Недоволството на хората в столичния кв. "Захарна фабрика" трябва да е към властите, които в продължение на десетки години можеха, но не намериха решение за ромите в гетото на бившия адрес ул."Суходол" №3.
Свидетели сме на бедствие, което придоби международен оттенък. В момента сме на прицела на Съвета на Европа, властите са призовани за действие. Проблемът трябва да се разреши окончателно и дългосрочно, а не да се настройват едни граждани срещу други.
Това коментира пред БНР-Радио София адв. Адела Качаунова - директор на Правната програма на Българския Хелзинкски комитет (БХК) от 2017 г., където отговаря за стратегическо водене на дела пред национални и наднационални юрисдикции. Поема поста съпредседател на БХК през 2024 г.
"Има разминаване между заявеното от районния кмет Емил Бранчевски и нашите данни – допълни тя. – Твърди се, че преди време е правена проверка на място и са установени 27 души като жители на гетото. Според нашите данни обаче става дума за поне 200 души. Този адрес ("Суходол" 3) е заличен през 2020 г. След изтичане на сроковете на личните документи, жителите тям нямаше как да се водят на този адрес. Хората останаха да живеят на същото място, но формално се регистрираха на други адреси."
Адв. Адела Качаунова припомни, че по проблема още омбудсманът Константин Пенчев имаше силни публични изявления и констатациите в докладите. Бяха изготвени законопроекти, които не се приеха. Ако се беше предприело узаконяване, щеше да се извършва облагородяване на такива места, сметоизвозване, както и други услуги, щяха да се събират данъци.
"Условията в такива гета са лоши, местните власти не влизат там, но постройките са единствени домове за хората. Никой не иска да живее в или до гето, но някои са принудени. Не трябваше да се стига дотук. Можеше да се действа превантивно. Това е живот по необходимост", допълни адв. Качаунова.
По нейна информация настанени са най-уязвимите от ромите – болни и с малки деца. Наистина има отказали настаняване в центрове или в недостроени панелки заради неподходящи условия, където животът не е възможен.
В момента някои от хората със съборени домове в "Захарна фабрика" живеят под тенти, дадени им от доброволци.
Чуйте разговора на Лъчезар Христов.
Лора Младенова oт „Невидими животни” за благотворителния концерт-протест срещу насилието над животни , събиращ българските изпълнители на Благотворителен концерт-протест срещу насилието над животни събира българските изпълнители на 18 май от 18:00 часа в Концертната зала на Военния клуб в София с вход свободен: "Идеята дойде от певицата Тина, към..
Славея Сурчева ни кани на поредната „Нощ на музеите“ в НВИМ с атрактивна програма и вход свободен за външната и постоянната хронологична експозиция. В късните часове на деня посетителите ще имат възможността да разгледат една от най-богатите музейни колекции в страната и да съхранят този спомен със селфи в специално обособен за целта кът. Екипът..
В края на работната седмица коментаторите във "Форум" – политолозите Георги Киряков и Светлин Тачев, се спряха на следните теми за разсъждания и дискусия: "Локалите" "Къде са родителите! Къде са органите на реда? Къде е контролът? Този феномен, този псевдобунт е резултат от безпътица. Това не е игра, а социален и психологически проблем...
В предаването "Ритъмът на столицата" поставяме акцент върху демографския профил на работната сила в България с проф. Кремена Маринова от Института за изследване на населението и човека (ИИНЧ) при БАН. Тя разгледа тенденциите в развитието на 5 ключови демографски параметри на работната сила през периода 2016-2023 г. През целия период..
Факултетът по масови комуникации и журналистика стана на 50 години и продължава да бъде символ на отговорност и развитие. “Това е една от най-старите специалности на Софийския университет. Много дълго време СУ беше единствената академична институция, която обучаваше журналисти. По-късно влезе и специалността “Връзки с обществеността”, малко след..
Стопанският факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" отбелязва 35 години от своето възстановяване. Днес той е сред утвърдените и признати бизнес училища на световната карта, водещо учебно заведение в областта на икономиката и управлението, подготвяйки поколения успешни професионалисти и лидери. "Успехите дотук са естествен..
Младият певец Борис Христов гостува в “Добър вечер, София“ и представи своя нов сингъл "Day By Day" . "Една вечер, преди повече от година и половина, докато заспиваше, синът ми ме помоли да му изпея приспивна песен . Желанието му беше тя да бъде тъжна. Попитах какво означава тъжна песен , отговори песен на която хората плачат ",..