в 16:24

Предложение: Заплатите в общинските театри в София да се повишат с 30%

Заплатите на актьорите в четирите общински театъра да бъдат вдигнати с 30%, предлагат от групата на ГЕРБ-СДС в Столичния общински съвет (СОС). Става въпрос за театрите "Възраждане", "Зад канала", "София" и Столичния куклен театър . Ако се приеме, това трябва да бъде заложено в бюджета на Столичната община, коментира общинският съветник..

публикувано на 24.04.25 в 15:52