Интермодалният терминал се финансира по Механизма за свързване на Европа, като по проекта ще бъдат отпуснати 8,5 милиона евро.
Освен изграждането на самия терминал ще бъде направен и свързващ железен път, който позволява движението на влакови композиции до 740 метра.
"Ние нямаме друго такова място, в което 740 метра влак може да влезе и да започне неговата обработка. Ще имаме частен интермодален терминал, който ще допринесе за едно нещо - все по-малко товари да се движат по българските пътища, което ще помогне както за намаляване на замърсяването на въздуха, така ще помогне и за безопасността по пътищата.
Защото и по чистотата на въздуха сме на опашката, и по безопасността по пътищата сме пък последни - тоест най-много жертви даваме", каза транспортният министър Гроздан Караджов.
В момента пренасочването на товарите от автомобилен към железопътен транспорт в региона е ограничено, а след изграждането на терминала Волуяк ще се превърне в основен логистичен възел за София:
"Тук ще се товарят и разтоварят всички товари, които ще идват от юг за севера, те ще се увеличават все повече и повече. Солун е най-голямото от близките ни пристанища. Същото важи и за логистика от запад на изток, така че Волуяк става център на карго индустрията", отбеляза Караджов.
Освен за икономическия растеж построяването на терминала се очаква да доведе и до повишаване на заетостта на хората в региона.
Мария Карагьозова ни представя Фестивала на училищните и младежките оркестри, организиран от Асоциацията на фестивалите в България и финансирани от Национален фонд Култура: "Оркестрите загубиха част от структурата си по време на пандемията. Фестивалът насърчава отново децата в тези оркестри. Той е трибуна на музиканти-любители. Не съревнование..
Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век? Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..
Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..
Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..
Сигурна съм, че всички са чували името на Найден Геров: възрожденец, писател, езиковед и фолклорист. Делото на неговия живот е „Речник на българския език“. А жената на неговия живот е Мария, също от сой. Потомка на рода Пулиеви и Евлоги и Христо Георгиеви, сродена с даскал Ботьо Петков, бащата на Христо Ботев. Т я също блести със собствена светлина..
Лора Младенова oт „Невидими животни” за благотворителния концерт-протест срещу насилието над животни , събиращ българските изпълнители на Благотворителен концерт-протест срещу насилието над животни събира българските изпълнители на 18 май от 18:00 часа в Концертната зала на Военния клуб в София с вход свободен: "Идеята дойде от певицата Тина, към..